'Taťko, jsem na tebe pyšná,' vzkazuje politikovi dcera z plakátu

Děti v kampani

V prezidentských volbách byla dcera Kateřina jedním z hlavních trumfů Miloše Zemana. Měla mu dopomoci k image laskavého a milujícího otce. Teď přichází s obdobným modelem, ve světě hojně využívaných, i TOP 09. V metru a příměstských vlacích vyvěsila plakáty s osobním dopisem, který svému otci a lídrovi kandidátky TOP 09 do europarlamentu Luďku Niedermayerovi píše jeho dcera Petra.

„Nazdar taťko, chci ti říct, že jsem na tebe pyšná za to, že kandiduješ do Evropského parlamentu a budu držet palce na konci května,“ začíná Petra dopis, který od úterního rána visí v pražském metru linky A i ve vybraných příměstských vlacích. TOP 09 dala za 200 plakátů celkem 100 tisíc korun.

Niedermayer je podle své dcery správným kandidátem do Evropského parlamentu, i když se bude muset učit věci, na které zatím nebyl zvyklý: třeba zaujmout lidi, kteří ho osobně neznají.

„Je smutným údělem eurokampaní, že je jim vyčítáno, že postrádají emoci. Když Petra Niedermayerová, která studuje v zahraničí, napsala svému otci osobní dopis, vzpomněli jsme si na známou kampaň pana Viewega a rozhodli se dát její text do pražského metra,“ připomněl volební manažer TOP 09 Jaroslav Poláček originální reklamní tah, kdy první vydání knihy Román pro ženy doprovázely právě dopisy v metru, které vyvolaly poměrně velkou diskuzi.

Začalo to Klausem

To ale samozřejmě nebyl jediný důvod, proč v kampani využít dceru volebního lídra. Děti totiž táhnou. Na Západě jsou si toho vědomi dlouhodobě a vídat na veřejných akcích třeba kandidáty na amerického prezidenta společně s jejich rodinami je zcela běžnou věcí.

V Čechách to poprvé zkusil prezident Miloš Zeman s dcerou Kateřinou a vyplatilo se. Kačenka, jak své ratolesti sám rád říká, ho provázela na náměstích, ve volební místnosti a účinkovala dokonce i v jeho volebním klipu.

První pokusy ale přišly už mnohem dříve. Třeba v roce 1997, kdy se po takzvaném Sarajevském atentátu v ODS sešla na pražském Václavském náměstí demonstrace na podporu Václava Klause. Manželka tehdejšího premiéra Livia tehdy přítomným přečetla dopis Klausova mladšího syna Jana, který napsal svému otci. Mladý Klaus v něm mimo jiné psal: „Vyhrál si morálně a lidsky, jsem rád, že jsem tvůj syn. Honza.“

Přejít na diskusi