‚Začíná konec EU?‘ Juncker z tiskovky beze slova odešel
SLEDUJEME ON-LINE
Premiér David Cameron přiznal odpovědnost za výsledky referenda, ve kterém se většina Britů vyslovila pro odchod z Evropské unie. Na tiskové konferenci oznámil, že Británie potřebuje stabilitu, ale také nové vedení. Nový premiér by měl být znám do října. Se svým rozhodnutím už Cameron seznámil i královnu Alžbětu II. Německá kancléřka Angela Merkelová označila odchod Británie za zlom pro Evropu. Evropská unie ale podle ní bude dostatečně silná, aby se s důsledky brexitu vypořádala. Na pondělí si k dalšímu jednání o budoucnosti EU pozvala do Berlína špičky některých evropských států. Šéf komise Juncker na otázku, zda začal konec unie, reagoval odchodem z tiskové konference.
Budeme potřebovat silnou a odhodlanou vládu,“ řekl David Cameron. Podle něj není správné, aby zůstal premiérem: „Nemyslím, že by bylo správné, abych byl kapitánem, který povede naši zemi do jejího dalšího cíle.“ Cameron vytrvale bojoval v kampani za setrvání země v EU.
„Vždy jsem věřil, že velká rozhodnutí musíme umět přijmout,“ postavil se čelem k výsledku referenda. Ve svém projevu ujistil investory a trhy, že britská ekonomika je dost silná, aby brexit zvládla. Ministerský předseda Brity ujistil, že se jich v nejbližší době nedotknou žádné zásadní změny, a prohlásil, že budoucí vztahy s EU bude země teprve řešit.
Dnešek je pro Evropu a proces jejího sjednocování zlomem, řekla ve své první reakci na rozhodnutí Británie německá kancléřka Angela Merkelová. Fatální důsledky však podle ní hlasování mít nebude. „Evropská unie je dostatečně silná na to, aby našla správné odpovědi na dnešní den,“ uvedla kancléřka.
Merkelová chce další budoucnost Evropské unie řešit společně se zástupci největších států společenství. V pondělí se kvůli tomu v Berlíně sejde s francouzským prezidentem Francoisem Hollandem, italským premiérem Matteem Renzim a předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem.
22:45 Britské noviny chystají na sobotu první titulní strany po brexitu. Deník Independent vychází například s titulem: Vítejte na Borisově ostrově.
22:10 Juncker: Není to přátelský rozvod, ale stejně to ani nebyla žádná velká láska. Šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker dnes večer odmítl plán odstupujícího britského premiéra Davida Camerona, aby proceduru zahájení odchodu Británie z EU zahájil až jeho nástupce v čele britské vlády, a to někdy kolem října. Juncker uvedl, že EU bude usilovat o „přiměřený přístup“ při sjednávání oddělení Británie od EU. „Není to přátelský rozvod, ale stejně to ani nebyla žádná velká láska,“ řekl.
21:21 Putin: Velká Británie teď pochopí, proč mít s Ruskem dobré vztahy
Ruský prezident Vladimir Putin se domnívá, že odchod z EU přiměje Spojené království, aby zlepšilo své vztahy s Ruskou federací. „Máme docela komplikované vztahy s Velkou Británií. Doufáme, že vzhledem k novým skutečnostem tam převládne pochopení nutnosti dobrých styků s naší zemí,“ prohlásil jeho mluvčí Dmitrij Peskov. Podle Putina odráží výsledek referenda nespokojenost s řešením migrační krize a bezpečnostních problémů Evropy. Sankční politiku Západu podle ruského prezidenta brexit neovlivní.
21:04 Stojíme při vás, vzkázal Britům samozvaný Liberland
Britům blahopřál k rozhodnutí vystoupit z EU také samozvaný stát Liberland, který vyhlásil Vít Jedlička mezi Chorvatskem a Srbskem. „Liberland stojí pevně při Velké Británii,“ napsal na svém Facebooku s tím, že se těší na obchodní spolupráci.
20:37 Britové začali googlit, co znamená odchod z EU
Britové až po čtvrtečním referendu začali vyhledávat na internetu, jaké následky bude mít odchod z Evropské unie pro jejich zemi. Asi osm hodin po uzavření hlasovacích místností Google oznámil, že počet otázek „Co se stane, když opustíme EU?“ se více než ztrojnásobil. Také si zjišťovali o EU více podrobností, například jaké má členy. Vyplývá to z dat internetového vyhledávače.
