Putin si telefonoval s Tsiprasem o posílení spolupráce

řecko-ruské sbližování

Putin si telefonoval s Tsiprasem o posílení spolupráceNOVÉ 2
Svět
Sdílet:

Řecký premiér Alexis Tsipras si den poté, co Evropská centrální banka rozhodla o odříznutí Řecka od peněz, telefonoval s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Úřad řeckého premiéra sdělil, že během rozhovoru jednali o posílení spolupráce s Ruskem v různých oblastech, včetně energetiky a ekonomiky. 

„Ruský prezident a premiér zdůraznili potřebu podstatného zlepšení spolupráce mezi Řeckem a Ruskem - zeměmi s hlubokým historickým spojením - zvláště v ekonomice, energetice, turistice, kultuře a dopravě,“ uvádí se v prohlášení úřadu řeckého premiéra. Oba státníci také jednali o zabezpečení míru a stability na Ukrajině. 

Podle Putinova poradce Jurije Ušakova, kterého citovala agentura TASS, Putin v telefonickém rozhovoru Tsiprasovi znovu poblahopřál k nedávnému volebnímu vítězství a pozval ho k návštěvě Ruska „ příhodnou dobu“. Úřad řeckého premiéra následně sdělil, že Putin Tsiprase pozval k „účasti na oslavách vítězství národů nad nacismem 9. května“. 

Čtěte také: Evropská centrální banka v noci odřízla Řecko od peněz

Nová řecká vláda se minulý týden distancovala od kritiky adresované Evropskou unií Moskvě kvůli zhoršující se krizi na Ukrajině. Tsipras začátkem tohoto týdne nicméně řekl, že silně zadlužené Řecko se nehodlá obrátit na Rusko s žádostí o finanční pomoc. Prohlásil rovněž, že Atény chtějí využít své vztahy s Moskvou k vybudování „potřebného mostu mezi Evropou a Ruskem“. 

Řecko se v květnu 2010 ocitlo na pokraji státního bankrotu a muselo požádat Evropskou unii a Mezinárodní měnový fond o finanční pomoc. Dohodlo se již na dvou záchranných programech ve výši 240 miliard eur (6,7 bilionu Kč). Výměnou za úvěrovou pomoc musela vláda zavést masivní výdajové škrty, snížit důchody a mzdy a opakovaně zvýšit daně. To prohloubilo hospodářskou recesi, zvýšilo nezaměstnanost a zhoršilo životní úroveň obyvatel. 

Snahou nové řecké vlády je vyjednat u zahraničních věřitelů příznivější podmínky splácení dluhu. Jednání se však protahují a věřitelům se řecké návrhy příliš nezamlouvají. 

Čtěte také: Evropská centrální banka odstartovala odchod Řecka z eurozóny

Sdílet:

Hlavní zprávy