Krymský Tatar na konferenci OSN nedorazí, násilím mu vzali pas

Perzekuce na Krymu

Krymský Tatar na konferenci OSN nedorazí, násilím mu vzali pas 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Odborník na domorodé národy Nadir Bekir mířil do New Yorku, kde se měl účastnit světové konference OSN. Cestou ho ale zastavili maskovaní muži, kteří mu sebrali pas. „Dobrý, je to on!" hlásil podle Bekira jeden z nich. Informuje o tom Rádio Svobodná Evropa.

Plán byl následující: z krymské metropole Simferopolu se dostat do Džankoje na severu, poté jet vlakem do Kyjeva, odkud se letí do New Yorku. Ve skutečnosti se cesta zadrhla už u prvního bodu. Bekirovi náhle zatarasil cestu bílý mikrobus, ze kterého vystoupili čtyři maskovaní muži.

Krymského Tatara Bekira vyvlekli z auta a povalili na zem. Sebrali mu mobil a pas, do kterého jeden z maskovaných nahlédl: „Dobrý, je to on,“ pokynul kolegům. V tu chvíli bylo jasné, že se konference o domorodých národech nezúčastní. V OSN proběhne bez něj v pondělí a úterý.

Podle Bekira, jenž se ve své akademické práci dlouhodobě zabývá domorodými národy na Krymu, je čtvrteční incident dalším důkazem perzekuce krymských Tatarů na poloostrově, který anektovalo Rusko. Informuje Svobodná Evropa.

Čtěte také: Jako za starých časů. Krymští Tataři znovu čelí ruské perzekuci

V týdnu vtrhla ruská policie a maskovaní ozbrojenci i do neformálního krymsko-tatarského parlamentu Medžlisu a redakce tatarského ústředního tiskového orgánu Avdet. Represe proti krymským Tatarům zesílily v souvislosti s nedávnými ruskými komunálními volbami, které Tataři bojkotovali.

Čtěte také: Ruská policie obklíčila sídlo Tatarů na Krymu

V týdnu byla zavřena také hlavní knihovna krymských Tatarů v Simferopolu – podle nového zákona budou knihovny na poloostrově nahrazeny ruskými institucemi.

Krymští Tataři žijí na poloostrově v Černém moři již od 12. století. Na konci druhé světové války nechal Stalin většinu tatarského obyvatelstva jako údajné německé kolaboranty masově deportovat do střední Asie, na Sibiř a na Ural. Rehabilitováni byli Tataři o dvacet let později, zpět na Krym se ale mohli vracet až od konce osmdesátých let.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz