Úřad nestíhá restituční nával. Může za to Nečas, tvrdí Sobotka

Církevní restituce

Úřad nestíhá restituční nával. Může za to Nečas, tvrdí SobotkaNOVÉ 1
Domov
Filip Nachtmann
Sdílet:

Téměř tři tisíce. Ještě tolik žádostí církví a náboženských společností na vydání majetku zbývá projednat úředníkům Státního pozemkového úřadu (SPÚ). Měsíc poté, kdy měly být všechny žádosti posouzeny, totiž úřad stihl vyřídit pouhých 600 z nich. Vyplývá to z materiálu, který v úterý bude projednávat vládní výbor k církevním restitucím. Deník ECHO24.cz má zprávu exkluzivně k dispozici.

SPÚ, který obdržel celkem 3 408 žádostí o vydání majetku, měl půl roku na jejich vyřízení. Za šest měsíců ale stihl hned třikrát změnit vedení a i kvůli personální bídě v úřadu bylo jasné, že v požadovaném termínu nestihne všechny žádosti posoudit. Tristní stav vyřizování, který odhalila čtvrtletní zpráva výboru, ale nikdo nečekal: lhůta vypršela 30. června a na úředníky stále čekají tisíce žádostí.

„Za další problematický bod považujeme skutečnost, že celá řada výzev zůstává i k 30. 6. 2014 neprojednána. Vládní výbor by se měl zabývat příčinami toho, proč jsou tyto výzvy neprojednané,“ stojí ve čtvrtletní zprávě, kterou výbor pod vedením premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) projedná v úterý.

Pokud jde o všechny organizace a orgány státu, vyřídily do konce června z celkem 6 075 žádostí o vydání zemědělských nemovitostí téměř polovinu – 3 003. Zdaleka nejvíce ale celkové číslo ovlivňují údaje ze Státního pozemkového úřadu. Z 3 408 žádostí zvládl projednat pouze 594. V kolonce „dosud neprojednané výzvy“ tak svítí údaj 2 814.

Sobotka: Zdržení způsobila Nečasova vláda

Ukazuje se tak, že úřad není schopný v současném personálním složení příval žádostí vyřídit. A to přesto, že po opakovaných žádostech dostal navíc 130 lidí. Jak upozorňují zkušení úředníci, posil by bylo třeba daleko více. Toho je si zřejmě dobře vědom i premiér Sobotka, který tak v úterý neplánuje kvůli zpožděnému vydávání žádné zemětřesení. O vinících současného stavu má jasno.

„Zpoždění je důsledkem špatně nastavených lhůt v zákoně a faktu, že Nečasova vláda pozemkový úřad personálně oslabila místo toho, aby ho na restituce řádně a včas připravila. Lhůty na vydávání jsou dané zákonem a parlament bohužel zatím neschválil návrh ČSSD na jejich prodloužení,“ vysvětluje Sobotka pro deník ECHO24.cz. Podle stavu žádostí to ale vypadá, že ani plánované prodloužení o půl roku ničemu nepomůže.

Sobotka nicméně podle svých slov klade důraz na řádné posouzení všech žádostí tak, aby nebyl vydáván majetek, na který církve nemají nárok. To prý nemůže změnit ani časový stres.

Jenže překračování lhůt pro rozhodnutí o jednotlivých žádostech s sebou může velmi rychle přinést velký problém. Jak serveru před měsícem prozradil ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL), při jednáních s církvemi často slýchá, že se stát kvůli nedodržování lhůt dostává mimo zákon. A na to upozorňuje i zpráva vládního výboru.

Více o dění ve Státním pozemkovém úřadu čtěte: Vlna propouštění restituce neohrozí, slibuje ministr

„Stav, kdy oprávněná osoba nestihne o nároku rozhodnout, je zcela jistě nežádoucí. Případné soudní žaloby by mohly zatěžovat státní rozpočet. Stát by totiž v případě neúspěchu ve věci musel platit náklady soudního řízení,“ varuje dokument.

Sobotka si ale přesto případné žaloby kvůli pomalému postupu státu nepřipouští: „Ze strany církví nebyly v této souvislosti žádné žaloby avizovány.“

Sdílet:

Hlavní zprávy