Slovinsko drtivě ovládl politický nováček. Pomohl otec-gymnasta

Předčasné volby

Slovinsko drtivě ovládl politický nováček. Pomohl otec-gymnastaAKTUALIZOVÁNO 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Strana existuje šest týdnů. Její lídr nemá politické zkušenosti, ani jasný program. Přesto – a nebo právě proto - Strana Mira Cerara (SMC) drtivě vítězí v předčasných parlamentních volbách ve Slovinsku.

Volební komise po sečtení 99 procent hlasů uvedla, že SMC získala 34,61 procenta hlasů, což pro stranu bude v 90členném parlamentu znamenat 36 mandátů.

Uskupení právníka Mira Cerara za sebou daleko nechalo konzervativce (SNC) bývalého dvojnásobného premiéra Janši, který si odpykává dvouletý trest za korupci. Ti dopadli druzí a budou mít díky 20,7 procentu hlasů 21 poslaneckých křesel. Třetí Demokratická strana důchodců Slovinska (DeSUS) s necelým 10,2 procentem hlasů obsadí deset zákonodárných míst. 

Vítězství SMC se v zemi, která je sužována ekonomickými potížemi a politickými krizemi, všeobecně očekávalo. 

Za úspěch vděčí i popularitě otce

"Čekám lidi, kteří si uvědomí, že Slovinsko potřebuje změnu," prohlásil Cerar poté, co hlasoval v Lublani. Za svůj raketový vzestup vděčí i popularitě svého otce, špičkového gymnasty a dvojnásobného olympijského vítěze, považovaného za největšího sportovce v dějinách malé země na březích Jadranu. 

Rozpad původní koaliční vlády složené ze čtyř stran způsobily dubnové volby šéfa strany Pozitivní Slovinsko. V nich premiérka Alenka Bratušeková prohrála s dosavadním starostou Lublaně Zoranem Jankovičem, který je vyšetřován kvůli korupci a se kterým zbylé koaliční strany odmítly spolupracovat. 

Bratušeková odstoupila z čela své středolevé koaliční vlády 5. května. Vládla celkem 13 měsíců a ihned po nástupu do funkce zavedla úsporný program. Vyhlásila také plán privatizace státních podniků, aby snížila deficit a vyvedla zemi z krize. 

Také Cerar slibuje snížit rozpočtový schodek a liberalizovat ekonomiku, avšak analytici vzhledem k jeho nechuti prodat "strategické" státní firmy žádnou rychlou změnu poměrů nečekají. 

"Otázkou není, kdo vyhraje, ale kdo má plán pro pekelný podzim," napsal v předvolebním úvodníku deník Delo. Podle něj žádný z favoritů voleb není připraven čelit skutečnosti, že rozpočet byl prý založen na nereálných předpokladech a budou v něm chybět stovky milionů eur. 

Slovinsko bývalo považováno za vzorného žáka v eurozóně, ale tuto pověst si pošramotilo po propuknutí hospodářské krize v roce 2008. Kromě recese pocítilo i chronickou politickou nestabilitu. U kormidla moci se během tří let vystřídaly tři vlády. Předchozí parlamentní volby v prosinci 2011 byly také předčasné. 

Kdo je Miro Cerar (50)
Profesor ústavního práva Lublaňské univerzity Cerar je nováčkem v politice, nicméně ve Slovinsku je již delší dobu populární zejména svými ráznými postoji proti korupci. Lublaňský rodák (narozen 25. srpna 1963) vděčí za svůj raketový vzestup i popularitě svého otce Miroslava, špičkového gymnasty a dvojnásobného olympijského vítěze v koni našíř. Jeho již zesnulá matka Zdenka, také dříve gymnastka, byla generální prokurátorkou země a krátce v roce 2004 též ministryní spravedlnosti. Cerar patřil na začátku 90. let ke skupině právníků, která připravila první ústavu nezávislého Slovinska. Dlouhá léta poté působil jako ústavní expert parlamentu. 
Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz