Soud nařídil odpojit britské dítě z přístrojů. Trump to tak nenechá

VÁŽNĚ NEMOCNÝ CHLAPEC

Soud nařídil odpojit britské dítě z přístrojů. Trump to tak nenecháNOVÉ
Rodiče Charlieho, Chris Gard a Connie Yatesová Foto:

Foto: Facebook/Charlie Gard #charliesfight

1
Svět
Echo24
Sdílet:

Do případu vážně nemocného desetiměsíčního chlapce, kterého kvůli mitochondriální poruše nařídil britský soud odpojit od přístrojů, se vložil americký prezident Donald Trump. Ten nabídl rodičům Charlieho Garda pomoc s tím, že by ho mohli převzít do péče američtí lékaři. Informoval o tom deník The Guardian a další britské listy.

„Pokud můžeme alespoň trochu pomoci Charliemu Gardovi, stejně jako našim přátelům ve Velké Británii a papeži, uděláme to rádi,“ napsal prezident Trump na svém Twitteru v pondělí večer.

Dítě vinou vzácné genetické choroby bez pomoci lékařů nemůže dýchat ani se hýbat, navíc nevidí a neslyší. Bílý dům uvedl, že možnost léčby ve Spojených státech amerických nabídli lidé z Trumpovy kanceláře s rodiči kojence Chrisem Gardem a Connie Yatesovovou. Která americká nemocnice by se o chlapce postarala, ale prozatím není jasné. „Vzhledem k právním otázkám nemůžeme sdělit jméno lékaře nebo nemocnice, kde by mohli dítěti poskytnout léčbu,“ uvedla mluvčí Bílého domu Helen Aguirre Ferré.

Americký prezident tím reagoval na rozhodnutí londýnského nejvyššího soudu z dubna. Ten povolil odpojení dítěte od přístrojů, které ho udržovaly při životě, proti vůli rodičů. Dal tak za pravdu lékařům z londýnské nemocnice Great Ormond Street Hospital, kteří tvrdí, že je v nejlepším Charlieho zájmu ukončení podpory životních funkcí a uvedení chlapce do režimu paliativní péče.

Rodiče chlapce se obrátili také na Evropské soud pro lidská práva, který se minulý týden přiklonil na stranu britských úřadů. Soudy tak rozhodly navzdory tomu, že Gard s Yatesovovou usilovali o povolení převézt své dítě na léčení do USA a za tím účelem se jim podařilo vybrat ve sbírce přes milion liber.

Malého Charlieho Garda se zastal papež František, na což narážel také Trump ve svém příspěvku na Twitteru. Je přesvědčený, že by rodičům mělo být dovoleno, aby doprovázeli a starali se o své dítě až do konce. Desítky lidí kvůli chlapci protestovaly před několika dny také před Buckinghamským palácem.

Britská premiérka Theresa Mayová na Trumpovu nabídku nereagovala. Její mluvčí pouze vzkázal, že o možnosti ví a „všechny naše myšlenky jsou s ním (chlapcem – pozn. red.) a jeho rodinou“. Podle listu The Independent někteří kritizovali amerického prezidenta, že se nabídkou pro britské rodiče pouze snažil odvést pozornost od aktuálních problémů v domácí politice.

Vrozená mitochondriální porucha, kterou kojenec trpí, je vzácné a závažné onemocnění. Způsobuje postupné ochabování svalstva a poškození mozku.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Soud povolil odpojit dítě od přístrojů. Proti vůli rodičů

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články