Nejzajímavější české stavby loňského roku. Prohlédněte si je

Grand Prix architektů

Nejzajímavější české stavby loňského roku. Prohlédněte si jeFOTOGALERIE
CENTRUM OBNOVY PAMÁTEK ARCHITEKTURY 20. STOLETÍ - cena kategorie Novostavba Foto: Grand Prix architektů 2015
15
Galerie
Echo24
Sdílet:

Česká republika zná nového vítěze prestižní architektonické soutěže Grand Prix architektů. Nejlepší tuzemskou stavbou zrealizovanou v uplynulém roce je Chata u jezera od architektů Pavla Nasadila a Jana Horkého ze studia FAM Architekti.  Cenu za celoživotní dílo dostal architekt Miroslav Řepa, autor či spoluautor několika československých pavilonů na světových výstavách Expo.

Oceněny byly i další stavby v jednotlivých kategoriích jako novostavba, rekonstrukce či rodinný dům. Výsledky Grand Prix pořádající Obec architektů vyhlásila v úterý ve Veletržním paláci, kde také začala výstava soutěžních prací. Vítězná dřevěná chata jednoduchého půdorysu zaujala mezinárodní porotu tím, jak „nenásilně ukryta mezi vysokými okolními stromy nejenže rámuje nádherné výhledy přes jezero, avšak také poskytuje nezbytné přístřeší směšně jednoduchým, ale luxusním způsobem“.

Chata se jakoby vznáší nad zemí u okraje jezera. Přístup do interiéru je skrz posuvné okno v čele stavby. Interiér odráží jednoduchost venkovní krajiny, má trvanlivou pískově zbarvenou betonovou podlahu a stěny obložené světlým dřevem. „Pro mne tato budova není okázalá ani stydlivá, ale respektující a chápající jak místo, tak potřeby uživatelů,“ uvedl ve zdůvodnění výběru předseda poroty architekt László Mikó.

Porota posuzovala stavby v sedmi kategoriích, nejvíc z nich bylo novostaveb, kde jich soutěžilo 24. Dvě desítky realizací měla kategorie rekonstrukce a 16 bylo staveb rodinných domů. Po jedné přihlášce měly kategorie urbanismus a krajinářská architektura, v nich porota neudělila cenu, za krajinářskou tvorbu dala čestné uznání Davidu Prudíkovi za Park 4 dvory v Českých Budějovicích. Kategorie interiér má také jen čestné uznání, dostalo ho studio pha za T-lounge, obchod v pražské pasáži Broadway.

Podívejte se také: Nejlepší budova EU – štětínská filharmonie

V kategorii novostavba porota udělila cenu Centru obnovy památek architektury 20. století, které vzniklo v Brně podle projektu ateliéru Archteam. „Nejvíce fascinujícím aspektem Centra architektury je velmi úspěšné prostorové řešení mezi existující vilou (Stiassny), budovou nového Centra a je propojujícím parkem,“ uvedla porota. Centrum vybudoval Národní památkový ústav.

Cenu v kategorii rodinný dům má stavba ve Světicích od ateliéru K2. Budova dodržuje bývalé tradiční prostředí a je dobře zasazena do místní tradice, uvedla porota. V kategorii rekonstrukce dostal cenu Pavilon skla Klatovy od Ateliéru 25, v kategorii architektonický design kavárna v kině Varšava v Liberci. Novou kategorií je Cena časopisu Architekt. Dostal ji rodinný dům Rezkova v Brně od ateliéru Kuba Pilař architekti.

Do letošního ročníku bylo přihlášeno 88 děl v sedmi kategoriích, nejvíc z nich bylo v kategorii novostavba, kde soutěžilo 24 staveb. Dvě desítky realizací byly v kategorii rekonstrukce, sekce rodinných domů čítala 16 staveb. Po jedné přihlášce měly kategorie urbanismus a krajinářská architektura. 

Grand Prix architektů – Národní cena za architekturu je soutěžní přehlídka architektonických prací dokončených v uplynulém roce. Pořádá ji Obec architektů ve spolupráci s Národní galerií v Praze a Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě.

Slavnostní vyhlášení výsledků se konalo Veletržním paláci, který patří Národní galerii. Na stejném místě bude od 20. května do 14. června 2015 k vidění výstava soutěžních prací. Poté poputuje do dalších českých a zahraničních měst.

Soutěžní přehlídka Grand Prix architektů je otevřená, zúčastnit se jí mohou čeští i zahraniční architekti, projektanti a výtvarníci, podmínkou je, že dílo je realizováno na území České republiky.

Podívejte se také: Praha z balonu. Nechte se jí uchvátit

Sdílet:

Hlavní zprávy