NOVÉ

Praha 1 dostala pokutu za okřídleného lva 150 tisíc

,

Pokuta za pomník

Praha 1 dostala od magistrátních památkářů pokutu 150 000 Kč za umístění památníku letcům, takzvaného okřídleného lva na Klárově. Potvrdily to mluvčí Prahy 1 Veronika Blažková a mluvčí magistrátu Petra Hrubá. Rozhodnutí magistrátu je nepravomocné. Radnice prý porušila zákon tím, že neměla povolení památkářů pro umístění sochy. 

„Pokutu mohu potvrdit. Nesouhlasíme s ní a odvoláme se. Více to nyní komentovat nebudu,“ řekla Blažková. Definitivní slovo tak bude mít ministerstvo kultury, které je v tomto případě odvolacím orgánem.

„V žádném případě nechceme dehonestovat památku československých letců, nicméně jsme toho názoru, že je nezbytné dodržovat platné zákony, nikoliv je obcházet. Starosta a někteří radní by měli být příkladem pro dodržování jasných administrativních postupů,“ řekla na dotaz Hrubá.

Socha v podobě dvoumetrového okřídleného lva je umístěna na betonovém podstavci pokrytém žulou. Na výrobu sochy podle návrhu britského sochaře Colina Spoffortha sehnali peníze Britové žijící v Česku, chtěli tak poděkovat za hrdinství československých letců sloužících v řadách britské RAF.

Více zde: Zmizí památník letců z Klárova? Ministr se k němu chce přivázat

Umístění pomníku provázejí od počátku spory s pražskými památkáři. Těm vadí monumentálnost díla i to, že v parčíku již jedna socha je. Kritizují také postup Prahy 1 a britského velvyslanectví, o povolení prý požádaly pozdě a bez dostatečné diskuse. Nabízeli jiné lokality v centru Prahy.

Čtěte také: Darovanému Okřídlenému lvu na zuby nehleď, říká David Černý

Čeští a slovenští piloti se zapsali do paměti obyvatel Spojeného království zejména při slavné bitvě o Británii. Během ní nacisté utrpěli první významnou porážku ve druhé světové válce. Celkově v době druhé světové války působilo v britském vojenském letectvu (RAF) přibližně 2500 československých pilotů, přičemž 493 z nich v bojích zahynulo. 

Čtěte také: Praha to s pomníky neumí. Podívejte se na ty nejhorší

Přejít na diskusi