Rána pro pozůstalé z Berlína: za smrt pod koly kamionu se odškodné nevyplácí

Absurdní zákon

Rána pro pozůstalé z Berlína: za smrt pod koly kamionu se odškodné nevyplácíAKTUALIZOVÁNO
Pieta po útoku v Berlíně. Foto: Foto: Reuters
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Kromě toho, že pozůstalí po obětech teroristického útoku v Berlíně přišli o svoje blízké, možná nebudou mít nárok ani na finanční kompenzaci. Podle německého zákona se totiž kompenzace nevyplácí v případech, kdy je k teroristickému útoku použito motorové vozidlo. Šanci získat odškodnění má pouze rodina polského řidiče, kterého útočící džihádista zabil pistolí a nožem. Určitou naději pozůstalým však přinesla německá ministryně práce, která uvedla, že v tomto případě by stát pozůstalým mohl pomoct nehledě na sporný zákon.

Přestože to ve zjitřené atmosféře posledních dní může vypadat jako špatný vtip, německý zákon o kompenzaci obětem násilných trestných činů hovoří jasně. Konkrétně se v odstavci č. 11 píše, že se „tento zákon nevztahuje na škodu způsobenou při útoku motorového vozidla či přívěsu (vozíku)“.

V praxi by to znamenalo, že nárok na odškodnění nebudou mít pozůstalí po nikom z tuctu lidí, kteří při útoku z minulého týdne zemřeli pod koly kamionu. To samé platí i pro nejméně 50 lidí, kteří byli v osudový pondělní večer zraněni.

O německém zákonu o kompenzacích se při různých příležitostech mluvilo už dříve, v souvislosti s pondělním útokem ho nyní připomněl zahraniční tisk.

Informace o neproplaceném odškodnění v posledních dnech vyvolaly velký rozruch. Německá ministryně práce Andrea Nahlesová (SPD) v reakci na to uvedla, že spolková vláda se pokusí najít způsob, jak pozůstalé odškodnit. „Je důležité, aby každý dostal pomoc, kterou potřebuje,“ uvedla podle německého deníku Die Welt. Její ministerstvo prý v tomto ohledu už delší dobu uvažuje o změně legislativy. Ministryně rovněž uvedla, že oběti útoku mohou vyhledat psychologickou pomoc na berlínských ambulancích, jež pomáhají lidem, kteří utrpěli nějaké trauma.

Šanci získat odškodnění má podle německého zákona jen rodina polského řidiče Lukasze Urbana, jehož tělo policisté po útoku našli v kabině kamionu smrti. Urban měl na těle bodné a střelné rány, v kabině byly vidět stopy zápasu. Podle médií Polák s útočníkem zápasil a pokoušel se mu v útoku zabránit. Lidé na sociálních sítích jej brzy začali označovat za hrdinu a do 26. prosince vybrali na podporu jeho rodiny (po řidičovi zůstala vdova a nezletilý syn) více než 5 milionů korun.

Čtěte také: Lidé pomáhají rodině zavražděného řidiče kamionu. Posbírali miliony

Berlínský útok v zemi znovu vyvolal debatu o současné podobě zákona o kompenzacích. Kritizoval jej například právník Ronald Weber. „Toto velmi jasně ukazuje, jak je ten zákon v tuto chvíli absurdní,“ uvedl pro deník Berliner Morgenpost v reakci na skutečnost, že rodiny drtivé většiny obětí nejspíš odškodnění nedostanou.

Z teroristického útoku v Berlíně je podezřelý Tunisan Anis Amri. Toho zastřelili italští policisté poblíž Milána v pátek, tedy čtvrtý den po útoku. K berlínskému útoku se přihlásila teroristická organizace Islámský stát. Po útoku se snesla ostrá kritika na vládu kancléřky Angely Merkelové. Ve čtvrtek vyšlo najevo, že mezi zabitými je i jedna Češka.

Čtěte také: Mezi mrtvými v Berlíně je i Češka, hledal ji manžel

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články