AUDIO NAHRÁVKA

Advokát skončil v kravatě. Napadl ho při výslechu policista

Incident řeší inspekce

Policista při výslechu svědka napadl obhájce. K incidentu mělo dojít v Praze v polovině července. Napadený advokát Roman Koucký své tvrzení dokládá pořízeným zvukovým záznamem. Deník ECHO24.cz má nahrávku, která ukazuje dramatičnost celé situace, k dispozici. O případ se už zajímá Generální inspekce bezpečnostních sborů i Unie obhájců. Podle advokátů může jít o nebezpečný precedent.

Útoku předcházel spor o zaprotokolování námitky při výpovědi svědka. Když obhájce na doplnění protokolu trval, policista mu řekl, že ruší a ať odejde z místnosti. Vše je slyšet na tříminutové audio nahrávce. (Incident nabere na intenzitě po 30 vteřinách).

„Já jsem ho upozornil, že jsem obhájce a mám právo namítat do protokolace a že proto mě vyvádět nemůže. Obhájce od úkonu v trestním řízení totiž není možné vyvádět ani vykazovat. On mi řekl, ať jménem zákona opustím místnost. To jsem odmítl a reagoval jsem, že pokud mě chce mít venku, musí použít násilí. A to učinil,“ přibližuje události z poloviny července Koucký.

Policista ho měl chtít vyvést z místnosti tak, že ho chytil do kravaty, přetáhl ho přes opěradlo židle a shodil ho na zem. Následoval boj o telefon, protože si advokát celou událost nahrával. „A nechtěl jsem, aby mě policie o ten důkaz připravila. Mezitím jsem volal o pomoc, chtěl jsem tam mít co nejvíce svědků,“ vysvětluje obhájce. Také to nahrávka zachytila. Advokát na ní mimo jiné volá: „Pomoc, pomoc, tady mě mučí, mlátí.“

Do místnosti přiběhli i další policisté, nikdo z nich se už dál advokáta nedotkl. První policista ho ale následně omezil na osobní svobodě a na tři hodiny zajistil. Koucký nemohl odejít, ani zavolat právníkovi. Na policistu proto podal trestní oznámení. Po celou dobu se údajně aktivně nebránil. Bál se totiž případné vazby.

Advokát: Zřejmě šlo o nezákonný postup

O případu už v minulosti informovala TV Prima. Intenzivně se o něj zajímá Generální inspekce bezpečnostních sborů. „Mohu potvrdit, že tu věc šetříme. Zatím to ale nebylo ukončeno, a tak se k tomu případu nemůžeme více vyjadřovat,“ uvedla v pátek mluvčí GIBS Radka Sandorová. Podle informací deníku ECHO24.cz už ale inspekce zahájila úkony trestního řízení.

O napadení advokáta se začala zajímat i Unie obhájců ČR. Jak serveru ECHO24.cz řekl její prezident a známý český právník Tomáš Sokol, vyloučení obhájce z úkonu v trestním řízení není možné, protože pak takový úkon ztrácí smysl a byl by nezákonný. Mohlo by tak jít o nebezpečný precedent.

„U nás už to vyřizuje kolega a budeme k tomu dávat stanovisko. Ale samozřejmě jen v obecné rovině. My nemůžeme řešit podstatu napadení. Řešíme jen otázku toho, jak se má a může policista v takové situaci chovat,“ říká Sokol.

Napadení obhájce je velmi nebezpečné i podle advokáta a člena unie Jana Vučky, který ho považuje za závažný incident. „Zřejmě šlo o nezákonný postup policisty. Obviněný má jednoznačně právo, aby byl jeho obhájce přítomen při výsleších a podával případně námitky. Ať už jde o výslech obviněného, nebo svědka,“ upozorňuje. Něco podobného, co se stalo Kouckému, prý Vučka nepamatuje: „S fyzickým napadením jsem se ještě nesetkal, ale obecně je respektování práv obviněných tristní.“

Zatím není jasné, kdy a jak GIBS advokátovo napadení vyřeší. Koucký při něm mimochodem utrpěl podvrtnutí krční páteře: „Dva týdny jsem kvůli tomu byl odkázaný na límec. Nemohl jsem pořádně řídit, psát, nespal jsem.“

Přejít na diskusi