Motorkář, muslimka a člen Kukluxklanu. Kdo může do parlamentu?

Svérázný protest

Motorkář, muslimka a člen Kukluxklanu. Kdo může do parlamentu?NOVÉ
Hnutí Faceless protestuje proti nošení burky nebo nikábu na veřejnosti. Foto: Foto: PrintScreen z videa/The Sydney Morning Herald
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Trojice mužů se rozhodla prověřit bezpečnostní pravidla australského parlamentu. V přestrojení za člena Kukluxklanu, muslimku a motorkáře se pokusili v pondělí vstoupit do budovy v Canbeře. Ostraha je požádala, aby odkryli obličej, u osoby v nikábu ale zaváhala. Provokativní akci hnutí Faceless popsal australský list The Sydney Morning Herald.

Ostraha nejdříve vysvětlila Sergio Redegallimu, Nickovi Folkesovi a Victorovi Watersonovi, jaká jsou bezpečnostní pravidla pro vstup do parlamentu. Následně je požádala, aby sundali motorkářskou helmu a masku, která připomínala americkou rasistickou organizaci Kukluxklan. U převleku muslimky si ale policisté nebyli jistí. „Vaše identita bude prověřena,“ řekl nakonec člen ostrahy.

Muži neprotestovali a příkaz splnili. Pod maskou člena Kukluxklanu ale skrýval Sergio Redegalli nikáb, muslimský šátek zakrývající celý obličej kromě očí. „Teď můžu vstoupit, že?“ zeptal se aktivista. Ostraha ale nesouhlasila a nakonec museli odložit masky všichni tři. Po krátké době z budovy odešli.

„Stalo se to, protože jsme muži, takže je v tom trochu sexismus. Zdá se, že do parlamentu může vstoupit se zakrytou tváří pouze muslimská žena, ale příslušník jiné skupiny tohle privilegium nemá,“ poznamenal k incidentu Redegalli. Aktivisté patří ke skupině Faceless, která prosazuje zákaz nošení nikábu nebo burky na veřejnosti a vymezuje se proti islámu.

Úřad zajišťující parlamentní služby ale s rozhodnutím ostrahy souhlasí. Zakrývání obličejů u trojice mužů bylo jen „aktem protestu“, a proto byli vyzváni, aby část oděvu sundali všichni. Uvnitř budovy parlamentu nejsou protestní akce povoleny, stojí v tiskovém prohlášení.

K incidentu se vyjádřil také senátor Cory Bernardi. „Pravidla by měla být stejná pro všechny Australany bez ohledu na gender nebo ideologii,“ řekl senátor pro australskou společnost Fairfax Media. Wendy Francisová z křesťanské organizace ale na počínání aktivistů pohlíží jinak. „Srovnávat muslimskou ženu s Kukluxklanem je extrémní a bolestné,“ citoval její slova britský deník The Guardian.

Sdílet:

Hlavní zprávy