Katolické Irsko dalo zelenou manželství homosexuálů

Osmnáctá země světa

Katolické Irsko dalo zelenou manželství homosexuálůAKTUALIZOVÁNO 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Irové se v pátečním referendu vyslovili pro uzákonění homosexuálních sňatků. Krátce před sedmou hodinou večer o tom informovala světová média. Irsko se tak zařadilo po bok dalších 18 zemí, kde jsou sňatky osob stejného pohlaví legální. Zároveň se stalo první zemí, kde se občané pro povolení homosexuálních sňatků vyslovili v plebiscitu. Referendum podle médií doprovázela mimořádně vysoká účast.

Stále ještě zbývá sečíst hlasy v několika málo volebních okrscích, ale už teď je jasné, že vyhráli ti, kdo požadovali uzákonění sňatků osob stejného pohlaví. Krátce po šesté hodině britského času (krátce po sedmé SELČ) deník Guardian uvedl, že pro uzákonění svateb homosexuálů se vyslovilo 62,3 % Irů, zatímco proti se vyslovilo 37,7 % hlasujících. 

V absolutních číslech jde o více než milion lidí pro a a necelých 700 tisíc lidí proti. Volební účast se pohybovala kolem 60 %. Přesná čísla se však s časem ještě mohou změnit. Obě strany ovšem už dříve uvedly, že počítají s vítězstvím příznivců homosexuálních sňatků.

Se sčítáním hlasů se v Irsku začalo v sobotu v 9 hodin ráno. Ačkoli poslední průzkumy těsně před hlasováním ukazovaly mírnou převahu těch, kteří sňatky osob stejného pohlaví podpoří, upozorňovali analytici na to, že v silně katolickém Irsku stále existuje možnost, že nakonec zvítězí zastánci tradiční definice manželství. 

„Myslím, že je to vyhrané. Viděl jsem, jak otevírají urny, a to v nijak nevybočujících oblastech, kde byste nečekali převahu liberálů, a hlasovalo se tam jednoznačně pro ano,“ řekl Ó Ríordáin, který má na ministerstvu vedeném Frances Fitzgeraldovou na starosti agendu rovných příležitostí. Také John Murray z katolické organizace Iona Institute, který vedl kampaň proti manželství homosexuálů, řekl, že se připravuje na pravděpodobnou porážku. 

Homosexuální sňatky před referendem podpořily všechny hlavní irské politické strany. Do země se speciálně kvůli hlasování v referendu vrátilo i velké množství převážně mladých lidí, kteří žijí v zahraničí. 

Centrem dění byl v sobotu dublinský hrad, který je volebním centrem a kde je i rozsáhlé tiskové centrum pro novináře.

Rok 1993: padl zákaz sexu mezi muži

Irsko spolu s Maltou a Polskem patří k tradičním katolickým baštám v Evropě, za posledních 20 let ale v uznávání práv homosexuálů udělalo značný pokrok. Velkým přelomem byl rok 1993, kdy země zrušila zákon z 19. století, který zakazoval sexuální styky mezi muži. Od roku 2011 pak mohou osoby stejného pohlaví uzavírat registrovaná partnerství, která v otázce dědictví či daní zaručují právní rovnost s tradičními manželskými svazky. 

Ve světě je manželství homosexuálů povolené jen v 18 státech, nejvíce jich je v Evropě, přičemž vedou státy Severní Evropy – Norsko, Dánsko, Švédsko, Island a Finsko. Mezi překvapivější státy na seznamu patří například silně křesťanská Brazílie, Španělsko nebo Portugalsko či Jihoafrická republika. Gayové a lesbičky mouhou uzavřít sňatek také v některých státech v USA a Mexiku.

Čtěte také: A teď řvěte, konzerativci. Katolické Irsko chce sňatky gayů

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz