Ruský hněv: Chráníte Islámský stát, stopneme turecké projekty

Reakce ruského premiéra

Ruský hněv: Chráníte Islámský stát, stopneme turecké projektyNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Ruský premiér Dmitrij Medveděv ve středu, den po sestřelení ruského letounu Turky, obvinil Turecko, že tím jen chce chránit teroristickou skupinu Islámský stát. A to údajně proto, že od něj plánuje kupovat ropu. Rusko zatím oznámilo přerušení vojenské spolupráce s Tureckem. K tomu Medveděv dodal, že Rusko hodlá přerušit i některé obchodní styky. Dopad by událost mohla mít i na plynovod Turkish Stream, jímž má proudit ruský plyn do Turecka a dál do Evropy.

,,Jednání Turecka defacto chrání Islámský stát. Což není překvapivé, když vezmeme v úvahu informace, které máme o jasných finančních zájmech některých tureckých politiků o dodávky ropy z rafinerií ovládanými IS,“ citovala Medveděva ruská státní televize Russia Today.

,,Ztrátu, kterou jsme dnes utrpěli, je ránou od zad od teroristických přisluhovačů,“ řekl několik hodin po sestřelení ruský prezident Vladimir Putin.

Kromě obvinění Turecka ze spojení s Islámským státem, Medveděv uvedl, že Rusko zvažuje úplné zastavení některých důležitých projektů, které probíhají ve spolupráci s Tureckem. Putinův stát má také v úmyslu znemožnit nadále přístup některých tureckých podniků na ruský trh. 

První obětí se podle ruského listu Kommersant může stát plynovod Turkish Stream, jímž má proudit ruský zemní plyn do Turecka a dál do Evropy. Ruský Gazprom začal plynovod připravovat okamžitě poté, co koncem loňského roku kvůli neshodám s Evropskou unií odstoupil od projektu South Stream, který měl obcházet Ukrajinu a přivádět ruský plyn přes Černé moře na Balkán.

Podle Kommersantu je ohrožen i projekt výstavby jaderné elektrárny, kterou má v Turecku vybudovat ruská společnost Rosatom. Na rozdíl od plynovodu Turkish Stream je stavba elektrárny už smluvně stvrzena. Ohrožena je prý i plavba ruských lodí úžinami z Černého moře, i když podle mezinárodních dohod mohou být průlivy uzavřeny jen v případě války, které se Turecko přímo účastní. Uzavření průlivů Dardanely a Bospor by pro Moskvu bylo katastrofou, protože tudy prochází značná část ruskéhoexportu z černomořských přístavů.

Turecko je podle Kommersantu po Německu druhým největším odběratelem ruského plynu, na dodávkách z Ruska závisí ze 60 procent. Zdroje ruského listu v Gazpromu možnost vypnutí dodávek do Turecka nepřipouštějí, protože ruský monopol by poškodil svou pověst spolehlivého dodavatele. „Embargo na dodávky do Turecka by v Evropské unii vyvolalo hysterickou reakci,“ citoval Kommersant ruské experty.

Zatím jedinou reakcí je rozhodnutí ruské zemědělské inspekce Rosselchoznadzor o zákazu dovozu drůbežího masa z produkce jednoho z tureckých podniků. Podle prohlášení ruských úřadů ale krok se sestřelením ruského letadla nijak nesouvisí.

Kromě toho ruské úřady vydaly pro Rusy oficiální výzvu, aby do Turecka nejezdili a své plánované zájezdy zrušili. Tak vzápětí učinilo i několik hlavních rsukých cestovních kanceláří. Rusové jsou druhý nejpočetnější národ turistů, kteří Turecko navštěvují. Později Rusko oznámilo i přerušení veškeré vojenské spolupráce s Tureckem. Svou cestu do Ankary, plánovanou na středu, už také zrušil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Čtěte také: VIDEO: Ruského pilota rozstříleli v padáku, druhého Syřani zachránili

Po sestřelení ruského letadla byl zabit další ruský voják. Z výsadku

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články