Babišovo Čapí hnízdo dostalo milionovou pokutu. Byla prominuta

Neoprávněné evropské dotace

Babišovo Čapí hnízdo dostalo milionovou pokutu. Byla prominutaAKTUALIZOVÁNO 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Společnost Agrofert popřela informaci, že jí byla vyměřena šestimilionová pokuta za pochybení při čerpání dotací na konferenční centrum Čapí hnízdo. Agrofert v tiskové zprávě uvedl, že v době, kdy byla pokuta udělena, neměla firma se společností Farma Čapí hnízdo nic společného. Informaci o udělení pokuty za neoprávněné čerpání dotací zveřejnil server Neovlivni.cz.

„Předně považujeme za nutné zdůraznit, že společnost Agrofert, a.s., v uvedené době neměla s Farmou Čapí hnízdo nic společného. Jedná se o zavádějící interpretaci, která má jediný účel – přilákat čtenáře,“ reagovala společnost, kterou vlastní ministr financí Andrej Babiš (ANO).

Server Neovlivni.cz ve středu informoval o dvou auditech, které zjistily neoprávněné čerpání evropských dotací na budování centra Čapí hnízdo. Spočívalo v tom, že společnost dostala peníze dříve, než uhradila faktury na stavební práce. Postup při čerpání dotací je opačný – projekt se nejprve musí zaplatit, až pak mohou být vyplaceny dotace. Auditoři proto vyměřili společnosti Farma Čapí hnízdo pokutu ve výši 3,6 milionu korun, po připočtení penále se částka vyšplhala na 6 milionů.

Společnost Agrofert potvrdila, že audit z roku 2011 odhalil u Čapího hnízda opožděné proplacení faktury a navrhl pokutu. „V roce 2009 došlo v projektu farmy Čapí hnízdo k administrativnímu pochybení, při kterém byla faktura na stavební práce dodavateli proplacena se zpožděním oproti žádosti o čerpání,“ tvrdí Agrofert. Dodává, že 99 % této pokuty bylo společnosti na základě žádosti odpuštěno.

99 % z pokuty bylo Čapímu hnízdu prominuto

Tuto verzi potvrdil také Tomáš Novotný, bývalý ředitel Úřadu Regionální rady ROP Střední Čechy a současný náměstek ministra průmyslu a obchodu. Podle něj audit v roce 2011 v rámci své standardní činnosti objevil u projektu Čapí hnízdo nesrovnalost. Ta vedla k vypsání odvodu za porušení rozpočtové kázně ve výši zhruba 3,7 milionů Kč.

,,Příjemce dotace podal proti tomuto odvodu odvolání. Výbor Regionální rady v roce 2011 odvolání vyhověl v rámci platných předpisů a svých pravomocí v souladu se Závazným pokynem pro uplatňování finančních korekcí, a prominul 99 % vypsaného odvodu a příslušenství,“ uvedl dále Novotný. Dodal také, že tento postup byl standardní a je uplatňován i v jiných obdobných případech. ,,Podotýkám, že v té době nebylo známo, že za projektem Čapí hnízdo stojí společnost Agrofert, natož její majitel,“ uvedl v tiskovém prohlášení.

Podle Agrofertu nejsou podobné problémy při čerpání dotací z fondů EU neobvyklé, situaci podle něj zdramatizovala média. „Snaha médií udělat z administrativní chyby skandál za každou cenu je zarážející, ale zároveň jasně ukazuje na fakt, že má kauza jediný smysl – poškodit jméno společnosti Agrofert, a.s.,“ reagovala společnost.

Podle dříve zveřejněných informací serveru Neovlivni.cz patřila společnost Farma Čapí hnízdo do roku 2008 do Babišova holdingu Agrofert. Aby dosáhla na dotaci, byly její akcie převedeny na anonymní formu akcií na doručitele. Po pěti letech, kdy musela dodržovat tyto dotační podmínky, se společnost vrátila zpět do Babišova koncernu.

Babiš ve středu uvedl, že o případu nic neví. V sobotním vydání deníku Lidové noviny chybu v udělení dotací odmítal. „Dotace pro farmu Čapí hnízdo byla v minulosti opakovaně kontrolována úřady bez jakéhokoli nálezu. Je absurdní, že mě někdo vyzývá k přiznání chyby, kterou jsem neudělal a nemohl udělat,“ uvedl.

Na pováženou je podle politiků Babišovo setrvání ve funkci

„Mně celý ten případ připadá stále skandálnější,“ řekl k tomu předseda ODS Petr Fiala. „Já myslím, že ta kauza je tak vážná, že se musí zvažovat i setrvání Andreje Babiše ve vládě. Ptám se premiéra Sobotky: Co hodlá v této věci udělat? Jak se hodlá vyrovnat s tou kauzou Čapího hnízda?“ dodal. V minulosti podle něj byli ministři i kvůli mnohem menším případům vyzýváni, aby odstoupili.

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek má za to, že pokuta není hlavním problémem u Čapího hnízda. „Ten problém je ten podvod, kdy za anonymní akcie schoval svoje vlastnictví, aby tu dotaci mohl vůbec dostat,“ míní. Pokud by bylo známo, že mu Čapí hnízdo patří, tak podle něj na dotaci neměl nárok. O odpuštění větší části pokuty v době, kdy byl sám ministrem financí, prý Kalousek nemá žádnou informaci.

Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO), do jejíhož resortu rozdělování dotací spadá, uvedla, že k případu nemá podrobné informace. S Babišem o něm prý mluvit nehodlá, protože o dotaci kdysi nežádal Babiš, ale někdo jiný.

Neovlivni.cz upozorňuje, že zatímco u prvního auditu z roku 2011 společnost chybu neuznala, u druhého už závěry přijala. Důvodem je prý fakt, že Výbor regionální rady regionu soudržnosti Střední Čechy na konci roku 2012 prominul 99 procent pokuty prominul.

Oficiální vyšetřování okolností, za nichž Agrofert získal 50 milionů na výstavbu Čapího hnízda zahájil minulý týden Evropský úřad proti podvodům (OLAF). Případem se zabývá od letošního ledna také česká policie.

Čtěte také: Brusel začal vyšetřovat Babišovo Čapí hnízdo

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články