Sobotka by měl zvážit své vedení strany, naznačuje Zimola

Týdeník Echo

Sobotka by měl zvážit své vedení strany, naznačuje ZimolaROZHOVOR 3
Domov
Daniel Kaiser
Sdílet:

V sociální demokracii roste nervozita. Bude strana schopna ve volbách za rok čelit rozjeté mašinerii Andreje Babiše? Nejvážnějším kritikem předsedy Bohuslava Sobotky je jihočeský hejtman Jiří Zimola (45), vytýká mu především nevýraznost. Čas vybrat zatáčku prý ale pořád ještě je. Sobotka by měl zvážit, jestli nepředá křeslo předsedy ČSSD někomu jinému a sám se soustředí na zbývající rok v čele vlády. Naznačuje to hejtman v rozhovoru pro Týdeník Echo, který si celý můžete přečíst na Echo Prime nebo pak ve čtvrtek v Týdeníku Echo.

Je premiér Sobotka mužem na svém místě?

Bohuslav Sobotka je mužem na svém místě, hovoříme-li o Strakově akademii. Vláda plní svůj program, který je pochopitelně koaliční. Rozumím i tomu, že jsme museli udělat ústupky ze sociálnědemokratického programu ve prospěch toho koaličního – namátkou sektorové daně nebo už zmíněné zdanění církevních restitucí. Prostě premiér Sobotka plní koaliční program. Otázka je, nakolik s programem vlády mohou souznít členové sociální demokracie.

Co z toho plyne? Přimlouváte se za německé řešení, kdy kancléř Schröder svého času po nepopulárních škrtech čelil odlivu sociálnědemokratických voličů, vzdal se křesla předsedy strany a zůstal jen předsedou vlády?

Ve světě je takové řešení když ne běžné, pak určitě možné. Před třemi týdny jsem tady na krajském úřadě hostil významného politika z Rakouska, dolnorakouského hejtmana Erwina Prölla. Je to člověk, který řadu let ovlivňuje politiku nejen své lidové strany, ale rakouskou politiku vůbec, ve svých sedmdesáti letech má bohaté politické a životní zkušenosti. On s námi přijel podepsat jednu přeshraniční smlouvu, při debatě jsme se pak dostali i na politickou situaci v České republice. A Erwin Pröll na mou otázku, co v takové situaci vůbec můžeme dělat, odpověděl, že vidí jedinou možnost, jak z toho se ctí ven: že předseda vlády i strany rozdělí obě funkce, dovládne jako premiér, jako nezpochybnitelný premiér s podporou své strany. A že předsedou strany bude někdo jiný, někdo, koho premiér svým způsobem doporučí. Protože to je evoluční vývoj, žádná revoluce.

Vy takové řešení navrhnete?

Ale ten návrh už se objevil, a dokonce jsem byl na předsednictvu sociální demokracie zhruba před třemi týdny, kde o něm mluvil sám předseda Sobotka. Řekl tehdy, že slyšel o nějaké takové variantě, ale že on ji zásadně nepodporuje, protože by sociální demokracii přinesla více škody než užitku.

V březnu vás čeká sjezd. Má smysl Sobotku k oddělení funkcí na sjezdu tlačit? Má proti němu někdo kandidovat?

Sjezd není ta správná příležitost. Sjezd by se neměl stát válkou růží. Sjezd už má být demonstrací jednoty a síly. Nemyslím, že by ČSSD měla na jaře dělat revoluci, to nám voliči šest nebo sedm měsíců před volbami už nevezmou. Já tu premiérovu analýzu, že by rozdělení funkcí stranu teď spíš poškodilo, nechci hodnotit. Nechť ji zhodnotí voliči. V každém případě teď asi není na pořadu dne.

Čili vy tu nastiňujete variantu, kterou pak ale odmítnete nastolit?

Ale ona už přece nastolena byla. Premiér se evidentně – ať už sám, nebo se svými poradci – i touto variantou zaobíral. A evidentně ji, přinejmenším před třemi týdny, zavrhl. Jestli u něj dojde k dalšímu myšlenkovému posunu, jestli může být při nějakém turbulentním vývoji sociální demokracie znovu vyzván, aby tu věc přehodnotil? To možné je. Pak bude otázka, kdo ten návrh dá a kdo se za něj postaví. Ale ono je vlastně lhostejné, kdo by ho eventuálně dával. Asi se mnou budete souhlasit, že sociální demokracie dnes zažívá volný pád. A já ve vedení žádnou změnu, žádnou dynamiku nevidím.

Celý rozhovor o současné situaci v ČSSD s jihočeským hejtmanem Jiřím Zimolou si můžete přečíst již ve středu na Echo Prime, ve čtvrtek večer pak na Týdeníku Echo.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články