1 UVNITŘ VIDEO

Zkáza po hurikánu z vrtulníku: Poničené lodě, torza domů a několik mrtvých

NOVÉ

Témata:

Hurikán Irma ve středu způsobil obrovské škody i na nizozemské části karibského ostrova Svatý Martin, která zůstala odříznuta od světa. Sdělilo to ve čtvrtek nizozemské námořnictvo. Na francouzské straně ostrova si řádění živlu vyžádalo přinejmenším osm mrtvých. Informace o případných obětech na jižní, nizozemské straně nejsou podle premiéra Marka Rutteho známy. Nizozemská vláda svolala krizové zasedání.

Video pořízené z vrtulníku námořnictva ukazuje mimo jiné zaplavené domy, lodě a hotely na pobřeží. Turistika je přitom hlavním zdrojem příjmů ostrova, uvedla agentura Reuters. Nachází se tam i známá pláž Maho, která leží v bezprostřední blízkosti přistávací dráhy letiště, a je tak díky nízko letícím letadlům oblíbeným místem leteckých fanoušků.

Dráhy mezinárodního letiště princezny Juliany zůstaly neporušené, letiště je však podle sdělení námořnictva nedostupné. Podle agentury AP má hlavní terminál vážně poškozenou střechu a leží v něm naplavený písek. Rutte uvedl, že dostat se nelze ani do hlavních přístavů.

Ulice jsou poseté odpadem, přepravní kontejnery v přístavu leží poházené jako dětské kostky, napsala AP.

Hurikán nejvyšší kategorie Irma si dosud vyžádal přinejmenším deset obětí, z toho osm na francouzské části ostrova Svatý Martin. Jeden člověk, dvouleté dítě, zemřelo na Barbudě a jedna osoba na ostrově Anguilla, který je britským zámořským územím. Cyklóna nyní míří směrem k Dominikánské republice a Haiti.

Čtěte také: Miami kvůli hurikánu Irma nařídilo evakuaci

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.