20:03 Kdo za Brity vezme předsednictví? Maltě se nechce
Jednou z dlouhé řady otázek, které budou muset členské země Evropské unie v souvislosti s odchodem Británie z osmadvacítky vyřešit, je její plánované předsednictví v EU. Půlroční šéfování schůzkám ministrů členských zemí, které je již rozvrženo až do roku 2020, by měla Británie převzít v polovině roku 2017 od Malty.
Maltský premiér Joseph Muscat dnes oznámil, že případné prodloužení předsednictví jeho země se oficiálně ještě neřešilo. „Ale raději bychom měli šestiměsíční úřad,“ uvedl na tiskové konferenci Muscat. Dodal také, že odchodem Británie ztratí Malta svého důležitého spojence.
18:45 „Začíná konec EU?“ Juncker beze slova odešel
Směrem k předsedovi Evropské komise Jean-Claude Junckerovi zazněla během tiskové konference otázka na budoucnost EU po brexitu. „Je to začátek konce Evropské unie?“ pronesla novinářka. „Děkuji,“ odpověděl šéf Komise a odešel bez dalšího slova. Vysloužil si tím potlesk.
EC President @JunckerEU just walked out of press conference after journalist questioned future of #EU after #Brexit pic.twitter.com/O50kgTTI1r
— Lars Scholtyssyk (@lars_scho) 24. června 2016
18:17 Předseda Rady EU Donald Tusk svolává jednání lídrů unie už bez Velké Británie na středu. Jednat se bude o vystoupení této země.
18:00 Šéf EP bude usilovat, aby Velká Británie odešla co nejdřív
Předseda Evropského parlamentu Martin Schulz chce urychlit odchod Velké Británie z Evropské unie a země by podle neměla s prvními kroky čekat do října, kdy bude mít nového předsedu vlády. Vyzval proto odborníky na evropské právo, aby prověřili veškeré možnosti. Schulz dodal, že se pevninská Evropa stala rukojmím Britů.
Čtěte také: Šéf europarlamentu Schulz: Británie musí rychle pryč
17:21 Trump: Británie převzala kontrolu zpět
Kandidát na amerického prezidenta komentoval výsledky britského referenda při otevření svého renovovaného golfového hřiště ve Skotsku. Podle Donalda Trumpa Britové převzali kontrolu nad svou zemí zpět, což je pozitivní. Přirovnal situaci v USA k Británii. Lidé chtějí hranice, nechtějí masový příliv cizinců, řekl ve velmi klidném a věcném rozhovoru pro novináře.
16:58 Ministři zahraničí EU chtějí rychlý začátek vyjednávání o brexitu
Britská vláda by měla co nejdříve zahájit rozhovory o vystoupení své země z EU podle příslušného článku unijní smlouvy. Do Londýna to ze svého lucemburského jednání vzkázali ministři zahraničí ostatních států Evropské unie. Podle slovenského ministra Miroslava Lajčáka mají ostatní státy unie „velký problém“ s oznámením britského premiéra Davida Camerona, který chce začátek rozhovorů nechat až na svého nástupce.
„Chtěli bychom co nejdříve začít s transparentním vyjednáváním. Velká většina států míní, že nejistota nesmí trvat moc dlouho,“ řekl novinářům Bert Koenders, ministr zahraničí Nizozemska, do konce měsíce stále ještě předsednické země EU.
16:25 Brexit je fackou Evropské komisi, řekl Babiš
Pro ministra financí a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše jsou výsledky britského hlasování překvapivé. Dopady odchodu Velké Británie z Evropské unie prý prozatím není možné přesně odhadnout. „Je potřeba vyčkat jaké to bude mít dopady. Osobně si myslím že se ještě posilní role Německa, které je už tak dominantní,“ prohlásil Babiš.
Dopady referenda na českou ekonomiku nevidí ministr financí nijak dramaticky. Mnohem větší vliv může podle Babiše mít brexit na vnitřní fungování evropského společenství. „Je to samozřejmě významná facka Evropské komisi, protože ta dle mého názoru nefunguje dobře. Ta arogance Bruselu a chování vůči členským státům je skutečně často nepřijatelná. Jednoduše Evropa se musí změnit a reformovat,“ myslí si šéf hnutí ANO.
16:16: Britské referendum je počátkem rozpadu EU, tvrdí turecký vicepremiér
Rozhodnutí britských občanů vystoupit z Evropské unie je počátkem rozpadu evropského bloku, uvedl v reakci na výsledek čtvrtečního hlasování turecký vicepremiér Nurettin Canikli. „Proces fragmentace Evropské unie začal. Británie je první, kdo opouští loď,“ uvedl na twitteru Canikli.
