Policista, který udusil černocha v New Yorku, nebude obviněn

Sporný zákrok

Policista, který udusil černocha v New Yorku, nebude obviněnAKTUALIZOVÁNO
Zásah policisty na Erika Garnera Foto: FOTO: policestateusa.com
1
Svět
Sdílet:

Velká porota newyorského soudu rozhodla, že neobviní bělošského policistu, který v červenci v New Yorku použitím nedovoleného chvatu udusil při zatýkání neozbrojeného černocha Erika Garnera. Americké ministerstvo spravedlnosti několik hodin na to zahájilo vyšetřování případu.  

Kvůli verdiktu poroty vypukly v New Yorku demonstrace tisíců lidí, kteří pokřikovali na policii a zablokovali dopravu na několika místech v centru města. Starosta města Bill de Blasio vyzval veřejnost, aby protesty proti rozhodnutí proběhly pokojně. 

Policie zadržela zhruba tři desítky lidí. Podle agentury Reuters policisté jasně projevovali zdrženlivost a umožňovali demonstrantům dát najevo svůj názor. Někteří účastníci si v tichém protestu lehali na zem a předstírali, že jsou mrtví.

Ministerstvo spravedlnosti hodlá zkoumat, zda během červencového incidentu v newyorské části Staten Island nedošlo k porušení občanských práv. "Naši vyšetřovatelé provedou nezávislé, důkladné, spravedlivé a promptní vyšetřování," sdělil šéf úřadu Eric Holder. Ministerstvo podle něj také kompletně překontroluje materiál, který byl shromáždění během vyšetřování místními úřady.

Garner, který byl podezřelý z nelegálního prodeje cigaret, se policistům při zatýkání 17. července bránil a byl přitlačen k zemi. Zadržený, který byl obézní a trpěl astmatem, si stěžoval, že nemůže dýchat. Poté ztratil vědomí a v nemocnici byl prohlášen za mrtvého. Celý incident zaznamenal na kameru náhodný kolemjdoucí.

Případ může v USA dál zhoršit vztahy mezi běloškou většinou a černoškou menšinou, které rozjitřil případ zastřeleného černošského mladíka Michaela Browna ve Fergusonu ve státě Missouri.

Čtěte také: Policista, který zastřelil mladíka ve Fergusonu, odešel od policie

"Vzhledem k důkazům jako je videozáznam nebo lékařská zpráva mě dost udivuje, že velká porota teď nikoho z ničeho neobviní," komentoval rozhodnutí právní zástupce Garnerovy rodiny Jonathan Moore. Obhajoba policisty doposud argumentovala, že za smrtí stálo především Garnerovo chatrné zdraví.

 Americký prezident Barak Obama uvedl, že rozhodnutí poroty svědčí o "větších problémech", které ve Spojených státech mají menšiny s policií. K případu se podle agentury Reuters přímo nevyjádřil. Rozhodnutí poroty ale podle něj hovoří o obavách na straně příliš velkého počtu menšinových skupin, podle kterých s nimi orgány činné v trestním řízení nejednají spravedlivě.     

Newyorská policie už se údajně začala připravovat na možné propuknutí podobných nepokojů, jaké se minulý týden objevily ve Fergusonu. Ani tam velká porota neobvinila bělošského policistu Darrena Wilsona, který zastřelil údajně v sebeobraně osmnáctiletého černocha. Při následných násilných demonstracích vzplanulo dvanáct budov a policie zatkla zhruba 100 lidí. Dosavadní protesty v New Yorku ale vždy probíhaly víceméně pokojně. 

Sdílet:

Hlavní zprávy