Prokurátor: Záchranáři se telefonicky domlouvají s pašeráky migrantů

Uprchlická krize

Prokurátor: Záchranáři se telefonicky domlouvají s pašeráky migrantůNOVÉ
Ilustrační foto Foto:

Ilustrační foto: Shutterstock

1
Svět
Echo24
Sdílet:

Záchranářské nevládní organizace působící ve Středozemním moři jsou v přímém kontaktu s libyjskými pašeráky lidí. V rozhovoru s italským deníkem La Stampa to řekl státní zástupce ze sicilského přístavu Catania Carmelo Zuccaro. Uvedl, že o tom má důkazy. Zatím však neví, zda jsou použitelné v případném soudním procesu.

Zuccaro povahu těchto důkazů zatím nekonkretizoval, stejně tak nekomentoval jejich původ. Je však podle něj potvrzené, že probíhaly telefonní rozhovory mezi Libyí a některými nevládními organizacemi. Zuccaro také hovořil a reflektorech, které navádějí uprchlická plavidla k záchranářským lodím nebo o náhlém vypínání radarů, které umožňuje lokalizaci lodě.

Carmelo Zuccaro od února vede útvar prošetřující podezření, že převaděči si nevládní organizace platí. V březnu italskému parlamentu řekl, že je „přesvědčen“ o napojení převaděčů na záchranáře. V dnešním rozhovoru uvedl, že příliv uprchlíků na jihu Itálie „vytváří problémy ve veřejném pořádku a krizi kriminálního charakteru“.

Humanitární organizace jako Save the children, Proactiva open arms a SOS Mediterranée obvinění ze spolupráce s převaděči odmítají. Jejich jediným cílem je prý záchrana lidských životů. Práce mají přitom v italských vodách více než kdy dříve: po moři letos ze severní Afriky do Itálie zamířilo přes 37.000 osob, o 40 procent více, než za stejné období loni. Téměř 900 podle posledních údajů Mezinárodní organizace pro migraci na této cestě letos zahynulo.

Výroky státního žalobce přišly dva dny poté, co populistické Hnutí pěti hvězd, které v současné době vede v průzkumech veřejného mínění, nazvalo záchranáře „taxislužbou“ pro migranty. Kritizovala je však i evropská pohraniční agentura Frontex s tím, že uprchlíkům cestu do Evropy příliš usnadňují.

Admirál Enrico Credendino, velitel operace EU zaměřené proti převaděčům před měsícem, řekl, že nevládní organizace jsou pro migranty „zvacím“ faktorem. Jejich lodě dnes čekají na uprchlíky plavící se na chatrných člunech jen těsně za hranicemi libyjských vod. „Kdybychom tam nebyli, bylo by víc mrtvých,“ řekl agentuře Reuters Chris Catrambone, zakladatel záchranářské organizace MOAS.

Čtěte také: V Libyi se našla těla 28 migrantů. Zemřeli žízní a hladem

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články