NOVÉ

Mach a Zahradil jsou pro odvolání Junckera. Je to pokrytec, tvrdí

Euroskeptici spolu

Europoslanec Svobodných Petr Mach sepsal spolu s europoslancem ODS Janem Zahradilem společné prohlášení, ve kterém vítají iniciativu na vyslovení nedůvěry Evropské komisi pod vedením Jean-Claude Junckera.

„Hlasovali jsme proti Junckerově komisi z mnoha důvodů při jejím vzniku, naši důvěru nemá a využijeme příležitosti hlasování o vyslovení nedůvěry, abychom tento náš postoj vyjádřili znovu," píše Mach se Zahradilem.

Předseda komise čelí teď kritice za to, že v době, kdy byl premiérem Lucemburska, uzavřela země tajné daňové dohody s více než třemi stovkami velkých firem. Zajistit jim tak mělo jen velmi nízké daně. Juncker trvá na tom, že vše bylo v souladu s lucemburským i mezinárodním právem. Europarlament však i tak bude příští týden o vyslovení nedůvěry předsedovi Evropské komise hlasovat, byť podle současného rozložení sil nemá iniciativa naději na úspěch.

„Vadí nám pokrytectví Jean-Claude Junckera, jehož Evropská komise nyní bude vyšetřovat daňové výhody, které Lucembursko právě v době kdy byl ministrem financí a premiérem, poskytovalo vybraným firmám. Jsme zároveň zásadně proti tomu, aby tento Junckerův problém sloužil jako záminka k unifikaci a harmonizací daní v EU," uvádějí v prohlášení Mach se Zahradilem. „Kritizujeme ovšem systém investičních daňových pobídek obecně jako nespravedlivý, a to i systém poskytovaný velkým společnostem v České republice. Připomínáme, že daňové prázdniny čerpají i firmy vlastněné českým ministrem financí Andrejem Babišem. Zatímco tisíce malých firem daně platit musí, vybrané velké firmy získávají daňové prázdniny," dodávají.

Čtěte také: Juncker získal důvěru: Máme devět žen, pořád je to směšné

Juncker, pan Evropa z daňového ráje

Přejít na diskusi