„Trumpův telefonát na Tchaj-wan byl ze zdvořilosti“
AMERICKO-ČÍNSKÉ VZTAHY
Diplomatickou roztržku mezi Washingtonem a Pekingem, kterou způsobil telefonát nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa na Tchaj-wan, se pokusil zmírnit jeho viceprezident Mike Pence. O Trumpově hovoru s tchajwanskou prezidentkou v neděli prohlásil, že byl jenom zdvořilostní. Řekl to v nedělním rozhovoru pro americkou televizi NBC.
Byl to „prostý zdvořilostní telefonát“, uvedl čerstvě zvolený americký viceprezident Mike Pence. Na otázku televize odmítl, že by rozhovor znamenal posun v dosavadní americké politice vůči Tchaj-wanu. „To si nemyslím,“ dodal Pence. Poslední takový kontakt přitom proběhl na konci sedmdesátých let.
Krátce po telefonátu oznámilo čínské ministerstvo zahraničí, že podalo protest k „relevantní straně“ ve Spojených státech. Dále uvedlo, že základem americko-čínských vztahů je politika jedné Číny, a vyzvalo Spojené státy, aby se této politiky držely. USA by podle Pekingu měly také obezřetně zacházet s tchajwanskou otázkou, aby se vyhnuly zbytečnému narušení čínsko-amerických vztahů.
Čína považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií a hrozí mu vojenským zásahem, pokud by ostrov vyhlásil samostatnost. Tchaj-wan přesto funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně pokračuje režim jedné strany. Tchaj-wan uznává jen 22 zemí světa.