NOVÉ

Rusové nasadí na bojiště v Sýrii válečné roboty. Mají dobýt Allepo

,

Válka v Sýrii

Témata: , , ,

Bojiště severozápadní Sýrie čeká zřejmě v nejbližší době změna ve způsobu dosavadního vedení válek. Rusové se totiž chystají při pokusu o dobytí Aleppa použít nový typ supermoderního válečného robota. Jak uvedl izraelský server DEBKAfile, stroje ovládané zdálky by měly ochránit životy nasazených vojáků, zkrátit by se navíc měla i celková délka bitvy.

Společná koalice Ruska, Sýrie a Íránů se rozhodla k vojenské operaci, jejímž cílem má být obsazení druhého největšího města v zemi Aleppa. Největší vliv by v této akci přitom mělo mít Rusko. Kromě pozemní pěchoty a tanků, chystá Moskva využití válečných robotů s označením Platform-M.

„Tento typ robota může být využit pro sběr informací, zajišťování a eliminaci nepřátelských cílů, palebnou podporu nebo k hlídkování poblíž strategických objektů. Stroj je dálkově ovládán a může nést taktické vybavení, díky kterému je schopný likvidovat nepřátele prakticky sám,“ uvádí se v technických informacích sepsaných ruským výrobcem.

Rusko by navíc mělo díky využití moderní techniky výrazně omezit ztráty na životech svých vojáků. Vojenští velitelé očekávají, že s nástupem robotů na frontu se výrazně zvedne i morálka celé armády. Vše by poté mělo napomoci rychlejšímu zvládnutí celého konfliktu.

 

Výhodou Platform-M je také její uzpůsobení náročnému pouštnímu prostředí. Stroj může být vybaven nejen standardní šesticí kol, ve složitějším terénu je možné namontovat i dvojici pásů. Technologická výbava a osazení zbraněmi lze také upravovat podle typu operace.

Rusové už dlouho projevují snahu modernizovat některé části své armády. Náčelník ruského generálního štábu Valerij Gerasimov mluvil například o plánu „kompletní automatizace bitev v Sýrii“. Ke svým slovům navíc dodal: „Možná budeme jednou svědky válek mezi několika skupinami robotů.“

Podle serveru Debkafile je však tato představa zatím futuristická.

Čtěte také: Rusko nám zdarma dodává rakety, tvrdí velitelé Hizballáhu

Překvapený Západ: Jordánsko prudce otočilo směr. Na Moskvu

Přejít na diskusi