Babišův soud kvůli StB - agent Bureš figuruje ve 12 spisech

spor o minulost

Babišův soud kvůli StB - agent Bureš figuruje ve 12 spisechAKTUALIZOVÁNO 1
Krátké zprávy
Sdílet:

V Bratislavě pokračuje soudní přelíčení ve sporu mezi českým ministrem financí Andrejem Babišem a slovenským Ústavem paměti národa. Babiš ústav žaloval a nadále tvrdí, že v jeho archivních svazcích je veden neoprávněně jako agent komunistické StB s krycím jménem Bureš. 

U soudu vypovídají historici ze slovenského ústavu, kteří předložili další spisy. Jako svědek byl pozván také badatel Radek Schovánek z Ústavu pro studium totalitních režimů z Prahy.

Schovánek poskytl serveru ECHO24.cz vyjádření: „Agent Bureš není vrah, byl spíše průměrným agentem, nepříliš aktivním. Pohyboval se v prostředí zahraničního obchodu. Ať to byl kdokoliv, bral to jako nutnost k cestám do zahraničí.“ Schovánek si nedovede představit, že by mohl být spis falešný. Historikům se podařilo získat celkem 12 spisů, ve kterých figuruje krycí jméno Bureš. Byly objeveny nezávisle na sobě v pěti různých městech.

Historik Jerguš Sivoš ze slovenského Ústavu paměti národa před bratislavským soudem prohlásil, že archivní svazky, které poukazují na údajnou spolupráci současného ministra financí Andreje Babiše s komunistickou tajnou policii StB, byly vedeny v souladu s tehdy platnými předpisy. Obhajoba se naopak snaží prokázat, že ministr financí je v dokumentech veden neoprávněně a že svazky byly zfalšovány. Podle informací Sivoš rovněž zpochybnil argument obhajoby, že údajný příslib Babiše ke spolupráci s StB se nemohl uskutečnit na veřejném místě v jedné z bratislavských vináren, jak to vyplývá z archivních dokumentů.

Ředitel slovenského Ústavu paměti národa Ondřej Krajňák považuje dnešní jednání za průlomové. „Doposud vypovídali pouze bývalí agenti StB, ke kterým Ústav paměti národa nemá důvěru. Jejich profesionální etika jim nedovoluje, aby mohli své bývalé příslušníky, respektive agenty, nějakým způsobem zviditelnit,“ řekl Krajňák pro Českou televizi.

12 spisů, pět měst

Prozradil také, že slovenští historici připravili nové spisy, kde je agent Bureš jmenován dvanáctkrát. „Tento vysoký počet není standardní. Krycí jméno Bureš je evidované ve dvanácti spisech, nezávisle v pěti městech, takže máme takovou vnitřní jistotu, že tento soudní proces prozradí opravdu hodně,“ dodal Krajňák.  

I když jsou podle historiků předložené materiály dostatečné pro rozhodnutí soudu, kvůli novým spisům bude soudkyně pravděpodobně potřebovat více času k jejich prostudování. Lze proto očekávat, že rozhodnutí přijde až v následujících dnech.  

Bývalý příslušník StB Július Šuman v dubnu u soudu popřel, že by v 80. letech získal ministra Babiše ke spolupráci jako agenta. Další svědek, kterým byl taktéž bývalý příslušník StB František Hákač u soudu tvrdil, že si nic nepamatuje. Obhajoval se mozkovou příhodou, po které má údajně výpadky paměti.

Ministr Babiš vědomou spolupráci s StB stále odmítá. Připouští však, že jako pracovník společnosti Petrimex přicházel s agenty Státní bezpečnosti do styku. „Je to od začátku zmanipulované. Nikdy jsem nic nepodepsal,“ tvrdil Babiš v lednu při odchodu ze soudu.

Čtěte také: Estébák lhal, Babišova minulost tmavne

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit