NOVÉ

Mimozemšťané to nebyli. Civilizaci Mayů zničilo dlouhé sucho

,

ZÁNIK MAYů

Zkázu mayské civilizace způsobilo dlouhé období sucha. Vyplývá to z výzkumu vědců texaské univerzity Rice, kteří již známou teorii podložili novými důkazy. Získali je rozborem vzorků z Velké modré jámy, zatopeného závrtu u pobřeží Belize. Informovala o tom CNN. 

„Když přijdou velká sucha, začnou také hladomory a nepokoje,“ vysvětlil důsledky suchého období pro Maye jeden z autorů studie profesor Andre Droxler.

Vědci porovnávali poměr titania a hliníku v usazeninách. Ten je totiž ovlivněn množstvím srážek. Více titania znamená více srážek. Z výsledků analýzy vzorků vyplývá, že v období mezi 9. a 11. stoletím postihlo oblast poloostrova Yucatan sucho. A právě v tomto období také zanikla většina mayských měst.

Hledání příčin zániku civilizace známé pokročilými znalostmi astronomie a zemědělství zaměstnává vědce z různých oborů desítky let. Existují různé teorie - počínaje přírodními katastrofami a konče zásahem mimozemšťanů. Někteří 'mayologové' tvrdí, že civilizace se vyčerpala vleklými válkami, jiní tvrdí, že zkolaboval náboženský a politický systém.

To, že krach Mayů způsobilo sucho tvrdil také jiný tým vědců před dvěma roky na základě analýzy 2000 let starého krápníku. Z jeho složení poznali, že v regionu na konci prvního tisíciletí výrazně ubylo srážek.

Přejít na diskusi