Měkký dům v Dobříši. Fasádu má z šindelů, podívejte se

ARCHITEKTURA

Témata: ,

Pražský ateliér Mimosa tvoří šest architektů. Muži a ženy, půl na půl. Tvrdí o sobě, že k vlastnímu navrhování potřebují klienta, který je inspiruje. Svou první zakázku, tehdy ještě v menší sestavě, dostali už během studií na FA ČVUT. Šlo hned o rodinný dům, pro sestru kamaráda. Před dvěma lety na sebe upozornili interiérem karlínské kavárny Proti proudu. Návrh byl inspirován karlínským inovátorem v oblasti elektrotechniky – Františkem Křižíkem. Proud a spojení se tak staly hlavními motivy interiéru. Nedávno byl dokončen jejich další rodinný dům, který hned rozpoutal diskuzi. V každém případě jde o odvážný počin, jakých se moc nevidí. 

Dům stojí v Dobříši v chatové kolonii, obklopen domky, které jsou výsledkem lidové tvořivosti bez dotyku architekta. Každý je jiný, všechny jsou poměrně malé. „Námi navržený dům je tak trochu tvarovou hříčkou motivovanou přáním jeho budoucích obyvatel mít ,měkký‘ dům, který ,nebude krabicí‘ a bude postavený z přírodních materiálů,“ říkají architekti z ateliéru Mimosa.

Více obrázků ve fotogalerii nahoře.

Dům je umístěn v severní polovině pozemku, jižní část pozemku slouží jako zahrada. Jeho velikost se odvíjí od místních regulativů a velikosti okolních staveb. Dispoziční řešení následuje orientaci a umístění domu, obytné místnosti jsou orientovány do zahrady, v severní části domu jsou umístěny obslužné místnosti bez oken. V přízemí tvar domu zdůrazňuje vstup a otevření do zahradní terasy.

Konstrukčně je dům dřevostavbou z masivních dřevěných panelů s difuzně otevřenou skladbou vnější obálky. Stavba je založena na betonových základových pasech a desce podkladního betonu při zachování principů pro zakládání pasivních domů.

Plášť je zateplen dřevovláknitou izolací, finální vrstvou jsou modřínové šindele. Fasáda ze štípaných šindelů dává domu drobnější měřítko a sounáležitost s lesem za zády, relativně snadno kopíruje tvar stavby. V interiéru je velkou měrou přiznána konstrukční podstata domu – masivní dřevěné panely stěn a stropů. Část stěn je opatřena šindeli a hliněnou omítkou. Podlahy v celém domě jsou kaučukové.

Objekt je vytápěn tepelným čerpadlem vzduch–voda, pasivního standardu domu je dosaženo osazením rekuperace.

Dům, jehož užitná plocha dosahuje 171 m², byl dokončen minulý rok.

Z nového čísla Největší bestie je stát. Anarchokapitalisté horují pro svobodu bez hranic

Echo týdne: USS Carl Vinson u korejských břehů ● Téma: Všechnu moc Erdoganovi ● Komentář: Problém liberálů? Dezorientace ● Rozhovor s Danielem Prokopem: Kvůli rozpadu ideologií hrají roli osobnosti ● Událost: Když Jihlava soudí youtubera ● Salon: Zásahy do soukromí nás před zločinci neochrání ● Média: Levicoví byznysmeni a pravicoví baviči ● Historie: A kde je naše Jedwabne? ● Rozhovor s Biancou Bellovou: Kreativní sako od bulharské královny ● Umění a kritika: Když jsou zdvořilí, vem nohy na ramena ● Recenze: Světelné tvary a jiné bytosti ● Kulturní tipy ● Seriál Velcí Češi: Lvice v kleci ● Styl ● Přeceňovaný a podceňovaný: Miloš Zemans vs. Jiří Drahoš ● Technologie ● Aplikace ● Auto

Technologická ghetta teroristů Politici a soudy tlačí, aby firmy jako Facebook a Apple otevřely soukromí jejich klientů
Jurij Gagarin: usměvavý sovětský kovboj Komunistický hrdina, který měl přece jenom něco do sebe, je vzpomínkou na časy, kdy lidstvo vzhlíželo ke hvězdám

Přejít na diskusi