Němci stíhají 90leté bývalé vojáky SS. Za masakr ve Francii

Spravedlnost po 70 letech

Němci stíhají 90leté bývalé vojáky SS. Za masakr ve FranciiNOVÉ
Pohřeb zavražděných odbojářů 5. dubna 1944 Foto: Foto: wikimediacommon.org
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Německá policie zahájila vyšetřování proti třem bývalým členům nacistické jednotky SS Waffen, kteří se v roce 1944 účastnili masakru ve Francii, v němž bylo zabito 86 lidí. Vyšetřovatelé prohledali domy všech tří bývalých vojáků z 12. tankové obrněné divize SS, která vznikla ze členů mládežnického útvaru Hitlerjugend a našla řadu dokumentů, které by mohly jejich účast na zabíjení dokázat. Všem je kolem devadesáti let, informoval server DW.

Německá kriminální policie tento týden prohledávala byty a domy tří Němců, kteří za 2. světové války byli v Hitlerově mládežnické organizaci Hitlerjugend a později se rekrutovali do vojenské jednotky SS – tankové divize Panzer pod jednotkami Waffen SS, což byly jednotky SS určené k vojenským operacím. Ty se 1. dubna 1944 podílely na masakru ve francouzské vesnici Ascq, kde nacističtí vojáci zmasakrovali 86 lidí. 

Domovy bývalých členů divize prohledávala policie po celém Německu, především v Dresdenu a Hanoveru, kde podezřelí momentálně žijí, všem je kolem devadesáti let. 

Policie německým médiím řekla, že v jejich v domech nalezla důležitou dokumentaci včetně fotografií a dobových záznamů, která souvisí s válečnými zločiny, informoval německý deník Bild.

,,Všichni tři podezřelí připustili, že byli členy jednotky, ale aktivní účast na válečných zločinech popírají.  Jakou roli ve zločinech hráli nyní vyšetřujeme,“ řekl německý prokurátor Andreas Brendel deníku a dodal, že další vyšetřování probíhá také ve státech Bádensko-Württembersko a Severní Porýní-Vestfálsko, kde jsou v hledáčku vyšetřovatelů další bývalí členové jednotek Waffen SS.

Masakr u Ascq je masakr spáchaný německými vojáky Waffen SS ve severofrancouzské vesnici Ascq jen pár kilometrů od hranice s Belgií, kdy v noci z 1. na 2. dubna 1944 francouzští odbojáři zaútočili nastraženými pumami na vlak s příslušníky dvanácté obrněné divize SS Hitlerjugend ve chvíli, kdy projížděl železniční zastávkou v Ascq. Výbuchy sice vykolejily několik vagónů, avšak nikdo nebyl zraněn.

Odvetou němečtí vojáci pod vedením Waltera Haucka nejprve vtrhli do nádražní budovy, kde zastřelili přednostu stanice a dva cestující. Poté pokračovali do samotné vesnice. Vtrhávali do stavení a shromáždili šedesát mužů, které pak na místní louce postříleli. Dalších 26 obyvatel bylo zastřeleno později. Masakr místních obyvatel by zřejmě pokračoval dál, kdyby popravy nebyly na rozkaz velitelství v Lille zastaveny. Tato událost dále prohloubila nepřátelství francouzských obyvatel vůči německé okupaci.

Dvanáctá tanková obrněná divize patřila pod vojenské jednotky Waffen SS pod SS. Vznikla v roce 1943 na základě návrhu velitele SS Heinricha Himmlera. Většina členů divize pocházela z Hitlerjugend a nebylo jim více než 18 let. Ostatní členové útvaru pak přešli z první obrněné divize, která se starala o ochranu Hitlera.

Na konci války někteří vojáci SS, kteří se masakru v Ascq účastnili, odsoudil francouzský soud ve městě Lille k smrti, později byly jejich tresty zmírněné na vězení. Velitel vraždění Walter Hauck byl také odsouzený k popravě, ale na základě přání vdov po zavražděných odbojářích mu byl trest změněn na doživotí. Z vězení vyšel však v roce 1957, odešel do Německa, kde žil až do roku 2006.

Čtěte také: ‚Pomíjí nacistické hrůzy.‘ Do Renčovy Baarové se opřeli i Němci

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články