Černoši končí v podpalubí. Vodu nedostanou, aby nechodili na záchod

KASTOVNÍ SYSTÉM PRO UPRCHLÍKY

Černoši končí v podpalubí. Vodu nedostanou, aby nechodili na záchodNOVÉ
Siciliští záchranáři pomáhají jednomu ze zachráněných uprchlíků. Foto: Foto: Reuters
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Pašeráci lidí, kteří přepravují uprchlíky ze severní Afriky do Evropy, je během cest drží v nelidských podmínkách a za převoz jednoho si účtují v přepočtu až 50 tisíc korun. Co víc, utečence rozdělují podle barvy pleti, přičemž platí, že čím tmavší kůže, tím horší postavení. S odvoláním na výpovědi svědků o tom informoval britský list The Independent.

Pozornost světové veřejnosti k otázkám uprchlictví přilákaly události minulého týdne, kdy se ve Středozemním moři utopilo celkem přes tisíc lidí. Z výpovědí těch, kteří tragédie přežili anebo do Evropy dorazili již dříve, vyplývá, že pašeráci lidí, kteří utečencům zprostředkovávají riskantní převoz přes Středozemní moře, rozdělují uprchlíky podle barvy pleti a černochy obvykle zamykají v podpalubí. 

Své k tomu může říct i šestnáctiletý Ali ze Somálska, který byl svědkem toho, jak pašeráci během plavby hodili několik černochů přes palubu. „Ti Libyjci, kteří mě dostali do Itálie, nejsou lidé. Mluví pomocí zbraní, ne pomocí slov… Osm Nigerijců hodili do moře. A hodili tam i mého kamaráda. Všichni se utopili,“ uvádí k tomu. 

Ali měl to štěstí, že se loď, na které spolu s dalšími čtyřmi sty uprchlíky do Evropy připlul, nepotopila. Pravděpodobně ale bude poznamenaný po zbytek života, protože byl podle svých slov doslova nacpaný v podpalubí, kde nebyla žádná okna. Kromě nedostatku světla prý s ostatními běženci černé pleti trpěli i nedostatkem vody: „Nedali nám vodu, abychom nechodili na záchod. Na lodi ani žádný nebyl. Pokud bylo někomu špatně a chtěl vylézt nahoru na vzduch, pašeráci ho zastřelili.“

Jeho slova potvrzuje i sedmnáctiletý Ibrahim, také původem ze Somálska. „Na mé lodi bylo přibližně 150 lidí. Somálci byli umístěni na nejnižší úroveň, přičemž lidé jiných národností mohli být na vyšších úrovních.“ Ibrahim za tuto strastiplnou cestu zaplatil 1300 liber (necelých 50 tisíc korun).

Naproti tomu lidé z Blízkého východu a z Asie stojí prý v uprchlické hierarchii o něco výš, než černoši.

Také sedmnáctiletý Júsuf, který do Evropy uprchl z palestinského pásma Gazy uvádí, že on a další blízkovýchodní uprchlíci měli lepší zacházení, než lidé ze subsaharské Afriky – byli umístěni na vrchních palubách. I on však uvádí, že z pašeráků šel strach: „Měli zbraně a kdo promluvil, tomu pohrozili zastřelením nebo hozením přes palubu. Pořád nám hrozili zbraněmi.“

K separaci na základě rasy a národnosti na uprchlických lodích se vyjádřila i organizace Save the Children. Z výpovědí přeživších uprchlíků prý skutečně vyplývá, že lidé černé barvy pleti jsou drženi v podpalubí, kde jim v případě nehody hrozí utopení a kde jsou nuceni vdechovat benzinové výpary z motorů. Existují prý dvě příčiny tohoto jevu: „Afričtí migranti – ze zemí jako Eritrea a Somálsko – často nejsou schopni zaplatit tolik, co ostatní a zčásti se to děje i kvůli rasismu ze strany pašeráků.“

Čtěte také: Uprchlíci nesmí umírat na moři. Tábory mohou mít už v Africe

‚Platí se i za záchrannou vestu.‘ Příběh uprchlíka, který přežil

Sdílet:

Hlavní zprávy

Všichni jste Putin

KOMENTÁŘ

Vzápětí poté, co Andreje Babiše nařkli z neochoty spolupracovat s nimi na důchodové reformě, se marketéři koalice Spolu vrátili k osudovému boji dobra se zlem. ...

00:05