Okamurovi se bouří poslanec. Odsoudil popření 'koncentráku' v Letech

ÚSVIT A EXTRÉMISMUS

Okamurovi se bouří poslanec. Odsoudil popření 'koncentráku' v Letech
Úsměv Tomia Okamury tuhne, jeho výrok o Letech odsoudil i poslanec z jeho vlastního poslaneckého klubu Foto: Foto: Tomio.cz
2
Domov
Jan Kálal
Sdílet:

Slovník šéfa hnutí Úsvit už je moc i na členy jeho poslaneckého klubu. Když Tomio Okamura popřel existenci koncentračního tábora v Letech u Písku, nevydržel jeho rétoriku poslanec Milan Šarapatka. Od výroku předsedy Úsvitu se kategoricky distancoval.

„Prohlašuji tímto zcela kategoricky, že odsuzuji jakékoli projevy xenofobie, rasismu nebo politického extremismu,“ uvedl Šarapatka v prohlášení, které rozeslalo tiskové oddělení sněmovny. „Co se týká vyjádření ohledně romského tábora v Letech, považuji ho za nešťastné a zlehčování nacistického násilí za velmi nebezpečné,“ připojil.

Čtěte také: 'Koncentrák to nebyl,' popírá Okamura romský holocaust v Letech

Okamura předtím o víkendu popřel, že by byl tábor v Letech koncentrační. „Mýtus o romském koncentráku je podle dostupných informací lež. Byl tu pracovní tábor pro osoby, které se vyhýbaly řádné práci, včetně Čechů a Němců z protektorátu. Internováni nebyli na základě etnika, ale cikánského způsobu života, to znamená, že pracující Romové tu nebyli,“ uvedl šéf Úsvitu.

„Odporuje mým názorům a mému přesvědčení, stejně tak jako historické pravdě. Jednoznačně se od něj proto distancuji!“ uvedl na adresu Okamurova vyjádření.

Proti výroku se ostře ozval například ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD). „Já myslím, že takový člověk nepatří do slušné společnosti, že je žádoucí, aby se od něj celá politická scéna distancovala,“ podotkl Dienstbier. Odsudků se Okamura dočkal i od řady dalších, mezi jeho kritiky se přidal i prezident Miloš Zeman. „Kdyby to byl pracovní tábor, tak by jeho vězni neskončili v Osvětimi,“ vzkázal přes svého mluvčího.

Čtěte také: Rasista Okamura je dnešní Sládek. Jen nebezpečnější

Čtěte také: Slušných lidí se zastane jen Okamura

Šarapatka je ale prvním z politiků, kteří se proti předsedovi Úsvitu ozvali přímo zevnitř jeho poslaneckého klubu. „Odporuje mým názorům a mému přesvědčení, stejně tak jako historické pravdě. Jednoznačně se od něj proto distancuji!“ uvedl na adresu Okamurova vyjádření.

Bývalý diplomat a velvyslanec je nestraníkem, do sněmovny se ale dostal na kandidátce Úsvitu přímé demokracie. Na jaře na sebe upozornil, když jel jako pozorovatel na referendum na Krymu. Letenku mu tehdy platila organizace, na jejímž webu pravidelně publikuje ultrapravicový aktivista Luc Michel z Belgie. Šarapatka tvrdil, že se nezajímal, kdo cestu organizuje. Už v té době se ohradil vůči kritice, že schvaluje populismus a xenofobii.

Čtěte také: 'Okamura v podstatě používá nacistickou rétoriku'

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit