Měkký dům v Dobříši. Fasádu má z šindelů, podívejte se

ARCHITEKTURA

Témata: ,

Pražský ateliér Mimosa tvoří šest architektů. Muži a ženy, půl na půl. Tvrdí o sobě, že k vlastnímu navrhování potřebují klienta, který je inspiruje. Svou první zakázku, tehdy ještě v menší sestavě, dostali už během studií na FA ČVUT. Šlo hned o rodinný dům, pro sestru kamaráda. Před dvěma lety na sebe upozornili interiérem karlínské kavárny Proti proudu. Návrh byl inspirován karlínským inovátorem v oblasti elektrotechniky – Františkem Křižíkem. Proud a spojení se tak staly hlavními motivy interiéru. Nedávno byl dokončen jejich další rodinný dům, který hned rozpoutal diskuzi. V každém případě jde o odvážný počin, jakých se moc nevidí. 

Dům stojí v Dobříši v chatové kolonii, obklopen domky, které jsou výsledkem lidové tvořivosti bez dotyku architekta. Každý je jiný, všechny jsou poměrně malé. „Námi navržený dům je tak trochu tvarovou hříčkou motivovanou přáním jeho budoucích obyvatel mít ,měkký‘ dům, který ,nebude krabicí‘ a bude postavený z přírodních materiálů,“ říkají architekti z ateliéru Mimosa.

Více obrázků ve fotogalerii nahoře.

Dům je umístěn v severní polovině pozemku, jižní část pozemku slouží jako zahrada. Jeho velikost se odvíjí od místních regulativů a velikosti okolních staveb. Dispoziční řešení následuje orientaci a umístění domu, obytné místnosti jsou orientovány do zahrady, v severní části domu jsou umístěny obslužné místnosti bez oken. V přízemí tvar domu zdůrazňuje vstup a otevření do zahradní terasy.

Konstrukčně je dům dřevostavbou z masivních dřevěných panelů s difuzně otevřenou skladbou vnější obálky. Stavba je založena na betonových základových pasech a desce podkladního betonu při zachování principů pro zakládání pasivních domů.

Plášť je zateplen dřevovláknitou izolací, finální vrstvou jsou modřínové šindele. Fasáda ze štípaných šindelů dává domu drobnější měřítko a sounáležitost s lesem za zády, relativně snadno kopíruje tvar stavby. V interiéru je velkou měrou přiznána konstrukční podstata domu – masivní dřevěné panely stěn a stropů. Část stěn je opatřena šindeli a hliněnou omítkou. Podlahy v celém domě jsou kaučukové.

Objekt je vytápěn tepelným čerpadlem vzduch–voda, pasivního standardu domu je dosaženo osazením rekuperace.

Dům, jehož užitná plocha dosahuje 171 m², byl dokončen minulý rok.

Z nového čísla Lesk a bída politické satiry. Umíme si v Česku dělat legraci z politiky?

Echo týdne: Milosrdenství po prezidentsku ● Téma: Piš, ať můžu vydírat ● Komentář: Čeští lumíci pochodují do eurozóny ● Komentář: Prokletí jménem EET je nezvratnéRozhovor s Jiřím Fajtem: Žasli jsme, jak jsme byli šťastní ● Esej: Emmanuel Barack Macron ● Esej: Nakažlivá hamižnost bohatých ● Rozhovor s Richardem Lindzenem: Snad nás Trump odvede z klimatických dohod ● Recenze: Turecký sultán a kouzelné sluchátko ● Kulturní tipy ● Postavy: Caligula: všechnu moc imaginaci! ● Seriál Velcí Češi: Kancléř první republiky ● Styl ● Přeceňovaný a podceňovaný: Věra Jourová vs. Marek Mora ● Technologie ● Aplikace ● Auto

Babišova marioneta Ivan Pilný bude vypadat jako schopný a nezávislý ministr financí. A zároveň bude jen hájit zájmy svého šéfa
Nevěřte robotům, co hrají Wagnera Ridley Scott přichází s dalším filmem série o Vetřelci. Ale tohle se fakt nepovedlo, vznikl nezamýšleně směšný snímek

Přejít na diskusi