Klaus: Putin je v tom nevinně. Za to můžou soudruzi z EU a USA

ukrajinská krize

„Rozeštvání Ukrajiny, rozehrání této karty, v žádném případě nezpůsobil Putin, to způsobili naši soudruzi v západní Evropě a ve Spojených státech,“ řekl k dění na Ukrajině exprezident Václav Klaus na přednášce Vysoké školy finanční a správní v pražském Kongresovém centru. Přednáška se konala 9. dubna.

Podle Klause je „v tom“ Rusko a Vladimir Putin nevinně. „Já jsem stoprocentně přesvědčen, že Putin je nešťastný z toho, do čeho byl zavlečen. Z jeho strany to byl vynucený tah, jak se říká v šachové terminologii,“ řekl na přednášce Klaus.

„Putin by byl šťastný, kdyby měl po veleúspěchu olympiády v Soči klid a mír. A on byl navlečen do téhle situace, která je neštěstím pro Rusko, neštěstím pro něho samotného a hlavně samozřejmě neštěstím pro Ukrajinu, pro lidi, kteří v ní žijí,“ pokračoval Klaus.

„Rozeštvat Ukrajinu a organizovat majdany byla cestička, jak Ukrajinu rozbít a jak vyvolat všechny tyto tendence, které tam teď probíhají,“ řekl Klaus.

Podle Klause je hlavním viníkem krize na Ukrajině západní Evropa a USA, kteří „s Ukrajinou hrají své hrátky.“ To, že změnu geopolitické situace vyvolalo Rusko v čele s Vladimirem Putinem Klaus odmítá s tím, že se jedná o „dětinský a nesmyslný názor“. Poukazuje právě na Západ a Spojené státy, které prý chtěly vyvolat konfrontaci s Ruskem a Ukrajinu požily jako „nebohý, smutný a nešťastný nástroj, jak toho dosáhnout.“

„Rozeštvat Ukrajinu a organizovat majdany byla cestička, jak Ukrajinu rozbít a jak vyvolat všechny tyto tendence, které tam teď probíhají,“ řekl Klaus.

Ukrajinskou krizi Klaus dále přirovnal k transformačním procesům, které v zemi probíhaly po pádu komunistického režimu. Podle něj Ukrajina tyto procesy nezvládla ani v rovině politické ani v rovině ekonomické. Klaus označil Ukrajinu za oběť, která je ale však sama v mnohém vina. „Jsem stoprocentně přesvědčen, že to bylo nešťastně rozehráno, stejně jako bylo nešťastně a stejnými silami rozehráno drama a krize na Ukrajině o dvě dekády dříve,“ řekl Klaus.

Exprezident Václav Klaus napsal následně spolu s Jiřím Weiglem pro Echo24.cz rozsáhlý text o krizi na Ukrajině a jejích příčinách. Čtěte zde: Zabraňme zplošťování debaty o Ukrajině, píše Klaus

Přejít na diskusi