Írán dovolí ženám sledovat mužské sportovce. Ale ne všechny

Írán dovolí ženám sledovat mužské sportovce. Ale ne všechnyNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Íránské úřady hodlají změnit zákon, který zakazuje ženám sledovat sportovní utkání mužů. Nově by mohly Íránky, samozřejmě v doprovodu svých rodin, chodit na zápasy přímo na stadion. Nebude se to ale týkat všech sportovních disciplín. „Bude to záležet na typu sportu,“ citovala slova vysokého představitele ministerstva sportu Abdolhamida Ahmadiho rozhlasová stanice Svobodná Evropa (RFE/RL).

Na zákazu pro ženy, který v Íránu platí od islámské revoluce v roce 1979, vadí podle Ahmadiho především to, že se vztahuje na všechny sportovní disciplíny. Proto musí být napříště přesně vymezeno, které mužské sporty mohou ženy sledovat a které ne, dodal úředník z ministerstva sportu. Podrobnosti ale nevysvětlil.

Záměr změnit legislativu už schválila také íránská bezpečnostní rada státu a úřady to oznámily v sobotu. Nový zákon by měl začít platit nejpozději do března 2016, dodal Ahmadi.

Objevují se spekulace, že ke změně postoje přiměl íránské úřady mezinárodní tlak. Minulý měsíc vystoupil proti zmíněnému zákazu pro ženy například prezident fotbalové asociace FIFA Sepp Blatter a nazval ho „nepřijatelným“. Informoval o tom americký list The Washington Post.

Čtěte také: Kvůli volejbalu musela dívka do vězení. Teď je volná

V loňském roce vzbudil pozornost případ britsko-íránské studentky Ghoncheh Ghavamiové, která měla strávit rok ve vězení za to, že se účastnila demonstrace brojící proti tomuto zákazu. Chtěla se zúčastnit volejbalového zápasu mužů mezi Íránem a Itálií. Nakonec si odseděla pět měsíců a od zbytku trestu soud upustil tento týden a zrušil obvinění. Jen několik dní poté oznámily íránské úřady, že legislativu hodlají změnit.

Zákon zakazující vstup ženám na stadiony vešel v platnost už koncem sedmdesátých let, od té doby ale doznal několika úprav. Jeho podstata se však za celou dobu nezměnila. Zákaz je zdůvodňován tím, že hráči jsou při zápasech nevhodně oblečeni, ve smyslu neislámsky. Ženy je tak potřeba před tím chránit, navíc i prý před „oplzlým“ chováním mužů. Zákaz se vztahuje také na ženy novinářky.

Čtěte také: Írán propustil íránsko-britskou studentku na kauci z vězení

‚V tom se nedá pracovat.‘ Íránský novinář zběhl při jednání o jádru

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články