Půjčování e-knih brání autorský zákon i strach vydavatelů o zisk

Půjčování e-knih brání autorský zákon i strach vydavatelů o zisk
Knihovny chtějí čtenářům půjčovat domů také e-knihy. Naráží však na neochotu vydavatelů a autorský zákon. Foto: Městská knihovna v Praze
1
Domov
Zuzana Lebdušková
Sdílet:

Na erotickou knihu Padesát odstínů šedi se v knihovnách čekají fronty. Problémy s nedostatkem výtisků by mohlo vyřešit půjčování elekronických knih. Jako první zavedla tuto službu Jihočeská vědecká knihovna v Českých Budějovicích, která zakoupila licence a čtenářům půjčuje bestsellery v elektronické podobě. Na ni čerstvě navázala Středočeská vědecká knihovna v Kladně. Rozmachu e-knih v dalších knihovnách brání autorský zákon a strach vydavatelů, že přijdou kvůli elektronickému šíření knih o výdělky.

I když pomalu a s velkými obtížemi, některé knihovny zareagovaly na trend e-knih a čtecích zařízení, a nyní nabízejí i tuto službu. Českobudějovická vědecká knihovna je u nás první, která zpřístupnila půjčování současné české a zahraniční beletrie. Druhou v pořadí je od června také Středočeská vědecká knihovna Kladno. Problémem totiž stále zůstává autorský zákon a obava vydavatelů a autorů o příjmy. Jednou z nevýhod e-knih je totiž to, že se dají velice snadno sířit zdarma po internetu, a tak ubývá čtenářů, kteří by byli ochotní za legálně získanou knihu zaplatit. „Strach vydavatelů, a jistě i autorů, je naprosto pochopitelný a letmou návštěvou serverů Uložto.cz a podobných snadno zjistíte, že oprávněný,“ potvrdil obavy o zisky ředitel nakladatelství Academia Jiří Padevět.

Ilegální šíření knih

S ním polemizuje Martin Krčál z Ústavu české literatury a knihovnictví v Brně. Zabezpečit e-knihy lze podle něj lépe, než klasické papírové, které studenti skenují a vkládají volně k dispozici na internet. Způsobů je několik. „Knihy lze obvykle stáhnout jen po částech. Pokud by snad někdo chtěl nelegálně stahovat obsah z našich databází, rozpoznáme to a ihned sjednáme nápravu,“ popsala sytém zabezpečení u e-knih mluvčí Národní technické knihovny Markéta Sejkotová, podle které o výpůjčky e-knih zájem rozhodně je.

Kniha zůstane aktivní po dobu tří týdnů a pak dojde k zablokování a vymazání.

Většina dostupných e-knih je přímo v knihovnách na pevných počítačích, což není podle Kareše z Jihočeské vědecké knihovny v Českých Budějovicích příliš komfortní, a tak tuto službu využívají jen ti, kteří knížku nutně potřebují, a když není v papírové formě k dispozici. Elektronické knihy dostupné ze vzdáleného přístupu, tedy nejenom z knihoven, ale také z domova na vlastních počítačích, jsou na vědeckých zahraničních databázích jako je například EBSCO, a tak slouží jen určité skupině čtenářů. Proto se Jihočeská vědecká knihovna rozhodla nabízet i e-knihy aktuální a beletristické, které si zájemci mohou půjčit a číst doma ze čteček či mobilních telefonů. Čtenáři jihočeské a středočeské vědecké knihovny však musí mít kromě klasické registrace v knihovně také registraci na portálu eReading.cz, který má zakoupené licence na české i zahraniční tituly. K zapůjčení je téměř tisícovka e-knih. „Kniha zůstane aktivní po dobu tří týdnů a pak dojde k zablokování a automatickému vymazání,“ popsal proces s půjčováním e-knih Kareš. Knihu podle něj nejde vzít a umístit na internet, jelikož se zobrazí pouze v zařízeních, která jsou zaregistrovaná. Systém výpůjček však není stále dotažený k dokonalosti. „Největší kámen úrazu je v tom, že nejde provést půjčku na většině čteček jako je Kindle a další, ale především v mobilních telefonech,“ upozornil na technický problém Kareš. Avšak v některých knihovnách se kromě obyčejných a elektronických knih dají domů zapůjčit také čtečky. 

Čtěte také:Knihovny rýžují na pokutách. Za nevrácené knihy vyberou i milion

Ostatní knihovny zatím neví, jak e-knihy půjčovat. Příkladem je Studijní a vědecká knihovna v Hradci Králové. „Očekáváme úpravu autorského zákona a dalších záležitostí vztahujících se na e-knihy. Proto zatím tuto situaci neřešíme a vyčkáváme, co se ještě změní,“ vysvětlila Zuzana Špačková z Úseku digitalizace královéhradecké knihovny.

Problém s autorským zákonem

Právě autorský zákon brzdí vydavatele, aby knihovnám zpřístupnily aktuální tituly ve formě e-knih. Zatímco klasickou knihu mohou knihovny podle autorského zákona půjčovat stejně jako člověk, který si ji zakoupí v obchodě, u e-knih tomu tak není. „Knihu si můžete zakoupit nebo půjčit jen pro vlastní užití. Právě to by musel změnit zákon, nebo by ze stran knihoven muselo dojít k zakoupení licencí, jako to udělala firma eReading,“ vysvětlil Ivo Kareš. „Problém je v tom, že vydavatelé nenabízejí žádný rozumný program, který by byl cenově přijatelný,“ upozornil na další, finanční, problém půjčování e-knih Krčál. Zahraniční databáze odborných e-knih, jako je EBSCO nebo Ebrary, totiž knihovnám umožňují koupi knih plošně a levněji než čeští vydavatelé. Knihovny by tak musely shánět povolení od jednotlivých autorů. A tak Academia poskytuje Knihovně AV ČR a Městské knihovně v Praze alespoň tu službu, že pokud má knihovna ve fondu papírovou knihu, může podle současné právní úpravy nabízet také e-knihu, ovšem pouze v knihovně. „Pokud je mi známo, současná podoba autorského zákona půjčování e-knih vůbec neupravuje a toto konání je tedy právně ve vzduchoprázdnu,“ sdělil ředitel nakladatelství Padevět.

Proto se zatím častěji než nejnovější bestsellery v elektronické verzi knihovnách na půjčovaných čtečkách objevují díla, která jsou podle autorského zákona volná, tedy ta, u nichž je autor minimálně sedmdesát let po smrti. Mezi nejaktivnější vydavatele těchto děl v podobě e-knih u nás patří Městská knihovna v Praze. „Náš katalog nabízí přes 400 titulů e-knih zdarma. Ročně se uskuteční kolem 800 000 stažení,“ uvedla Lenka Hanzlíková z pražské městské knihovny, kde je nejstahovanější knihou Sherlock Holmes.

Sdílet:

Hlavní zprávy