‚To my pácháme sebevražedné útoky.‘ Moderátorka narušila vysílání

TV proslov k muslimům

‚To my pácháme sebevražedné útoky.‘ Moderátorka narušila vysíláníNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Saudskoarabská novinářka a moderátorka Nadine Al-Budairová přerušila svůj televizní pořad nečekaným proslovem k ostatním muslimům. „Po ohavných útocích v Bruselu je načase, abychom začali pociťovat hanbu a přestali předstírat, že je terorismus pouze raritou,“ řekla. Pořad vysílala 3. dubna soukromá stanice Rotana Khalijia, kterou vlastní saudský princ Valíd bin Talál.

Nadine Al-Budairová, sama muslimského vyznání, vyzvala v průběhu programu saudskoarabské televizní stanice ostatní muslimy k zamyšlení nad stále častějšími teroristickými útoky. „Musíme si přiznat, že teroristé jsou všude, jejich národnost je arabská a náboženství islám.“

Svůj tříminutový proslov začala kritikou pokrytectví některých muslimů. „Kdykoli dojde k teroristickému útoku, začnou se pokrytci předhánět v tvrzeních, že teroristé nereprezentují islám nebo muslimy. Soutěží, kdo poskytne jako první důkaz, že tyto činy nemají s muslimy nic společného a že teroristé jsou lupiči a drogově závislí lidé bez domova. Všichni víme, že v Evropě je velmi vysoký počet bezdomovců. Ale nepředpokládáme, že by snad zvažovali příjezd sem a že by měli v úmyslu vyhodit do vzduchu mešitu nebo umístit na ulici bombu. My jsme ti, kteří páchají sebevražedné útoky.“

Ostatní muslimy, zejména šejky, úředníky a novináře, vyzvala k nahlédnutí do jejich vlastního svědomí. „Copak tito viníci (teroristé) nepovstali z našeho prostředí? Copak jejich rodiny nepatří do našeho společenství?“

Jako jeden z důvodů dnešního terorismu moderátorka označila výchovu mladých muslimů a nepřístupnost koránu. „Měli bychom uznat, že naše náboženská výchova odvedla tyto mladé lidi od koránu a zavedla je k jeho vykladačům. Máme tisíc posvátných knih, ze kterých přebíráme fatvy (nábožensko-právní stanoviska) a informace, ale samotný korán je většině nedostupný.“

Podle britského listu The Mirror kritizovala Al-Budairová muslimy již dříve ve svém sloupku pro kuvajtské noviny. Mimo jiné napsala, že by měli přestat obviňovat Západ ze svých problémů.

Vláda Saúdské Arábie zakazuje publikovat a vysílat příspěvky, které by mohly být vykládány jako útok proti oficiálnímu náboženství země nebo proti vládnoucím autoritám. V roce 2014 zde byl odsouzen k 12 letům vězení novinář Wajdi al-Ghazzawi za kritiku státu v televizní show Al-Fadfadah.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Gazprom u ruského soudu zažaloval ČEZ

ŽALOBY SPOLEČNOSTI GAZPROM

Ruská plynárenská společnost Gazprom u ruského soudu zažalovala tři středoevropské podniky, včetně české energetické firmy ČEZ a podniku Západoslovenská ...

15:27
×

Podobné články