Česká novinka, jordánské vojákyně i polští letečtí akrobaté

Česká novinka, jordánské vojákyně i polští letečtí akrobaté
Slavnostní představení demonstrátoru cvičného letounu L-39NG Albatros za přítomnosti nepostradatelných firemních hostesek. Foto: Foto: Lukáš Visingr
10
Domov
Lukáš Visingr
Sdílet:

V Ostravě o víkendu proběhla tradiční armádní slavnost – Dny NATO a Dny vzdušných sil Armády ČR. Padl rekord počtu návštěvníků, kteří mohli během víkendu zhlédnout bohatý program statických i dynamických ukázek na zemi i ve vzduchu. Podle organizátorů jich za víkend přišlo asi 220 tisíc. Nebylo ale možné přehlédnout, že se napjatá bezpečnostní situace v Evropě a ve světě hodně odrazila i na tom, co se odehrávalo na ploše ostravského letiště.

Jedním z viditelných příkladů byl fakt, že speciální partnerskou zemí bylo Švédsko, které není členem NATO. Zatím, mohlo by se dodat, protože skandinávská velmoc značně posiluje svou spolupráci s Aliancí a pomalu se blíží členství, na čemž se podepisují i obavy z ambicí Ruska. Pozornost diváků proto poutala zajímavá pozemní technika královské armády (bojové vozidlo CV90, dvoudílný obrněnec BvS 10 a samohybná houfnice Archer), kdežto na nebi předváděly své schopnosti historické i současné letouny značky SAAB.

Tradičně silná byla účast nedalekého Polska, jež vyslalo leteckou akrobatickou skupinu Orlik, sestavenou z turbovrtulových letadel PZL-130 TCII. Vysoce atraktivní byly i společné zásahy českých a polských policistů ze zvláštních zásahových a protiteroristických jednotek, což bylo připomínkou faktu, že Dny NATO nejsou jen show vojenská a že tady svoje místo mají i další složky bezpečnostního systému. Kromě českých, slovenských a polských vojáků a policistů se objevili rovněž hasiči či příslušníci Celní správy.

Mezi vůbec nejzajímavější dynamické ukázky patřilo osvobození rukojmí, jež bylo provedeno za spolupráce vojenských sil Česka a Jordánska. V případě druhé jmenované země, která nyní patří mezi hlavní spojence Západu v boji proti islámskému terorismu, zvyšovalo atraktivitu to, že jde o útvar čistě ženský (!), který byl navíc mimo Jordánsko prezentován poprvé. Vojákyně mimochodem měly české útočné pušky CZ 805 BREN.

Proběhly i dynamické ukázky různých vozidel. Zbrojní firma Excalibur Group demonstrovala schopnosti šestikolového obrněnce TITUS na podvozku Tatra či pásového obrněnce ASCOD, zatímco slavné dějiny našeho zbrojního průmyslu (konkrétně konec 30. let) připomenul tančík AH-IV-Sv, který nedávno přibyl do sbírek Vojenského historického ústavu Praha. Stalo se tak díky rozšiřující se kooperaci Česka s výše zmíněným Švédskem.

Aliance je připravena bránit nejen sebe, ale i spojence

Další velkou pýchou českého průmyslu byla premiéra demonstrátoru letadla L-39NG, tj. nové generace velmi povedeného a úspěšného proudového cvičného stroje L-39 Albatros z podniku Aero Vodochody. Demonstrátor byl poprvé zalétán 14. září 2015 a je vybaven mj. americkým motorem a moderní elektronikou převážně od českých značek. O nový projekt projevila zájem řada zemí i privátních uživatelů strojů L-39, jež lze takto komplexně zmodernizovat, byť Aero výhledově počítá i s výrobou zcela nových exemplářů.

Z dalších zajímavých typů letecké techniky určitě stojí za zmínku turbovrtulový bojový letoun Beechcraft AT-6C Wolverine, jehož neobvyklý vzhled sváděl některé laiky k odhadům, že jde o nějakého „veterána“, ačkoli ve skutečnosti je to supermoderní stroj. Dále do Ostravy dorazil mj. italský univerzální vrtulník HH-139A, holandský tankovací letoun KDC-10, konvertoplán CV-22B Osprey (jenž byl i hlavním lákadlem minulého ročníku Dnů NATO) nebo legendární strategický bombardér B-52H Stratofortress.

Bohužel se neuskutečnilo několik ohlášených premiér, protože svou účast musel odvolat např. norský protiponorkový letoun P-3C Orion, německý vrtulník Sea Lynx nebo americký bitevní vrtulník AH-64 Apache. Nedorazilo ani několik tradičních účastníků. Mezi důvody se řadí mj. napětí ve vztazích Západu a Ruska, konflikt na Středním Východě nebo krize kolem imigrace. „Ostré“ operační mise tak samozřejmě musejí mít přednost.

Paradoxně právě toto nynější nasazení vojenských i vnitřních bezpečnostních sil zemí NATO, kvůli němuž se musela omezit jejich účast na veřejné show, ilustruje jejich akceschopnost. To bylo ostatně i hlavním motivem projevů a zdravic četných českých a zahraničních politických a vojenských funkcionářů, které v Ostravě zazněly. Navzdory některým problémům disponuje Aliance kapacitami pro válečné a další krizové situace a je připravena je nasazovat pro obranu a bezpečnost nejen svých členů, ale i svých spojenců.

Čtěte také: Plzeňské oslavy konce války: Spitfire, veteráni i swing

‚Švédové se bojí ruského útoku,‘ říká člen domobrany

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články