'Jsou jako jakobíni.' Aktivisti dělají z poslanců škůdce

'Jsou jako jakobíni.' Aktivisti dělají z poslanců škůdceEXKLUZIVNĚ 2
Domov
Sdílet:

Zvyšující se tlak ze strany nevládních organizací sdružených pod hlavičkou Rekonstrukce státu rozčiluje poslance. Mezi aktivisty a politiky se rozhořel zatím největší boj, jehož rozbuškou je poslední dění kolem zákona o registru smluv. Že balancuje na hraně, přiznává i Rekonstrukce státu. A atmosféra dál houstne.

Začátkem prosince předkládala třetina poslanců návrh zákona o registru smluv jako jednu z vůbec prvních norem. Povinné zveřejňování smluv uzavřených veřejnou správou na internetu mělo být vlajkovou lodí protikorupčního úsilí nové sněmovny. Jenže po šesti měsících to vypadá, že se norma svého přijetí jen tak nedočká.

To se samozřejmě nelíbí aktivistům z Rekonstrukce státu, která prosazuje celkem devět protikorupčních norem a o registru smluv mluví jako o takzvaném nejkrásnějším zákonu. Na jeho podporu spustila velkou kampaň už v minulém funkčním období sněmovny, návrh ale po ročním zaparkování ve sněmovně spadnul pod stůl. Možná i proto teď aktivisté tlačí na pilu. Podle mnohých víc, než je zdrávo.

‚Jsou jako jakobíni‘

„Myslím, že už to přehánějí, je to kontraproduktivní. Chovají se jako jakobíni. Jejich názor je jedinou pravdou a kdo o ní pochybuje, je korupčník. Je to špatně, neexistuje moc prostoru pro diskuzi,“ kroutí hlavou vládní poslanec Jan Chvojka (ČSSD), který k normě podal jeden z pozměňovacích návrhů, jež Rekonstrukce státu obratem odsoudila.

„Já nemám problém být pod tlakem. Ale dovolil jsem si dát pozměňovací návrhy – první poté, když se na mě obrátily Hospodářská komora a Česká lékařská komora, druhý na popud Svazu průmyslu a dopravy. A přes noc jsem se pak stal největším škůdcem státu. Šlo to už skutečně na hranu, vše by mělo mít své meze,“ přidává se Chvojkův stranický kolega a starosta Náchoda Jan Birke.

Celý spor pak ještě eskaloval po návrhu šéfa hospodářského výboru Ivana Pilného (ANO), aby sněmovna přerušila projednávání registru smluv a nechala návrh zpracovat vládu. Prý lépe a kvalitněji. Paradoxní je, že byl Pilný mezi poslanci, kteří zákon navrhovali.

Aby aktivisté zvýšili svůj tlak na zákonodárce, vyvěsili na internet fotografie poslanců, kteří podle nich porušili předvolební závazky, a spustili proti jejich postupu kampaň na sociálních sítích.

Rekonstrukci varují už i její zastánci

Snaha o přijetí protikorupčních norem zůstává podle poslanců chválihodná, nicméně teď už připadá chování aktivistů přehnané i zastáncům organizace. Třeba duchovnímu otci českého registru smluv, poslanci Janu Farskému (TOP 09). Ten za přijetí zákona bojuje už několik let.

„Nemůžete dělat z poslanců nesvéprávné pohůnky, které budete známkovat jako ve škole. A pak jim navíc vezmete i výsledek jejich práce. Poslanci potřebují, když už něco správného udělají, být pochválení. Ale ve chvíli, kdy jim to vezme Rekonstrukce státu, pochválí se za to sama a odpůrce veřejně pohaní, tak je to kontraproduktivní. Vždy jde o to nepřekročit hranici a už byly momenty, kdy jsem se s nimi bavil, že to přehnali,“ přitakává Farský, podle kterého je Rekonstrukce státu přesto v pozitivním slova smyslu největší a nejpropracovanější lobbistickou skupinou v zemi.

Toho, že zvýšený tlak na poslance Rekonstrukci státu neprospívá, je si vědom i jeden z jejích čelních představitelů Jiří Boudal. Jinou šanci podle něj ale aktivisté nemají. „My to samozřejmě zvažujeme a už trochu vidíme, že to v něčem kontraproduktivní je. Že dotčenost některých poslanců je větší, než by možná měla být. Je to pro nás těžká situace, protože se tak dostáváme do sporu ‚pobláznění aktivisti‘ versus 'rozumní poslanci‘,“ připouští Boudal. V nastoleném trendu prý budou neziskové organizace přesto pokračovat. Minimálně do doby, než jim poslanci sdělí své konkrétní výhrady, což se prý zatím neděje.

„Musíme v tom pokračovat. Já osobně jsem přesvědčen, že pokud se ten návrh vrátí vládě, tak si to budeme muset připsat jako neúspěch. Ten zákon se totiž vůbec nepřipravuje, ani není v legislativním plánu vlády, protože počítala s tím, že bude přijat poslanecký návrh,“ dodává Boudal.

To samé si myslí i Farský, který se svými kolegy svádí marný boj už druhým rokem. „Je to jasná taktika. Když to teď bude přerušeno, tak i kdybychom registr schvalovali hned na zářijové schůzi, tak už nebude platit pro rok 2015. Proto se to dávalo do sněmovny tak rychle, aby se noví poslanci nestihli rozkoukat. Ale vypadá to, že už se rozkoukali,“ říká Farský.

Registr bude řešit koalice

Že je spor o podobu registru smluv vážný, si uvědomuje celá koalice. Podle informací ECHO24.cz se nad normou tento týden sejdou vyjednavači ČSSD, ANO a KDU-ČSL. Řešit budou, jak se se zákonem co možná nejlépe vypořádat – zda ho nechat vypracovat vládě, nebo jít cestou komplexního pozměňovacího návrhu.

„Ano, sejdeme se a budeme hledat cestu, jak najít obecnou shodu. Aby nedohoda neznamenala shození zákona pod stůl. Já sám budu iniciovat práce na urychleném vyjednání komplexního pozměňovacího návrhu,“ potvrzuje jeden z účastníků schůzky, šéf ústavně-právního výboru sněmovny Jeroným Tejc (ČSSD).

Podle něj se poslanci nemohou nechat tlačit Rekonstrukcí státu do kouta. „Pokud ten zákon bude špatně, všichni budou dávat odpovědnost poslancům. Pamatuji si na absolutní nadšení z přijetí zákona o zadávání veřejných zakázek. Ti, co pro něj tehdy nehlasovali, byli zločinci a korupčníci. Dnes každý uznává, že ten zákon je v podstatě neaplikovatelný,“ uzavírá Tejc.

Sdílet:

Hlavní zprávy