‚Hrozí zneužití citlivých dat pacientů‘. Vláda chystá další registr

Velký bratr na postupu?

‚Hrozí zneužití citlivých dat pacientů‘. Vláda chystá další registrNOVÉ 1
Domov
Filip Nachtmann
Sdílet:

Vláda se ve sněmovně pokouší prosadit další registr. Tentokrát jde o registr pacientů, který má shromáždit neanonymizovaná data o všech pacientech, jejich nemocích, ale i sociální situaci nebo pracovním zaměření. Poslanci novinku poslali do závěrečného čtení, celá řada z nich ale proti ní vystupovala. A důvod byl stále stejný: riziko zneužití velmi citlivých údajů, které by se mohly hodit například farmaceutickým firmám a komerčním zdravotním pojišťovnám, ale třeba i politickým či ekonomickým konkurentům.

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) chce novelou zákona o zdravotních službách mimo jiné zřídit jakýsi národní zdravotnický informační systém, v němž by se soustředily veškeré informace o zdravotním stavu všech pacientů. Resort tak chce zprůhlednit zdravotnictví a získat plnohodnotnou databázi s údaji o poskytované péči a zdravotním stavu obyvatelstva.

Má to ale jeden háček – mezi získávanými údaji mají být i rodná čísla. Nepůjde tak o anonymní registr, data budou spojena s konkrétními lidmi. Právě to je podle kritiků zcela zásadní zásah do soukromí. V registru by neměly chybět například údaje o potratech, psychologických či sexuálních problémech nebo o léčení se ze závislosti na drogách.

„Musíme vědět, jak se kde léčí, abychom věděli, jak s těmi lidmi zacházet. Proč u toho ale musíme mít informaci o tom, kdo to byl? Zásadní informace je, jak je starý, jaké má pohlaví, možná i informace o tom, co dělá. Ale jinak nás jen zajímá, jaká byla diagnóza, jak byla léčena a jaký byl výsledek té léčby. V čem je nám dobré rodné číslo? Úniky informací jsou obrovské a nelze se jim skoro ubránit,“ varoval před snahou shromažďovat údaje i s rodným číslem poslanec ODS Bohuslav Svoboda, který jinak myšlenku registru pacientů podporuje.

Podle Svobody nehrozí, že by si někdo z registru chtěl zjišťovat například to, kdy byla sousedka na potratu. Zneužití citlivých informací prý ale může hrozit třeba u politických nebo ekonomických konkurentů. Svoboda také podotkl, že už dnes musí mediálně zajímaví pacienti ležet v nemocnicích pod jinými jmény a rodnými čísly.

Hovorka: Není to nikde ve světě, data se musí anonymizovat

Nejkritičtější byl k ministrovi koaliční poslanec Ludvík Hovorka (KDU-ČSL), který návrh kritizoval již dříve a který národní zdravotnický informační systém označil za šílený nápad. „Je to v zásadě registr registrů, kde se budou sbíhat údaje ze všech dosavadních registrů. A právě toto propojení všech registrů je velmi nebezpečné. Není tam oddělena správa agend a správa dat. Není možné nikde jinde, aby jeden úředník měl přístup ke všem datům a agendám. Není přeci nijak nutné sbírat data s rodnými čísly, to zřejmě nikde ve světě není. Data se musí anonymizovat,“ burcoval Hovorka své kolegy a později dokonce navrhl zamítnutí zákona.

Registr dle Hovorkových slov nebude obsahovat jen kompletní diagnózu konkrétního pacienta, ale i jeho sociální anamnézu nebo informace o povolání: „Databáze bude všechna tato data centralizovat na jednom místě a spojovat je s rodným číslem. Ten zákon je polotovar, u nějž není zřejmé, jak bude vypadat ochrana dat a jak bude tato ochrana zajištěna. Pokud některé citlivé informace uniknou, bude to zajímavé pro farmaceutické firmy a komerční zdravotní pojišťovny.“

K údajům se nikdo nedostane, tvrdí ministerstvo

Zákon měl nicméně i své zastánce, kromě samotného ministra zejména šéfa zdravotnického výboru Rostislava Vyzulu z ANO. Sám ministr Němeček ale výraznější změny v novele odmítal. Odpor proti normě ho prý jen přesvědčil, že má větší smysl, než se původně zdálo. „Návrh někomu hodně vadí, že bude do zdravotnictví vidět,“ uvedl v diskuzi ministr zdravotnictví s tím, že stát potřebuje v datech poznat konkrétního jedince, aby zjistil, jak putuje v systému. Při následných analýzách dat jsou už podle něj data anonymizována. „Nejde o žádné budování obřího a nebezpečného datového skladu. Systém zabezpečení je velmi propracovaný a robustní. K primárním údajům se nikdo nepovolaný nedostane,“ ubezpečoval.

Nicméně značnou část poslanců nepřesvědčil. Pravicová část opozice vládě navíc vyčítala, že do sněmovny posílá jeden registr za druhým. „Obrovskou snahu vynakládá tato koalice na shromažďování dat. Kde se zastavíte? Vy první se můžete stát obětí těchto praktik. Pokud stát ta data potřebuje, může přidělit všem anonymní čísla. Ale v době, kdy tady jeden z členů vlády vytváří složky na své koaliční partnery, tak si myslím, že je ostražitost skutečně na místě,“ oponoval třeba šéf poslanců TOP 09 František Laudát.

Čtěte také: ‚Registr za registrem‘. ODS varuje před stoprocentní kontrolou

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články