Ankara uzavřela s Bruselem dohodu o přidružení k tehdejšímu Evropskému hospodářskému společenství už v roce 1963. V roce 1987 požádalo Turecko o členství v Evropském společenství.
Kampaň v souvislosti s britským referendem a vzestup pravicového populismu v Evropě podle agentury Reuters zhatily naděje Turecka, že by se kdy mohlo stát členem EU.
15:44 Výjimečné vztahy Británie s USA budou podle Obamy pokračovat
Americký prezident Barack Obama neočekává, že by brexit mohl ohrozit výjimečné vztahy, které udržuje Velká Británie s jeho zemí. Británie zůstane stejně jako Evropská unie pro USA důležitým politickým i ekonomickým partnerem, slíbil americký prezident.
„Lidé Velké Británie promluvili a my jejich rozhodnutí respektujeme,“ zahájil Obama své prohlášení. „Spojené království a Evropská unie budou i nadále nepostradatelnými partnery pro Spojené státy, i když začnou jednání o jejich novém vztahu s cílem zajistit trvalou stabilitu, bezpečnost a prosperitu pro Evropu, Velkou Británii a svět.“
Obama‘s statement in essence: „Sorry about the divorce. I still want to be friends with both of you.“ pic.twitter.com/apWggvItW1
— Mark Murray (@mmurraypolitics) 24. června 2016
15:10 EU a Británii čeká sametový rozvod, tvrdí Mládek
Vystoupení Velké Británie z Evropské unie zřejmě oslabí postavení ČR v prosazování klíčových priorit na vnitřním trhu EU a v obchodní politice s dopadem na celou řadu navazujících politik, od energetiky přes unii kapitálových trhů až po oblast regulace, obává se ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.
“Britský lid promluvil, jeho vůli je třeba respektovat. Přišel čas na sametový rozvod. Velkou smlouvu o EU je třeba nahradit stovkami malých,“ řekl ministr.
Mládek předpokládá, že i po brexitu zůstanou dobré vztahy v obchodních otázkách mezi ČR a Británií zachovány. Nicméně stávající těsná spolupráce v některých oblastech, jako je zejména vnitřní trh, se podle něj stane pouze okrajovou záležitostí.
14:54 MMF slíbil zabránit finanční kolísavosti
Šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeová dnes vybídla úřady v Británii a v Evropě, aby společnými silami pracovaly na zajištění hladkého přechodu na nový ekonomický vztah mezi Londýnem a EU.
MMF „důrazně podporuje závazky britské centrální banky a Evropské centrální banky na poskytnutí likvidity bankovnímu systému a na omezení nadměrné finanční kolísavosti“, uvedla také v prohlášení.
14:37 Farmaceutické firmy s brexitem počítaly
Vystoupení Británie z EU by nemělo mít dopad na ceny léků dovážených do ČR ze zahraničí, ani na jejich dostupnost, řekl dnes výkonný ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Jakub Dvořáček. Farmaceutické firmy podle něj s odchodem země počítaly.
„O brexitu se ve farmaceutickém průmyslu hovoří už skoro rok. Kolegové na té alternativě pracují už poměrně dlouho, to samé se dělo s Řeckem, když tam vrcholila krize,“ uvedl dnes Dvořáček. Firmy tak podle něj mají zpracované modelové situace, jak v případě problému s dovozem léků z Británie pracovat. Čeští pacienti a lékaři by tak neměli nic poznat.
14:23 Labouristé budou možná hlasovat o nedůvěře Corbynovi
Dvě členky britské Labouristické strany podaly návrh na hlasování o nedůvěře stranickému vůdci Jeremymu Corbynovi kvůli neuspokojivému vedení kampaně o brexitu.
Margaret Hodgeová a Ann Coffeyová navrhují vyjádřit Corbynovi nedůvěru v reakci na způsob, jakým vedl kampaň za setrvání Spojeného království v Evropské unii. Množí se dohady, že se labourističtí poslanci pokusí Corbyna svrhnout.Sám Corbyn dal už dříve najevo, že odejít z vedení strany nehodlá, na rozdíl od předsedy vlády Davida Camerona.
13:56 Papež nechce, aby referendum uškodilo Británii ani EU
Výsledek britského referenda je vyjádřením vůle národa a nyní jsou potřeba záruky, aby odchod země z EU nepoškodil ji samotnou ani zbytek kontinentu, prohlásil při své cestě do Arménie papež František.
