‚Čapí hnízdo? To je dynamit položený v základech Babišova úspěchu‘

Zneužitá dotace

‚Čapí hnízdo? To je dynamit položený v základech Babišova úspěchu‘ROZHOVOR 3
Domov
Filip Nachtmann
Sdílet:

I když kauza dotací pro Čapí hnízdo zatím výrazněji nehýbe průzkumy veřejného mínění, může jít o bod zlomu v dosavadní úspěšné kariéře vicepremiéra Andreje Babiše a jeho hnutí ANO. V rozhovoru pro deník ECHO24.cz to říká vedoucí katedry politologie a mezinárodních vztahů CEVRO Institutu Daniel Kunštát. Podle něj se právě případ farmy na Benešovsku dost možná stane dynamitem položeným do základů, po němž bude veřejnost ke každé další Babišově kauze kritičtější.

Zajímá veřejnost vůbec kauza Čapího hnízda? Vnímá ji jako problém?

Lidi to určitě zajímá. A v době, kdy byla tato kauza mediálně tak frekventovaná, tak si jí asi všimli i lidé, kteří se o politiku obvykle vůbec nezajímají. Že to neudělalo téměř nic s preferencemi hnutí ANO nebo s důvěrou v Andreje Babiše, není tím, že by si veřejnost toho případu nevšimla, nebo že ji nezajímá. Před takovou interpretací bych varoval. Důvody jsou jiné.

Jaké?

Dlouhodobě to vypadá, že podpora ANO mezi voliči je čtvrtinová, nebo více než čtvrtinová. A je poměrně těžké hledat příčiny. Zjevně pořád ještě funguje Babišova aura, s níž přišel do politiky. Minimálně u jeho voličů to tak je. Všimněte si, že Babiš stále mluví o tom, že mu jdou staré struktury a tradiční politické strany po krku a že ho nepřátelé chtějí dostat z politiky. Že mu dělají podpásovky a snaží se na něj najít nějaké kauzy. On vždy velmi brzy opustí věcnou rovinu té záležitosti, která je pro něj marginální, a soustředí se na dominantní poselství, které svým voličům vtlouká do hlavy: že je chybou v systému a že jde o boj jeho nepřátel, kteří ho chtějí politicky zlikvidovat. A já si myslím, že jeho voliči na to pořád slyší. Proto mu to funguje navzdory všem informacím, které o něm lidé mají. Je otázka, jak dlouho to může vydržet. Kdy přijde bod zlomu.

V průzkumech zveřejněných v posledních dnech lidé skutečně kauzu Čapího hnízda ještě příliš nereflektují. ANO i sám Andrej Babiš se drží na vrcholu popularity a důvěry. I když ve výzkumu ppm factum, který skončil sběr dat nejpozději, ANO mírně ztratilo…

Je příliš brzy. Veřejné mínění má vždy zpoždění za událostmi. Než si lidé vše srovnají v hlavě a vstřebají nové informace, chvíli to trvá. U příznivců hnutí ANO je navíc nereálné, aby v tak krátké době prostě zavřeli knihu a opustili své dřívější uvažování. Nikdy nevidíme, že by z měsíce na měsíc nějaké straně spadla dramaticky důvěra a měla podstatně nižší podporu. Vždy jde o postupný rozklad důvěry. Uvidíme za měsíc či dva. Kauza Čapího hnízda může být oním pověstným semínkem nedůvěry, po němž lidé každé další zaškobrtnutí hodnotí kritičtěji a kritičtěji. Před Čapím hnízdem se Babišovi drobné přešlapy odpouštěly. Tady může přijít změna. Na místě hnutí ANO bych proto nebyl úplně optimistický. I když na druhou stranu byla ta kauza v době sběru dat už natolik rozjetá, že i to, že si ANO udrželo stávající pozice, je samo o sobě úspěch.

Myslím si, že Čapí hnízdo může být tím prvním vážným škraloupem, normalizací Andreje Babiše jako politika. Je to takový dynamit položený do základů. Otázka je, jestli vybouchne dramaticky a naráz, nebo zda bude znamenat postupnou erozi důvěry.

Odpouštějí voliči Andreji Babišovi více než jiným politikům? Prošlo by Čapí hnízdo Bohuslavu Sobotkovi nebo Pavlu Bělobrádkovi?

Zatím mu skutečně odpouštějí víc. Právě proto, že mu uvěřili ten příběh, se kterým přišel do politiky. Přišel zvenčí, má specifické programové priority. U představitelů tradičních politických stran by ta eroze důvěry byla mnohem rychlejší než u podobného typu jakéhosi nového politika. I v minulosti jsme ale byli svědky toho, že straničtí lídři měli různé skandály a přitom vydrželi. Ne každá kauza zahýbá kariérou politika. Často to trvalo roky. ODS v nedávné době nedělala nic extrémně jiného než v 90. letech, ale v určitém okamžiku prostě přetekl pohár trpělivosti a celé se to sesulo za Petra Nečase. Velmi také závisí na celospolečenském klimatu. A ten je teď příznivý. Panuje relativně pozitivní atmosféra ve společnosti, v domácí politice je vidět poměrně vysoký optimismus. Kdyby ten samý Andrej Babiš jako dnes fungoval v roce 2008 nebo 2010 a stala se mu kauza Čapího hnízda, tak si troufám říct, že by to s jeho podporou zahýbalo.

Lze tedy případ podezřelého čerpání dotací pro farmu na Benešovsku vnímat jako onen bod zlomu, o kterém jste mluvil?

Na to si ještě budeme muset počkat. Nikdo ale nemůže moc dlouho proplouvat politikou bezkonfliktně. Budou volby, vyostřená atmosféra, přijdou konflikty uvnitř koalice i uvnitř koaličních stran, což bych zejména u hnutí ANO předpokládal. A to je ta chvíle, kdy se to Babišovi může sečíst. Zcela jistě také přijde doba, kdy se ekonomice nebude tak dobře dařit a lidé ve večerních zprávách neuslyší jen pozitivní zprávy. Může jít klidně o dobu několika let. Ale myslím si, že Čapí hnízdo může být tím prvním vážným škraloupem, normalizací Andreje Babiše jako politika. Je to takový dynamit položený do základů. Otázka je, jestli vybouchne dramaticky a naráz, nebo zda bude znamenat postupnou erozi důvěry. Že ale žádná strana nemůže dlouhodobě počítat s tak výraznou podporou veřejnosti, jakou má dnes hnutí ANO, je zcela jasné.

Čtěte také: Nejpopulárnějším politikem zůstává Babiš, za ním je Stropnický

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články