Nevýhodné operace na financích: kdo z nich těžil a proč Babiš rok čekal?

Trestní oznámení kvůli auditu

Nevýhodné operace na financích: kdo z nich těžil a proč Babiš rok čekal?GLOSA 2
Ekonomika
Tomáš Pergler
Sdílet:

Ministerstvo financí vydalo ve čtvrtek krátké oznámení, že podává trestní oznámení kvůli zjištěním svého interního auditu. Ten zjistil, že oddělení řízení státního dluhu provádělo v minulosti pochybné transakce, jejichž škoda se může pohybovat v řádu miliard korun. K podobným závěrům dospěl i Nejvyšší kontrolní úřad, dodalo ministerstvo.

Všechno vypadá standardně, jenže ve skutečnosti informace o trestním oznámení vyšla až krátce poté, co se na nehospodárné řízení dluhu začaly ptát Hospodářské noviny. Babiš měl závěry auditu už před rokem. Zjištění jsou přitom silná: úředníci, kteří se měli starat o co nejvýhodnější spravování veřejných financí, podnikali riskantní obchody jako ti nejdravější žraloci z Wall Streetu. Stát ve finále přicházel o miliardy ve prospěch bank.

Hazardní operace se prováděly při tzv. zajišťování emisí státních dluhopisů v cizí měně. Stát měly uchránit před nepříznivým vývojem kurzů nebo úroků, namísto toho však od něj vysály obrovské částky. Vydělávaly na tom banky, včetně těch nejzvučnějších světových značek jako Morgan Stanley. Ztrátám se přitom dalo zabránit, kdyby ministerstvo používalo jednoduché a průhledné nástroje. Jak poznamenávají Hospodářské noviny, obchody se děly téměř bez kontroly. Dotyčný ministerský odbor (Řízení státního dluhu a finančního majetku) vychází z auditu i dalších informací jako parta, která si pro sebe zprivatizovala miliardové transakce a nepouštěla k sobě nikoho, aby se jí podíval pod prsty.

Příznačné je, že odhalený hřích nemá jednoho politického viníka. Jednotlivé strany si jen těžko mohou přihřívat na aféře polívčičku, protože žádná z těch, která obsadila ministerstvo financí, tento nešvar definitivně nezarazila. I když nutno podotknout, že asi největší starosti si musí dělat premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Za jeho vedení ministerstvo v roce 2005 uzavřela smlouvu s Deutsche Bank, která už samotným podpisem kontraktu získala na úkor státu tři miliardy korun.

Premiér přehazuje zodpovědnost na profesionála Janotu, nemůže se ale vymluvit z toho, že stejně jako v případě nevýhodné privatizace OKD jde politická zodpovědnost za tehdejším ministrem, tedy za ním. Může se trochu chlácholit jen tím, že současný ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš mu tentokrát nemůže mnoho vyčítat, když sám výsledky auditu přes rok „sušil“.

Čtěte také: Udej svého soka. Babiš podal trestní oznámení na Sobotku a Kalouska

Lidé, kteří byli na ministerstvu za dluhové operace přímo zodpovědní, buď odmítají mluvit, nebo házejí vinu jeden na druhého. Závěr, že byli tak neschopní a nechali se nevědomky oškubávat o miliardy od bankéřů, nelze přijmout bez jistých pochybností. Nabízejí se logické otázky. Měly z operací finanční prospěch jenom banky? Proč náměstci a ministři více méně přihlíželi, nebo změnili systém tak, že byl znovu nevýhodný? Proč nebyla správa dluhu řádně kontrolována? A co protikorupční bojovník Babiš? Souvisí jeho vyčkávání se závěry auditu s faktem, že jeho Agrofert má od několika bank napůjčovány desítky miliard, jak uvádí anonymní trestní oznámení na Babiše, o kterém také píší Hospodářské noviny? Všechny tyto otázky je třeba zodpovědět.

Čtěte aktuální vydání Týdeníku Echo ZDE.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články