„Jde o vůli vyjádřenou národem a to vyžaduje od nás všech velký díl odpovědnosti, protože je třeba zajistit blaho lidí ve Spojeném království i prospěch a spolupráci na evropském kontinentu,“ řekla hlava katolické církve.
12:56 Brexit je ranou pro Evropu, řekla Merkelová
Německá kancléřka Angela Merkelová rozhodnutí Britů opustit Evropskou unii „hluboce lituje“. Odchod Velké Británie označila za velkou ránu pro celou Evropu. „Myšlenka evropského sjednocení byla myšlenkou míru po staletích strašlivých krveprolití,“ prohlásila kancléřka.
Budoucnost společenství v příštích týdnech a měsících bude podle Merkelové záviset zejména na ochotě členských států činit společné kroky. Merkelová rovněž potvrdila, že se v pondělí sejde v Berlíně s předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem, franzouzským prezidentem Francoisem Hollandem a italským premiérem Matteem Renzim.
12:44 Skotsko chce další referendum o nezávislosti
Skotská premiérka Nicola Sturgeonová chce po rozhodnutí o brexitu zajistit pro Skotsko místo v Evropské unii. Sturgeonová tak komentovala výsledky referenda, v němž většina Britů rozhodla o odchodu z EU. Možnost druhého referenda o skotské nezávislosti byla podle ní tímto krokem nastolena.
Referendum o skotské nezávislosti je nyní vysoce pravděpodobné, řekla Sturgeonová.
„Je nepředstavitelné, že by britská vláda další referendum o nezávislosti zablokovala,“ soudí premiérka. Skotsko začne chystat legislativní kroky pro uspořádání referenda a všemožně se zasadí o tom, aby zůstalo součástí EU, prohlásila.
12:36 Špičky EU vyzvaly k co nejrychlejšímu začátku jednání o brexitu
Rozhovory o konkrétní podobě britského odchodu z Evropské unie by měly začít co nejdříve, průtahy jen zbytečně prodlužují nejistotu. Ve společném prohlášení to dnes uvedli zástupci unijních institucí a nizozemského předsednictví. Připomněli také, že poté, co se britští voliči v referendu rozhodli unii opustit, přestává platit dohoda o změně postavení Británie v EU, kterou v únoru dojednal britský premiér David Cameron.
Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker, šéf Evropské rady Donald Tusk, předseda europarlamentu Martin Schulz a premiér předsednického Nizozemska Mark Rutte také zdůraznili, že jakákoli nová dohoda s Británií jako třetí zemí bude muset odrážet zájmy obou stran a bude muset být vyvážená.
12:17 Johnson poděkoval Cameronovi
Bývalý londýnský starosta a velký zastánce odchodu Británie z EU Boris Johnson poděkoval Davidu Cameronovi za jeho dlouholeté služby ve funkci předsedy vlády. Z Cameronova rozhodnutí rezignovat je údajně Johnson smutný.
Johnson na tiskové konferenci přidal i několik názorů na budoucí směřování Velké Británie v Evropě. „Nemůžeme se k Evropě otočit zády, jsme součástí Evropy,“ prohlásil Johnson. „Věřím tomu, že Britové promluvili za demokracii v Británii i po celé Evropě. Myslím, že na výsledky referenda můžeme být hrdí,“ dodal.
11:39 Zaorálek vyzývá k rychlé reakci
Velká Británie by měla podle českého ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka co nejdříve zahájit vyjednávání o svém odchodu z EU. Zaorálek dal také najevo, že jednání o odchodu by neměl vést až nástupce Davida Camerona v křesle britského předsedy vlády. „Mrzí mne to. Myslím si, že je třeba spěchat, je nutné tuto věc vyřešit rychle,“ míní o brexitu český ministr.
11:13 Zemana referendum zklamalo
Prezidenta Miloše Zemana výsledek referenda zklamal. Uvedl, že si uvědomuje, jaký nepříjemný dopad a důsledky bude mít brexit na EU, Českou republiku i samotnou Británii. Za hlavní příčinu brexitu označil migrační krizi. „V rámci EU už nebude nikdo, kdo by mohl vyvažovat tandem Francie-Německo. Evropská komise bude mít o něco volnější ruce. A zúžení evropského trhu povede ke zhoršení ekonomiky ČR, protože do EU proudí více než 80 % naše exportu,“ řekl Zeman.
