Zavřela jen stovka hospod, chlubil se Babiš. Pivovary hlásí čtyřikrát tolik

Hospody zavírají

Zavřela jen stovka hospod, chlubil se Babiš. Pivovary hlásí čtyřikrát tolikAKTUALIZOVÁNO 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Počet hospod, které musely ukončit svou činnost kvůli elektronické evidenci tržeb, je stále nejasný. Ministr financí Andrej Babiš minulý týden promluvil o 107 zavřených podnicích, toto číslo však vyvrací zástupci tuzemských pivovarů. Zpravodajský web Českého rozhlasu zjistil, že zavřených hospod je minimálně čtyřikrát tolik.

Necelou stovku zavřených restaurací eviduje v souvislosti se zavedením EET například pivovar Staropramen. Podle Heinekenu, který pod sebou sdružuje značky Krušovice, Starobrno či Zlatopramen, ukončilo činnost přesně sto hospod. Nejvíce zavřených provozoven hlásí pivovar Svijany, celkem 150. Výpadek hlásí ovšem i pivovar Bernard, v jeho případě šlo o sedmdesát podniků.

Zavřené hospody eviduje i pivovar Zubr. „Momentálně registrujeme 25 provozoven, které ukončily od prosince 2016 svojí činnost. Jedná se o necelá tři procenta z celkového počtu našich odběratelů, takže číslo to není v tuto chvíli katastrofické. Ovšem rozhodující bude, zda provozovny přežijí zimní období, kdy jsou tradičně tržby nižší. Doufáme, že celkový úbytek restaurací nepřesáhne 10 procent. I proto se snažíme provozovatelům toto období co nejvíce ulehčit a rozhodli jsme se, že minimálně do září letošního roku nebudeme zdražovat,“ uvedl pro Echo24 ředitel pivovaru Tomáš Pluháček.

Přestože existuje i možnost, že některé hospody odebíraly pivo od více než jednoho osloveného pivovaru, bude se množství zavřených podniků zcela jistě lišit od čísla, které prezentoval ministr Andrej Babiš. Pětice pivovarů totiž prozatím vykázala 445 ukončených provozoven, sám Babiš přitom minulý týden uvedl mnohem nižší číslo. „Zavřelo 104 hospod, ale vzniklo 370 nových hospod,“ oznámil ministr financí minulý týden.

Je přitom pravděpodobné, že celkový počet zavřených hospod ještě naroste. V průzkumu totiž prozatím není zohledněn například největší český pivovar Plzeňský Prazdroj nebo jeho další konkurenti. Ne všechny pivovary skončily pouze kvůli zavedení EET od prvního ledna letošního roku. Rozhodovat mohl i věk či zdravotní stav hostinského.

Ministr financí považuje dosavadní čísla o zavřených hospodách za průkazná. Babiš navíc nevidí za zavřením hospod pouze EET, ale také pivovary samotné. „Místo toho, aby pivovary nějakou lepší cenovou politikou podpořily EET, tak některé mají miliardové zisky a v podstatě se k tomu staví způsobem, že některé kasírují dopředu, takže ten trh je velice nestandardní,“ reagoval na rozpor ve statistikách svého úřadu a pivovarů pro Zpravodajský web Českého rozhlasu Babiš.

Čtěte také: EET citelně dopadá na venkov. Už zaniklo 700 hospod

Hosté čekají na účet i půl hodiny, stěžují si restaurace na EET

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články