Dejte nám dům a příjem, pak si budu hledat práci, oznámil naivní Syřan

UPRCHLÍCI V NĚMECKU

Dejte nám dům a příjem, pak si budu hledat práci, oznámil naivní SyřanNOVÉ
Ahmed Abdal se svou rodinou v uprchlickém táboře v Bavorsku. Foto: Reprofoto: Facebook/Marc Schluer
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Velké diskuse na sociálních sítích vzbuzuje reportáž německé veřejnoprávní televize ZDF, která pojednává o uprchlících přicházejících do Německa. Reportáž totiž obsahuje pasáž, kde uprchlík ze Sýrie, který do Německa přišel se ženou a šesti dětmi, říká, že by měl nejprve dostat dům a příjem a až pak si začne hledat práci.

Reportáž stanice ZDF zachycuje nově příchozí běžence v uprchlickém táboře v obci Wegscheid v Dolním Bavorsku, poblíž hranic s Rakouskem. Reportérka popisuje situaci uprchlíků, kteří zde – často ve velkých počtech – přebývají ve společných stanech.

Auto auch ? Transporter für 8 Personen Zwiebeln, scharfe Sosse ? Alles drauf ?

Posted by Marc Schluer on 5. listopad 2015

Jedním z uprchlíků, které oslovila reportérka, byl muž, který se představil jako Ahmed Abdal. Ten do Německa utekl se svou ženou a šesti dětmi, údajně ze Sýrie. Ahmed však zdaleka nezapadá do představy válečného uprchlíka, který bude vděčný za záchranu života.„Když jsme nyní v Německu, dejte nám dům v dobré čtvrti a příjem a pak si budu hledat práci,“ řekl reportérce Abdal.

Abdalova slova sice můžou na první pohled působit jako krajně naivní. Je ovšem všeobecně známo, že mezi migranty šíří někdo (patrně pašeráci nebo lidé, kteří mají zájem na jejich migraci) „pohádky“ o tom, jak je život v Evropě báječný.

Svědčí o tom například satirické video, které v létě představil syrský uprchlík žijící ve Švédsku. Ve videu říká, že peníze v Evropě rostou na stromech a následně skutečně „sbírá“ dolary a eura přímo z rostoucích stromů.

I tak se ale pod reportáží stanice ZDF rozproudila vášnivá diskuse. Část diskutujících přidávala ironické příspěvky o tom, že každý, kdo přijde do Německa, tvrdí, že je Syřan, aby zvýšil svoje šance na to, že mu bude udělena mezinárodní ochrana. Mezi uprchlíky přicházejícími do Evropy se totiž vyskytují i takzvaní ekonomičtí migranti, kteří neprchají před válkou, ale chtějí dosáhnout na lepší životní úroveň.

Ostatně i samo Německo, které donedávna běžencům „otevíralo náruč“ nyní pociťuje důsledky své štědré azylové politiky. Například německý ministr vnitra Thomas de Maizière v pátek překvapivě navrhl, aby byl mnoha uprchlíkům ze Sýrie napříště v Německu poskytován méně hodnotný ochranný status, než je plnohodnotný azyl. To by podle nových pravidel schválených ve čtvrtek německou vládou mimo jiné znamenalo, že tito uprchlíci by si do země nemohli zvát nejbližší příbuzné k pobytu na dva roky, jak to mohou činit lidé s postavením azylanta.

Do Německa podle údajů ministerstva vnitra dorazilo letos 758.000 uprchlíků, jen v říjnu jich bylo 181.000. Vláda očekává, že za celý rok vstoupí do země milion běženců, neoficiální údaje uvádějí až 1,5 milionu.

Čtěte také: Peníze tu rostou na stromech, představuje Syřan Švédsko

Zeman: Uprchlíci jsou zločinci. Ať si je kníže vezme na Orlík

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články