Halík: Konvička a pražské arcibiskupství pomáhají džihádistům

'MUSÍME ROZLIŠOVAT ISLÁM A ISLAMISMUS'

Halík: Konvička a pražské arcibiskupství pomáhají džihádistůmAKTUALIZOVÁNO
Katolický kněz Tomáš Halík. Foto: FOTO: Jan Zatorsky
2
Domov
Echo24
Sdílet:

Hlavními spojenci džihádistů, kteří podnikají krvavé útoky v západní Evropě, jsou lidé, kteří nedovedou rozlišovat mezi islámem a radikálním islamismem. Myslí si to aspoň katolický kněz Tomáš Halík. Do této kategorie zařadil například stoupence Martina Konvičky z iniciativy Islám v ČR nechceme nebo Arcibiskupství pražské, kde úřaduje kardinál Dominik Duka.

„Hlavním cílem extrémistů z IS je vyvolat konflikt mezi západním a muslimským světem tím, že se pokusí namluvit muslimům, že Západ neodmítá pouze fanatické džihadisty, ale islám jako takový. Hlavním spojencem v této válce džihadistů proti Západu jsou lidé, kteří nedovedou rozlišit mezi islámem a džihadistickými teroristy (např. „konvičkovci“ v našich zemích, ale ozvalo se to i ve vystoupení pracovníka pražského arcibiskupství pátera Badala v ČT24),“ uvedl Halík na svém webu.

Katolický kněz následně upozornil, že pro západní svět je nezbytně nutné, aby na svoji stranu získal umírněné muslimy v boji proti radikálům. „Proto je tak nesmírně důležitý dialog s muslimskými náboženskými vůdci, kteří jsou nejdůležitějšími spojenci v ideovém zápasu vůči džihadistům a mohou odvrátit nebezpečí radikalizace miliardy muslimů na naší planetě,“ upřesnil.

Zároveň upozornil, že výpady „konvičkovců“ vůči českým muslimům, kteří se od útoků z posledních dní jednoznačně distancovali, situaci příliš nepomáhají. Naopak vyzval k tomu, aby se v boji proti islamistu sjednotili „všichni lidé dobré vůle“, ať už jsou jakéhokoli vyznání.

Vyjádřil se ale i k nenávistným příspěvkům na sociálních sítích. „K návrhům na zpřísnění postihů za ‚schvalování terorismu‘ dodávám, že to, co je třeba přísně postihovat – ale především překonávat vzděláním a výchovou – je šíření předsudků a nenávisti (také na sociálních sítích) vůči jiným náboženstvím, rasám a kulturám a vůči menšinám: to je nejnebezpečnější podhoubí radikalizace a terorismu v našem světě,“ uvedl v závěru svého příspěvku.

Halík proti Dukovi a naopak

Zajímavá je především Halíkova zmínka o „vystoupení pracovníka pražského arcibiskupství pátera Badala v ČT24“. Badal, který na arcibiskupství působí jako ředitel vnějších vztahů, tento týden v televizi uvedl, že nevidí rozdíl mezi islámem a radikálním islamismem. Islám podle něj „není žádné bratrské, přátelské náboženství“ a podle toho je potřeba s ním jednat.

Čtěte také: Mezi islámem a islamismem není rozdíl, vzkazuje pražské arcibiskupství

Není to poprvé, kdy se Tomáš Halík střetl s kardinálem Dukou nebo jeho podřízenými ve veřejné diskusi. Například letos na jaře vystoupil Halík v pořadu Interview ČT24, kde varoval před šířením xenofobie a štěpením společnosti.

Kardinál Duka následně v rozhovoru pro Lidové noviny namítl, že Halík říká jen část pravdy, protože společnost podle něj štěpí i nekritické vítání běženců a umlčování kritických názorů. Samotné Halíkovo vystoupení pak označil za „emotivně přeexponované“.

Čtěte také: Duka: Chcete milion uprchlíků? Vzdejte se čtvrtiny svých příjmů

Od Badalových slov se ve čtvrtek distancoval i český provinciál dominikánů Benedikt Mohelník. „Tímto se také jednoznačně distancuji od výroků fr. Norberta Badala OP v médiích a výroků jim podobných. Tyto postoje považuji za naprosto nepřijatelné a ve svých důsledcích nebezpečné,“ napsal na facebookovém profilucentra Dominikánská 8, které slouží jako místo vzdělání a kultury při klášteře sv. Jiljí v Praze.

Podporu Halíkovi následně vyjádřil i orientalista Bronislav Ostřanský. Ten pro server ECHO24.cz uvedl, že ztotožňovat islamismus s islámem je „hloupý a navíc krátkozraký přístup“. Ostřanský připojil i komentář na téma rozdílů islámu a islamismu, který si můžete přečíst ve zvláštním boxu níže.

Badal, Halík a ostatně i provinciál Mohelník svými komentáři reagovali na úterní případ, kdy do kostela v Saint-Étienne du Rouvray vtrhli dva muži ozbrojení noži, zavraždili kněze a zranili další čtyři lidi. Policie oba ozbrojence zastřelila.

Podle francouzského prezidenta Françoise Hollandea, který kvůli útoku zrušil svou chystanou cestu do Prahy, je Francie ve válce s teroristy a bude proti nim bojovat všemi prostředky. K útoku se přihlásil Islámský stát.

Komentář Bronislava Ostřanského:
Odpůrci islámu (tzn. dnes víceméně český mainstream) často tvrdí, že rozlišování mezi islámem a islamismem je výmysl akademiků, muslimů, islamofilů, kolaborantů, sluníčkářů… (laskavý čtenář nechť si sám dosadí), kterak oddělit „dobrý islám“ od toho „zlého“. Ale „pravý islám je jenom jeden“, jak mnozí praví, poněvadž jeho Prorok přesně vytýčil cestu. Není tomu tak. Rozlišování mezi islámem a islamismem vyplývá z reálné potřeby rozlišovat mezi naprostou většinou muslimů, pro které islám tvoří – tak či onak – jejich duchovno, víru, inspiraci, tradice či identitu, a těmi, kteří jej chápou jako východisko i náplň politických aspirací. Primární tedy byla realita muslimských komunit a sekundární snaha toto dění nějak věcně uchopit, pojmenovat a kontextualizovat. Tedy nikoliv obráceně, jak jsou o tom pevně přesvědčení odpůrci islámu – viz jejich častá zkušební facebooková otázka „Byl prorok Muhammad islamista?“, kterou bývají v internetových debatách častováni muslimové i (domnělí) zastánci islámu. Nutno zde rovněž připomenout, že důraz na rozlišování mezi islámem a islamismem, podobně jako koncept islamofobie, velmi dobře zapadá do hledání a nalézání různých skrytých plánů na světovládu, tak oblíbených mezi milovníky konspirací. Otázka, zda islám je jenom jeden či existuje mnoho islámů (včetně dnes tak skloňovaného islamismu), je věčná a podobně můžeme přemítat i nad jinými náboženstvími. Religionistické či kulturně-antropologické teoretizování se zde spolehlivě rozchází s niternou zkušeností věřících – když se na toto téma pustí obě strany do rozpravy, nemůže to skončit jinak než jako více či méně zdvořilé a uctivé míjení se.

Čtěte také: Další útok. Policie islamistu sledovala, i tak ale knězi podřízli hrdlo

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články