Nemocnice se lekly. Pacienty ze sanitek už neodmítají

v nebezpečí života

Nemocnice se lekly. Pacienty ze sanitek už neodmítají
Záchranáři už se nemusí dohadovat o příjmu pacienta. Může za to mediální tlak a především případ otrávené ženy, kterou 9. dubna odmítlo sedm nemocnic. Foto: wikipedia
1
Domov
Sdílet:

Každodenně se stávalo, že záchranná služba rychle přijela k pacientovi. Jenže pak desítky minut obvolávala nemocnice, kam by jej přivezla. Minulý týden odmítlo otrávenou ženu v Praze hned sedm nemocnic. Až po 82 minutách byla přijata v té nejvzdálenější, v Nemocnici Milosrdných sester sv. Karla Boromejského pod Petřínem. Na odmítání pacientů přivezených záchrankou upozorňoval dlouhodobě ředitel pražské záchranné služby Zdeněk Schwarz. Teprve dnes, pod tlakem médií, jednal o problémech s urgentním příjmem pacientů s řediteli pražských nemocnic a s Josefem Vymazalem, náměstkem pro zdravotní péči ministerstva zdravotnictví. Nyní prý už pražské nemocnice přijímají pacienty přivezené záchrannou službou bez problémů. 

Představitelé nemocnic, ministerstva zdravotnictví a záchranné služby nalezli při dnešním jednání společné řešení nedostatku míst v nemocnicích, se kterými souvisí i každodenní odmítání pacientů přivezených záchrankou. Náměstek ministra zdravotnictví Josef Vymazal na briefingu přislíbil, že bude modernizován elektronický systém o volných lůžkách. Tento systém sice existuje už deset let, ale nemocnice jej příliš nevyužívají. „Dohodli jsme se na tom, že nemocnice budou systém využívat lépe a efektivněji. Bude zdokonalen,“ řekl Vymazal. Oznámil, že ministerstvo bude podporovat také vybudování urgentních příjmů v nemocnicích. Zde budou lékaři pečovat o pacienty do doby, než se pro ně uvolní místo.

 Od té doby, co ministerstvo zasáhlo, je problém vyřešen, musím zaklepat, že pacienty bez problému předáváme

 „Už týden to běží bez jakýchkoli problémů. Doufám, že už se to nebude nikdy opakovat. Od té doby, co ministerstvo zasáhlo, je problém vyřešen, musím zaklepat, že pacienty bez problému předáváme,“ prohlásil spokojeně po jednání s řediteli a náměstkem pro server ECHO24.cz ředitel záchranné služby Schwarz. Uznal také, že změna v přístupu nemocnic uskutečnila jen díky mediálnímu zájmu. „Přestože se podobná situace opakovala několikrát během minimálně pěti let, nikdy jsme nenašli odezvu na straně ministerstva zdravotnictví. Teď je to poprvé, kdy ministerstvo aktivně zasahuje a rychle řeší tuto situaci ku prospěchu pacientů a nás,“ upozornil ředitel záchranné služby Schwarz.

Ředitele záchranky nikdo neposlouchal

Přitom první návrhy na legislativní změny podával Zdeněk Schwarz už v době, kdy se tvořil zákon o záchranné službě. Ten je platný od roku 2012. „Předkládal jsem několik návrhů během příprav z pozice ředitele záchranné služby, zároveň z pozice Asociace zdravotnických záchranných služeb ČR a nakonec jako senátor. Od té doby, co jsem v senátu, a kdy pan ministr Heger předložil návrh zákona o záchranné službě a s tím související nové zdravotnické zákony, tak jsem připomínkoval a navrhoval změnu v tomto zákoně, která by právě odstranila hlášení nebo možnost, že mohou nemocnice pacienta odmítnout. Bohužel v senátu to zavrhli a poslaneckou sněmovnou to neprošlo, a proto máme, co máme,“ vysvětlil Schwarz.

Sedm nemocnic odmítlo pacientku

Jednání způsobil především mediální tlak, který vyvolala informace, že ve středu 9. dubna odmítla nejbližší Nemocnice Na Bulovce a šest dalších nemocnic přijmout pacientku s otravou, a tak záchranná služba obtelefonovávala 82 minut sedm pražských nemocnic, než se záchranářům podařilo ženu umístit na interní oddělení Nemocnice Milosrdných sester sv. Karla Boromejského pod Petřínem, která byla v danou chvíli nejvzdálenější.

To však nebyl ve středu jediný případ, kdy nemocnice odmítly pacientku v kritickém stavu. Podle tiskové zprávy pražské záchranné služby ještě před středeční půlnocí nepřijala opět nejbližší Nemocnice Na Bulovce jednaosmdesátiletou ženu se srdečním selháním. Sanitka ji proto vezla dalších osm kilometrů do Všeobecné fakultní nemocnice na Karlově náměstí. Tam také nad ránem přivezli třiaosmdesátiletou pacientku s edémem plic. Namísto, aby ji přijali v blízké Fakultní nemocnici Královské Vinohrady, převážela sanitka pacientku do deset kilometrů vzdálené nemocnice na Karlově náměstí.

Sice ne v takto vyhroceném případě, kdy pacienta odmítne sedm nemocnic, ale denně se stává to, že jedna až dvě nemocnice odmítnou z nedostatku lůžek a my pak pacienta převážíme do druhé či do třetí nemocnice. Skutečně denně.

Nešlo však o výjimečný den, kdy měly nemocnice plno. S tímto přístupem ze strany nemocnic se pražští záchranáři setkávají denně. „Sice ne v takto vyhroceném případě, kdy pacienta odmítne sedm nemocnic, ale denně se stává to, že jedna až dvě nemocnice odmítnou z nedostatku lůžek a my pak pacienta převážíme do druhé či do třetí nemocnice. Skutečně denně. Máme až tři sta výjezdů denně, třicet sanitek a pokud by dvě z nich byly někde dlouhodobě nevyužity, protože by čekaly s pacientem na příjem, tak by to samozřejmě mohlo v důsledku znamenat to, že část Prahy nebude zajištěna neodkladnou péčí z naší strany,“ řekla pro ECHO24.cz mluvčí Zdravotnické záchranné služby hlavního města Prahy Jiřina Ernestová.

Rychlé záchranáře brzdí nemocnice

Naposledy se podle Ernestové stal podobně vyhrocený případ 13. ledna minulého roku. „Měli jsme případ člověka, který zkolaboval na ulici. Resuscitovali ho laici a pak si ho přebrali záchranáři a opět se čekalo delší dobu, než ho nemocnice přijme.,“ vzpomínala mluvčí. Tehdy dojela záchranná služba na místo za čtyři minuty, ale pacienta po zástavě se podařilo dispečerce umístit po dvaceti minutách telefonického obvolávání čtyř nemocnic v Nemocnice Na Homolce.

Ačkoliv doba dojezdu pražských záchranářů se snížila v průměru na sedm minut, pacienty pak vozí několik desítek minut s houkajícím majáčkem do vzdálených nemocnic, kde mají zrovna volno a snaží se předat živého pacienta k ošetření. Schwarz v pořadu Hydepark dokonce přiznal, že pacienti v sanitce občas zemřou. Nelze však podle něj jednoznačně říct, zda za to mohla pacientova nemoc či poranění, nebo doba, než se dostal do péče lékařů v nemocnici.

Sdílet:

Hlavní zprávy