Asijská tržnice, ambasáda či rozvědka. Kdo stojí za čínskými vítači?

Návštěva čínského prezidenta

Asijská tržnice, ambasáda či rozvědka. Kdo stojí za čínskými vítači?NOVÉ
Shromáždění čínských vítačů na křižovatce u Chotkových sadů Foto: Foto: Oliver Jahn
3
Domov
Kristýna Novotná
Sdílet:

Za desítkami čínských vítačů, kteří od pondělí lemují trasu návštěvy komunistického prezidenta Si Ťin-pchinga v Česku, zřejmě stojí čínské velvyslanectví ve spolupráci s Česko-čínskou obchodní asociací. Ta si v pražské metropoli na své akce zabrala řadu klíčových prostranství. Nejedná se však o komoru vzájemné spolupráce exministra Jaroslava Tvrdíka, ale o neznámý spolek se sídlem v pražské tržnici Sapa a s netransparentní organizační strukturou. Ambasáda pak měla dobrovolníky převážně z řad Číňanů žijících v Česku proškolit a vybavit vlajkami. Podle odborníků by skupinky někdy až agresivních vítačů mohly být z části dílem čínské rozvědky.

„Při návštěvách svých vůdců v cizině ČLR často mobilizuje čínskou komunitu v dané zemi, a někdy i v zemích okolních, se dvěma zjevnými cíli: vytvořit dojem pozitivního přijetí a zabránit projevům negativním. Zpravidla si přitom politickou cestou zajistí spolupráci místních úřadů, zejména policie. Míra spolupráce místních úřadů a policie se samozřejmě odvíjí od politické situace v dané zemi, a také od míry profesionality dané policejní složky,“ komentoval serveru ECHO24.cz sinolog Martin Hála.

„Čína věří v proaktivní, často až agresivní diplomacii, která se nespokojí s tradičními postupy. Současně je doslova posedlá bezpečností, zejména pokud jde o bezpečnost svých vůdců a zajištění hladkého průběhu prestižních událostí. Na zajištění vnitřní bezpečnosti vynakládá v rozpočtu větší sumu než na obranu. Vnitřní bezpečnost přitom nekončí nutně na hranicích Číny,“ pokračoval sinolog.

Zmíněnou taktitku šlo podle Hály poprvé vypozorovat ve větším měřítku v roce 2008 těsně před zahájením letní olympiády v Pekingu během štafety olympijské pochodně. Ta zamířila do více než dvou desítek měst po celém světě a řada neziskových organizací akci využila k upozornění na porušovaní lidských práv v Číně. „Čína vyslala na zajištění pochodně tým 30 tajných policistů, kteří běželi po boku čínských sportovců v jednotných modrých teplákách a ‚pacifikovali‘ protestující aktivisty,“ dodal.

Česko-čínské komory se od akcí distancují

Zajistit prostranství na akce podporovatelů šéfa čínských komunistů dorazila na pražský magistrát v polovině února skupinka Číňanů společně s tlumočnicí. Jménem Česko-čínské obchodní komory nahlásila úředníkům desítky shromáždění především v centru Prahy odpovídající době, kdy měl do Česka čínský státník přijet.

Zmíněná komora se však záhy od pořádaní akcí na „podporu delegace z ČLR“ distancovala, stejně tak Smíšená česko-čínská komora vzájemné spolupráce, jíž šéfuje exministr obrany Jaroslav Tvrdík a která stojí za rozvěšením čínských vlajek a uvítacích billboardů na trase z letiště na Pražský hrad.

„My nic nepřipravujeme, ani nechystáme. Žádné shromáždění jsme na Prahu nenahlásili, můžeme se jen domnívat, kdo to byl, asi kdokoli škodolibý,“ reagoval na dotaz deníku ECHO24.cz minulý týden místopředseda komory Miloš Patera, který na omyl současně upozornil i pražský magistrát.

Ten v reakci jméno svolavatele akcí upravil na Česko-čínskou obchodní asociaci s tím, že šlo o chybu při překladu. „Vzhledem k tomu, že následně vyvstaly pochyby o subjektu svolavatele, kontaktovali jsme překladatelku, která asociaci pomáhala s administrací oznámení, s níž se následně situace vyjasnila,“ uvedl serveru Pavel Štefaňák z pražského magistrátu, jehož oddělení má nahlašování akcí ve městě na starosti.

Sami účastníci akcí, které probíhají na místech rezervovaných právě daným spolkem, však o organizátorech mluvit nechtějí, případně neurčitě odkazují na Česko-čínskou komoru či asociaci.

Mluvit nechtějí ani pronajatí autobusoví dopravci, kteří Číňany po Praze rozváží. „Autobusy si od nás objednala česká cestovní kancelář, ale v rámci obchodního tajemství nemohu poskytnout žádné informace,“ uvedl serveru dopravce Gumdrop. Další firma krasabus.cz pak na dotazy nereagovala vůbec. 

