‚Je jako Churchill.‘ Británie chválí Cameronův projev

Cameron o islamismu v Británii

‚Je jako Churchill.‘ Británie chválí Cameronův projevAKTUALIZOVÁNO 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Boj naší generace. Tak britský premiér David Cameron nazval problém radikalizace mladých britských muslimů a šíření ideologie opěvující bojovníky Islámského státu (IS), se kterým chce prostřednictvím nové pětileté strategie skončit. K pomoci vyzval internetové společnosti a provozovatele sociálních sítí, na jejichž stránkách často dochází k verbování mladých Britů do boje pod praporem IS. Britský reportér Robert Fisk Cameronův projev na stránkách deníku Independent přirovnal k válečným projevům Winstona Churchilla.

Premiér vyzval internetové společnosti, aby se více angažovaly v boji proti extremismu, hlavně mezi mladými lidmi. „Když přijde na to, co prospívá jejich podnikání, rády využívají technologií, které odliší, co se nám líbí a co nelíbí. Ale když přijde na to, co je správné v boji proti terorismu, tak příliš často slyšíme, že je to všechno moc obtížné. Ale je mi líto, toto neberu,“ řekl Cameron. Jeho přístup ocenili mnozí Britové. Mezi nimi i bojovnice za lidská práva Ayaan Hirsi Ali. „Cameronův projev o extremismu je odvážný a zřejmý. Je jasně zavázán boji proti extremistům, kteří se přiživují na britských muslimech,“ říká.

Ostřeji ale proti Cameronově projevu vystoupil deník Guardian, který premiérovi vyčítá, že musel dělat se svým plánem takové „divadlo“. Podle deníku je podstatnější podobné kroky činit aktivně a efektivně, ale v tichosti a mimo pozornost médií.

Nová práva pro rodiče

Cameron má v plánu také dát přímou možnost akce v situacích, kdy mladí Britové odcházejí od svých rodin, aby se přidali k bojovníkům IS, kteří je naverbovali prostřednictvím internetových sociálních sítí. Rodiče by tak mohli mít možnost zrušit platnost cestovního pasu jejich potomka, aby nemohl odcestovat. 

K větší akci Cameron vyzval i samotnou britskou muslimskou obec v zemi. „Přívrženci radikálního islámu jsou totiž při debatách více slyšet než jiné hlasy. Mnoho silných, pozitivních muslimských hlasů je v těchto diskusích přehlušeno,“ řekl. 

Podle vyjádření Roshana M. Saliha, který pracuje pro britský muslimský web a v minulosti působil v arabské televizní stanici Al-Jazeera, ale Cameronův projev nikomu nepomohl. „Pouze se jedná o další Cameronův projev, který vyvíjí tlak na muslimskou komunitu a v představě veřejnosti ji spojuje s extremismem a teroristy,“ napsal na svůj twitterový účet.

Předseda britské vlády vylučuje, že by k vzestupu popularity Islámského státu mezi muslimy na Západě přispěla zahraniční politika západních zemí. Podle něj takovéto extremistické postoje existovaly již dlouho před válkou v Iráku. „Kořenem hrozby, které čelíme, je extremistická ideologie sama,“ domnívá se Cameron. 

Zvýšit zaměstnanost i vzdělání

V nejbližší době by měla britská vláda zadat studii, která se bude zabývat tím, jak zajistit, aby se všichni lidé v zemi naučili anglicky, aby se zvýšila zaměstnanost příslušníků etnických menšin, včetně žen, a aby státní úřady lépe spolupracovaly s místními orgány při posilování integrace a vytváření příležitostí pro mladé z nejizolovanějších komunit. Cílem má být vytvořit z Británie stmelenější národ, v němž by mladí muslimové cítili, že mají podporu. 

Cameron svůj projev vyslovil v rámci svých příprav na rozšíření britské role v boji proti Islámskému státu (IS). K nasazení britského letectva na bombardování pozic IS v Sýrii je ale potřebný souhlas parlamentu. Británie nyní bojuje pouze v Iráku. V současné chvíli se odhaduje se, že okolo 700 Britů odjelo do Sýrie a Iráku, aby se připojili k IS. Je vysoce pravděpodobné, že někteří z nich se již vrátili. 

Čtěte více: Češi mají strach z Islámského státu i dění na Ukrajině

Západ u Islámského státu stále opakuje stejné chyby

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články