Záznam vyjádření pana prezidenta k výsledku referenda o vystoupení Velké Británie z EU: https://t.co/WYu5bNRdqt
— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) 24. června 2016
11:04 Pozici Británie v NATO brexit neovlivní
Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg ujistil, že vystoupení Velké Británie z Evropské unie nijak neovlivní pozici této země v Severoatlantické alianci. „Velká Británie zůstane silným a odhodlaným spojencem NATO a bude pokračovat ve své vedoucí roli v rámci naší aliance,“ uvedl Stoltenberg.
10:40 Španělsko obnoví zájem o spoluvládu nad Gibraltarem
Španělská vláda bude po rozhodnutí Britů opustit Evropskou unii usilovat o získání spoluvlády nad Gibraltarem. „Je to naprostá změna vyhlídek: otevírají se nám nové možnosti ohledně Gibraltaru, které jsme tu dlouho neměli,“ uvedl španělský ministr zahraničí José Manuel García-Margallo s tím, že spoluvláda Španělska nad tímto územím „je mnohem blíž než dříve“.
Poloostrov na jihu Pyrenejského poloostrova, který na severu sousedí se Španělskem, patří od roku 1713 Británii, Španělsko ale dlouhodobě usiluje o jeho připojení. Obyvatelé Gibraltaru, který má v současnosti status britského zámořského území, se ale v minulosti ve třech referendech vyslovili proti spojení se Španělskem.
10:30 Trump oznažil brexit za „úžasnou věc“
Kandidát na prezidenta Spojených státu Donald Trump je výsledkem referenda nadšen. Britové svým hlasováním údajně ukázal jasný úmysl „vzít si zpátky svou zemi“. Svůj komentář miliardář pronesl na svém golfovém resortu ve Skotsku.
10:26 Změny v EU požaduje i Robert Fico
Evropská unie musí na výsledek britského referenda rychle zareagovat, zásadní politika EU by pak měla projít výraznými změnami, řekl slovenský premiér Robert Fico, jehož země na začátku července převezme půlroční předsednictví v nynější evropské osmadvacítce.
„Není to žádná tragédie. Je to realita, na kterou bude muset zbylých 27 zemí Evropské unie velmi rychle zareagovat. Považoval bych za velkou chybu, kdyby reakce byla taková, jaká byla dosavadní politika Evropské unie,“ komentoval Fico britské referendum.
10:20 Úsvit gratuluje Británii
Zástupci českého Úsvitu – Národní koalice pogratulovali britským voličům k rozhodnutí o vystoupení jejich země z EU. Česká republika by měla následovat jejich volbu. „“Odchod Británie z Evropské unie je malým krůčkem pro Británii, ale velkým krokem pro celou Evropu. Británie není odpadlík, ale reformátor celé Evropy. ČR musí následovat Británii. Musíme se zbavit probruselské vlády a vypsat referendum o Evropské unii,“ uvedl předseda strany Miroslav Lidinský
10:17 Europarlament se kvůli britskému referendu sejde v úterý
Evroparlament se v úterý dopoledne mimořádně sejde kvůli čtvrtečnímu britskému rozhodnutí odejít z Evropské unie. Novinářům to po ranním jednání šéfů parlamentních frakcí řekl předseda EP Martin Schulz. Připomněl také, že neplatnou se po rozhodnutí britských voličů opustit unii stala dohoda o změnách ve vztazích mezi EU a Británií, kterou v únoru dohodl s ostatními prezidenty a premiéry unijních zemí britský ministerský předseda David Cameron.
10:12 Změna směřování EU je nutná, říká Renzi
Italský premiér Matteo Renzi tvrdí, Evropská unie musí v reakci na vystoupení Velké Británie změnit směřování této mezinárodní instituce. „Musíme ji změnit tak, aby byla mnohem lidštější. Evropa je nás domov, naše budoucnost,“ prohlásil italský předseda vlády. Renzi podle zdrojů z italského tisku už o důsledcích brexitu telefonicky hovořil s francouzským prezidentem Francoisem Hollandem.
10:07 Nizozemský premiér volá po reformách EU
Výsledek čtvrtečního referenda v Británii musí být pro Evropskou unii podnětem k reformám, uvedl nizozemský premiér Mark Rutte, jehož země v současnosti předsedá Evropské radě. Rozhodnutí britských občanů premiér hluboce lituje, je podle něj ale nezvratné. „Nespokojenost, kterou vidíte v Británii, je přítomna i v jiných zemích, včetně mé vlastní,“ řekl Rutte předtím, než jako premiér země předsedající Evropské radě vyrazil z Haagu do Bruselu na plánovanou schůzku s šéfy tří hlavních evropských institucí: předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem, předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem a předsedou Evropského parlamentu Martinem Schulzem.
