FILMOVÝ FESTIVAL

Nechceme Gibsona ve Varech, je to antisemita, stěžují si čeští židé

,

České židovské obce nesouhlasí s oceněním pro Mela Gibsona, které dostane na filmovém festivalu. Nesouhlasí ani s jeho účastí v Karlových Varech. Festival tak podle nich dává prostor antisemitským názorům, napsali v dopise Jiřímu Bartoškovi. Vadí jim film Umučení Krista, která známý herec natočil před deseti lety. 

Film Umučení Krista z roku 2004, který zobrazuje posledních dvanáct hodin Ježíšova života, představuje židy jako zlé a krvelačné bytosti, stojí prý v dopise. Židovské obce se přitom opírají o názor komentátorů, podle nichž jde o jeden z nejútočnějších filmů, který byl kdy natočen. 

„Nepřísluší nám hodnotit jeho filmařské kvality, nicméně udělením takovéto ceny se MFF KV stává další z velmi diskutabilních platforem, která pozvolna mění atmosféru v naší zemi z tradiční, relativně tolerantní společnosti, navazující na masarykovské tradice První republiky, na společnost, ve které je dáván prostor hostilním, xenofobním a antisemitským názorům,“ píše federace v dopise, který adresovala prezidentovi festivalu Jiřímu Bartoškovi.

Mluvčí festivalu Uljana Donátová potvrdila, že dopis obdrželi a vedení festivalu názor federace respektuje. „Hodnotíme výhradně filmařskou kariéru Mela Gibsona. K ostatnímu se necítíme povoláni vyjadřovat," dodala mluvčí. Snímek Umučení Krista navíc ve festivalovém programu není.

Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech odstartuje v pátek. Gibson na něm převezme Křišťálový glóbus na mimořádný umělecký přínos světové kinematografii. Poté představí zatím svůj poslední režisérský opus – mystické drama Apocalypto.

Čtěte také: Karlovy Vary táhnou. Fanoušci stáli fronty na lístky už nad ránem

Přejít na diskusi