Levné krevety jsou v obchodech díky skutečným otrokům

bití, mučení i vraždy

Levné krevety jsou v obchodech díky skutečným otrokům 1
Svět
  • Kristýna Novotná
Sdílet:

Thajský vývoz krevet do největších světových supermarketů, jako je Walmart, Carrefour, Costco a Tesco, je produktem otrocké práce. Velké množství lidí je na thajských rybářských lodích drženo proti své vůli a je s nimi nakládáno jako se zvířaty. Za odvedenou práci nedostali několik let zaplaceno. Otroctví na globální úrovni odhalil po šestiměsíčním vyšetřování britský deník Guardian.

Největší producent krevet na světě, thajská společnost Charoen Pokphand Foods (CP Foods), spolupracuje s dodavateli, kteří vlastní lodě s otroky, nebo je minimálně pro svou práci nakupují. CP Foods od nich bere rybí moučku, kterou krmí své farmy s krevetami. Ty pak putují do největších amerických i evropských supermarketů. Využívá tak novodobé otroctví jako nedílnou součást své produkce těchto mořských plodů, píše Guardian.

Otroci v Thajsku jsou nuceni pracovat bez nároku na mzdu a pod hrozbou extrémního násilí. Podle muže, kterému se podařilo z lodi zásobující CP Foods, uprchnout, jsou podmínky na těchto „lodích duchů“ příšerné. Běžné jsou 20hodinové směny, pravidelné bití i mučení, popravy. Někteří strávili na moři mnoho let. Byl jim také často nabízen metamfetamin, aby vydrželi pracovat. Jiní byli před zraky ostatních otroků zavražděni, podle muže to lze přirovnat k veřejným popravám.

Mučení i brutální popravy. Jednoho z otroků nechali roztrhat 4 loděmi

„Myslel jsem, že umřu,“ popisuje deníku patnáctiletý chlapec Vuthy. „Byl jsem neustále připoután. Nestarali se o mě, nedávali mi ani najíst. Prodávali nás jako zvířata, ale my nejsme zvířata. Jsme lidské bytosti,“ pokračuje. Patnáctiletý chlapec odešel za prací z Kambodže. Zaplatil tzv. zprostředkovateli, aby mu pomohl najít práci v Thajsku v továrně nebo na stavbě. Ten ho ale nechal zotročit. Prodal ho lodnímu kapitánovi za 250 liber.

Podle další oběti otrokáři před jeho zraky brutálně zavraždili nejméně 20 jeho spolupracovníků. Jeden z nich byl dokonce přivázán ke přídím čtyř lodí, které ho roztrhaly. „Bili nás i přesto, že jsme tvrdě pracovali,“ uvedl jiný muž. „Těch lodí s otroky bylo tolik, že je nebylo možné spočítat,“ dodal.

Walmart, Carrefour, Costco nebo Tesco

Společnost CP Foods má roční obrat 33 miliard dolarů. Prezentuje se jako „kuchyně celého světa“. Krevety pod svojí značkou kromě supermarketů Walmart, Carrefour, Costco a Tesco, dodává i řetězcům Aldi, Morrisons, Co-operative a Island, ať už mražené, vařené nebo v podobě hotových jídel.

CP Food připouští, že otrocká práce je součástí jejich dodavatelského řetězce. „Nechci obhajovat to, co se děje,“ říká Bob Miller, výkonný ředitel britské pobočky CP Foods. „Věděli jsme, že s dodáváním mořských plodů jsou „problémy“, ale netušili jsme jak velké,“ pokračuje Miller.

Na otroctví v odvětví rybolovu v Thajsku dlouhodobě poukazují nevládní organizace i OSN. Guardianu se ale podařilo rozklíčovat složité propojení s předními světovými producenty i distributory mořských plodů. „Pokud si koupíte krevety nebo garnáty z Thajska, budete kupovat produkty pocházející z otrocké práce,“ říká Aidan McQuade, ředitel organizace Anti-Slavery International.

Thajsko s půl milionem otroků je hlavní bašta obchodu s lidmi

Thajsko je největší vývozce krevet na světě. Díky nadnárodním společnostem jako je CP Foods vyprodukují thajské lodě každý rok 500 000 tun krevet. Téměř 10 % těchto lodí je obhospodařováno přímo CP Foods. Hodnota jeho obrovského exportu mořských plodů se odhaduje na 7,3 miliard dolarů.

Ačkoli je otroctví nezákonné po celém světě, podle Mezinárodní organizace práce je v současnost zotročeno až 21 milionů mužů, žen i dětí. Pouze v Thajsku, kde je situace nejkritičtější, se nachází bezmála půl milionu otroků. Lidskoprávní organizace už dlouho poukazují na masivní nedostatek pracovních sil v odvětví rybolovu v Thajsku, který je, spolu se zvýšenou poptávkou po levných krevetách ze strany USA i Evropy, poháněný potřebou levné pracovní síly.

„Thajsko je odhodláno proti obchodování s lidmi bojovat,“ řekl thajský velvyslanec v USA Vijavat Isarabhakdi. Podle thajské vlády je „boj proti otroctví národní prioritou.“ Podle šetření Guardianu ale otroctví v zemi funguje jako nezákonné a neregulované odvětví, které provozuje tamní mafie. Ta uplácí státní úředníky a využívá pomoci tzv. zprostředkovatelů, kteří poskytují migranty jako levnou pracovní sílu kapitánům rybářských lodí.

Nadnárodní řetězce supermarketů se ke kauze vyjádřily téměř identicky. Otrockou práci odsoudily a poukázaly na audit, který má pracovní podmínky prošetřit.

Sdílet:

Týdeník Echo

Koupit