Asociace sídlí v Sapě na adrese s dalšími desítkami firem

Česko-čínská obchodní asociace, která je po aktualizaci nahlášená jako svolavatel shromáždění, sídlí ve známé asijské tržnici Sapa v pražské Libuši a přestože údajně vznikla už v roce 2009, její aktivity zůstávají záhadou. Asociace nemá webové stránky a nelze dohledat žádné kontakty. Na stejné adrese v areálu tržnice pak sídlí další desítky firem.

Podle výpisu z obchodního rejstříku se jedná o spolek, který „sdružuje osoby za účelem prosazování společných zájmů“ a podílí se na „zlepšení postavení etnických menšin“. Podle Lidových novin by za organizací mohl stát osmačtyřicetiletý čínský obchodník James Ruizhen Wu, na kterého je registrována internetová doména asociace a který v Česku podniká od roku 1997.

Na akce „podporující delegaci z ČLR“ si organizace zamluvila řadu klíčových prostranství, které kopírují program pobytu prezidenta Si Ťin-pchinga v pražské metropoli. Jedná se například o prostory v okolí hotelu Hilton, křižovatky u Chotkových sadů, prostranství na Kampě před Lichtenštejnským palácem, Strahovským klášterem nebo na Slovanském ostrově, kde se ve středu v žofínském paláci koná setkání s podnikateli a investory. Zájem pak měli organizátoři podle Lidových novin i o prostranství v Lánech.

Čínští vítači jsou stále agresivnější

Čínské velvyslanectví v Praze pak mělo členy uvítacího výboru převážně z řad Číňanů žijících v Česku proškolit. Dobrovolníci se měli učit, jakými pokřiky komunistického prezidenta vítat nebo to, jak se postavit jeho případným odpůrcům. Ambasáda je pak vybavila také čínskými vlajkami, transparenty nebo malými vuvuzelami.

Více zde: Pokyny z čínské ambasády: Vlajky strhnout, nebát se napadat

Dotazy spojené se skupinkami čínských vítačů má podle ambasády na starosti politické oddělení zastupitelského úřadu. To však i přes opakované výzvy na otázky deníku ECHO24.cz nereagovalo.

Znalosti nabyté v instruktážním semináři, na který upozornil server ihned.cz, si v praxi Číňané vyzkoušeli hned v pondělí na Evropské třídě, kde se snažili velkými čínskými vlajkami zakrýt odpůrce prezidenta Si s tibetskými vlajkami. Těsně před průjezdem kolony s čínským státníkem, pak jednomu z odpůrců vlajku vytrhli z rukou.

V úterý se jejich agresivita ještě zvýšila, když v dopoledních hodinách na křižovatce u Chotkových sadů napadli a zbili jednoho z přihlížejících, který nesl vlajku Východního Turkestánu. Na sociálních sítích se proto začala objevovat kritika policie kvůli tomu, že své úsilí zaměřuje spíše na protičínské aktivisty, než agresivní vítače.

Více zde: ‚Číňani mi sebrali vlajku a kopali mě na zemi‘

„Policie ČR nestranní jednomu, či druhému hnutí. Proti podobným tvrzením se důrazně ohrazuje. V dané chvíli musí eliminovat gradování situace a zakročit proti nejagresivnějšímu útočníkovi,“ řekla deníku ECHO24.cz mluvčí pražské policie Andrea Zoulová.

Ohledně zaparkovaných autobusů na Evropské třídě v místě zákazu pak podotkla, že „není možné s ohledem na rozsáhlost policejních akcí, řešit veškeré protiprávní jednání hned na místě.“ „Z hlediska taktiky se řeší to, co je v danou chvíli nejvíce ohrožující. V následujících dnech, týdnech budeme procházet a prošetřovat další možné protiprávní jednání, pokud k němu v místech protestů došlo,“ dodala mluvčí Zoulová.

Podle policie jsou bezpečnostní opatření svým rozsahem mimořádná. Na bezpečnost čínského státníka v Praze dohlíží několik stovek policistů. Omezení platí pro městskou hromadnou dopravu i pro dopravu silniční. Zavřená jsou také některá veřejná prostranství a památky. Nad některými lokalitami je vyhlášená bezletová zóna. 

Srovnání s jinými podobnými akcemi při pobytu významných lidí v Česku se policie vyhýbá. Opatření jsou totiž podle ní specifická, ať už jde o konkrétní takzvanou chráněnou osobu nebo o bezpečnostní situaci. Například ale když pobýval před sedmi lety v Praze americký prezident Barack Obama, lidem v okolí průjezdu kolony se doporučovalo neotvírat ani okna kvůli odstřelovačům.

 

Čtěte také: Organizované skupiny Číňanů s holemi ovládaly trasu prezidenta

S Čínou dohaduje obchody i expremiér Nečas

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články