Berlín se bojí, co bude po rezignaci tureckého premiéra

Ohrožení spolupráce EU s Tureckem

Berlín se bojí, co bude po rezignaci tureckého premiéraNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Obavy panují v Berlíně po „převratu“ v Ankaře. Norbert Röttgen (CDU), šéf zahraničního výboru německého parlamentu řekl, že pro Evropu a Turecko znamená rezignace tureckého premiéra Ahmeta Davutogla velmi špatné zprávy. Německo tím totiž ztrácí významného vyjednávacího partnera. Davutoglu například vedl jednání mezi Evropskou unií a Tureckem o deportacích v rámci uprchlické krize, a jak Brusel, tak Berlín na něj spoléhali, informuje rozhlas Deutsche Welle.

Turecký premiér Ahmet Davutoglu oznámil, že také už nebude kandidovat na předsedu vládnoucí Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP) při volbě, která se bude konat na mimořádném sjezdu strany 22. května. To bude znamenat i jeho konec v čele vlády. Podle tureckých médií stojí za nečekaným odchodem 57letého premiéra zejména neshody s prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem.

Davutoglu převzal funkci šéfa strany a předsedy vlády po Erdoganovi v roce 2014, kdy se Erdogan stal prezidentem. Davutoglu byl zároveň jeho loajálním důvěrníkem a spolupracovníkem. Německá opozice rezignaci premiéra vidí zejména jako výsledek „puče“ organizovaného z prezidentského paláce v Ankaře.

„Odstoupení Davutoglua bychom neměli vnímat jako vnitrostranickou záležitost, všichni zastánci demokracie by se měli postavit tomuto palácovému převratu,“ řekl lídr turecké opoziční Lidové republikánské strany (CHP) Kemal Kiliçdaroglu.

V souvislosti s událostí v Turecku němečtí politici vyjadřují obavy o budoucích jednáních EU s Tureckem. „Pan Davutoglu byl spolehlivým partnerem pro Evropany, byl to někdo, kdo se snažil otevřít Turecko Evropě,“ řekl předseda Strany zelených Katrin Göring-Eckardt v německé veřejnoprávní televizi. Je zřejmé, že totéž nelze říci o panu Erdoganovi,“ dodal.

Znepokojení nad rezignací vyjádřil i Jürgen Hardt, mluvčí vládní Křesťansko sociální unie. V tiskovém prohlášení uvedl, že Davutoglova rezignace zvyšuje obavy, že prezident Erdogan je zaměřen na přeměnu demokracie Turecka v autoritářský prezidentský stát. Dodal, že omezení zaměřená na tisk a opozici jsou varováním pro všechny demokratické a proevropské síly v Turecku.

Čtěte také: Turecko se EU nepřizpůsobí. Erdogan boj proti teroru měnit nehodlá

Turci zadrželi nizozemskou novinářku, urazila prý Erdogana

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články