Evropský systém varování selhal. Je to kriminální skandál, tvrdí německý ministr

Kontaminovaná vejce

Evropský systém varování selhal. Je to kriminální skandál, tvrdí německý ministrNOVÉ
Německý ministr zemědělství Christian Schmidt Foto:

Foto: Von Thomas Lother, CC BY-SA 3.0 de, Wikimedia Commons 

1
Svět
Sdílet:

Za kriminální označil dnes skandál s kontaminací vajec toxickým insekticidem fipronilem německý ministr zemědělství Christian Schmidt (CSU). V rozhovoru pro veřejnoprávní televizi ARD také vyslovil přesvědčení, že selhal evropský systém včasného varování.

Obchody v Německu, Belgii a Nizozemsku od minulého týdne z trhu stáhly miliony vajec kvůli možné přítomnosti jedovatého fipronilu. Belgické úřady věděly o podezření na kontaminovaná vejce už začátkem června, informovaly o něm ale poprvé až 20. července. Další zemí, kde se fipronil ve vejcích objevil, bylo Nizozemsko.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Postup belgických úřadů, které se odvolávají na evropské předpisy, Schmidt opakovaně tvrdě kritizoval a dnes ho označil za nepřípustný. Chce, aby se věcí zabývala Evropská komise i příslušní ministři. Aby se do budoucna spolupráce zlepšila, odcestují do Belgie i Nizozemska němečtí experti, kteří si přímo na místě mají udělat obrázek o situaci. Odborníci z dvojice zemí Beneluxu zase podle Schmidta mohou dorazit do spolkové republiky.

Německý ministr zemědělství je přesvědčen, že v jeho zemi nyní už kontaminovaná vejce, která se našla ve všech spolkových zemích s výjimkou Saska, s největší pravděpodobností v prodeji nejsou.

To, co se při skandálu s vejci stalo, je podle Schmidta jasně kriminální a musí být potrestáno. Je podle něj potřeba odkrýt struktury, které za kontaminací fipronilem stojí. Zatím úřady vycházejí z toho, že se látka do oběhu dostala v jednom z podniků v Belgii, který ji zřejmě přimíchal do běžného čistícího prostředku. Ten se pak dostal i do Nizozemska a Německa.

Fipronil je látka, která bývá součástí přípravků proti blechám, vším a klíšťatům. Nesmí se však podávat zvířatům, jejichž maso konzumují lidé. Světová zdravotnická organizace (WHO) považuje preparát za mírně toxický; jeho vysoké dávky vedou k pocitu nevolnosti a závratí.

Česká Státní veterinární správa (SVS) ve čtvrtek oznámila, že bude namátkově kontrolovat vejce a kuřecí maso ze šesti evropských zemí, kde se přípravek fipronil mohl v chovech používat. Kromě Belgie, Německa a Nizozemska jde o Francii, Itálii a Polsko. Vejce z Belgie byla podle veterinární správy na českém trhu naposledy v dubnu a vejce z Nizozemska v květnu.

Čtěte také:

O kontaminovaných vejcích věděli Belgičané už v červnu. Kontroly probíhají i v Česku

Vaječná panika: Aldi stahuje z prodeje všechna vejce

Sdílet:

Hlavní zprávy

Dva předvolební trháky

KOMENTÁŘ

Když se podíváte na předvolební průzkumy, vidíte na nich, že hegemonem je ANO, nicméně dlouhodobě sice ne moc, ale nepochybně ztrácí na Okamurovu SPD. Pro STAN ...

00:07

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články