10:01 Bank of England uklidňuje trhy
Šéf Bank of England Mark Carney ve svém prohlášení ujistil veřejnost, že britská centrální banka „nebude váhat“ s uklidněním finančních trhů. Na zmírnění dopadů brexitu je připravena uvolnit až 250 miliard liber.
9:59 V Berlíně se sejdou zakládající země evropských společenství
V Berlíně se v sobotu kvůli brexitu sejdou ministři zahraničí šesti zakládajících zemí evropských společenství – Německa, Francie, Itálie, Nizozemska, Belgie a Lucemburska. V tiskové zprávě zaslané to dnes oznámilo německé ministerstvo zahraničí, jehož šéf Frank-Walter Steinmeier své kolegy do Berlína pozval.
Ještě ve čtvrtek přitom německá kancléřka Angela Merkelová mluvila o tom, že o dopadech referenda o vystoupení Británie z Evropské unie by měly jednat všechny unijní země společně, a že nemá smysl, aby je odděleně řešily menší skupiny států.
9:51 Fiala lituje Cameronovy rezignace
Předseda ODS Petr Fiala vyjádřil lítost nad rozhodnutím Davida Camerona rezignovat na svou funkci ministerského předsedy Velké Británie. „Lituji rezignace David Cameron . Rezignovat by měli jiní, ti kteří v Bruselu Evropu do této krize dovedli,“ napsal na svém twitterovém účtu.
9:32 Premiér Cameron rezignoval
Premiér David Cameron na tiskové konferenci oznámil, že Británie potřebuje stabilitu, ale také nové vedení. Nový premiér by měl být znám do října. „Britští občané se rozhodli odejít a já to rozhodnutí respektuji,“ řekl Cameron. Se svým rozhodnutím už seznámil i královnu Alžbětu II.
9:16 Evropská unie chce udržet jednotu
Premiéři a prezidenti ostatních zemí Evropské unie jsou po britském rozhodnutí opustit EU odhodláni udržet jednotu ostatních zemí. V první reakci na čtvrteční britské referendum o EU to dnes řekl předseda Evropské rady Donald Tusk. Lídrům 27 států navrhl, aby o proceduře britského odchodu neformálně diskutovali už příští úterý na okraj červnového summitu unie.
Šéf vrcholných unijních schůzek také zdůraznil, že až do formálního britského odchodu z EU budou pro Británii a v Británii platit práva i závazky plynoucí z unijního práva. Nebude právní vakuum, uvedl Tusk.
8:53 Klaus: EU je tak slabá, že už slabší být nemůže
Václav Klaus okomentoval pozitivně výsledek referenda. „Vy jste řekl, pane redaktore, dobrý den. Já jsem chtěl jsem říct úžasný, mimořádný den. Je to vítězství evropských demokratů,“ řekl bývalý prezident. Dodal také, že Evropská unie je tak slabá, že už slabší být nemůže. „Že by byla oslabena nepřichází v úvahu,“ dodal Klaus.
8:35 Výsledek referenda není koncem světa ani EU, řekl Sobotka
Výsledek britského referenda o setrvání v Evropské unii není koncem světa, natožpak unie, uvedl na facebooku premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Rozhodnutí je však závažné a nezvratné. Evropská unie se podle předsedy vlády se musí rychle změnit a minimalizovat negativní důsledky pro občany EU i České republiky. „Británie se jen vydala jinou cestou, než je evropská integrace. Je to rozhodnutí závažné a nezvratné. Britové budou mít menší vliv na to, co se v Evropě děje, a jejich země bude celkově slabší a méně důležitá,“ uvedl Sobotka. Očekává, že Británie bude muset zápasit o udržení Skotska.8:32 Britské referendum je sečteno, vyhráli stoupenci brexitu
8:32 Výsledky referenda
Podle konečných výsledků britského referenda zvítězili zastánci vystoupení z EU poměrem 51,9 ku 48,1 procenta.
Po sečtení hlasů ve všech 382 volebních obvodech se pro brexit vyslovilo 17,4 milionu voličů, proti bylo 16,1 milionu, informovala stanice BBC. Volební účast byla 72,2 procenta, což je přibližně o šest procent více než v minulých volbách.