Ochránci lidských práv protestovali marně. Olympiádu získal Peking

ZIMNÍ OLYMPIJSKÉ HRY 2022

Ochránci lidských práv protestovali marně. Olympiádu získal Peking 2
Svět
Echo24
Sdílet:

Zimní olympijské hry v roce 2022 se budou konat se i přes protesty zastánců lidských práv v čínském Pekingu, rozhodl mezinárodní Olympijský výbor. Peking tak bude první město v historii, které bude hostit jak zimní tak letní olympijské hry.

V boji o pořádání ZOH v roce 2022 porazil čínský Peking kazašské Almaty, rozhodli delegáti na 128. kongresu Mezinárodního olympijského výboru (MOV) v Kuala Lumpuru. Ani jedno z měst nebylo vhodným kandidátem pro lidskoprávní organizace. Kvůli porušování lidských práv byl Peking kritizován už v roce 2008, kdy pořádal Letní olympijské hry. Tehdy země slibovala, že olympiáda pomůže ke zlepšení situace v zemi.

„Oba kandidáti předložili ambiciózní projekty. Pro Peking to bude zcela nová zkušenost, tradici v zimních sportech nemá. Nicméně jsem přesvědčen, že hry zvládne zorganizovat na vysoké úrovni. Číňané to dokázali už v roce 2008. Vědí, co taková akce obnáší , to je také jejich velká výhoda,“ uvedl předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval.

Výsledek byl ale velmi těsný, Peking získal 44 hlasů, Almaty 40. Hlavním triumfem Pekingu byly architektonicky originální sportovní areály, které vznikly pro letní OH 2008. Zahajovací i závěrečný ceremoniál se tak opět vrátí do takzvaného Ptačího hnízda.

Cílem kritiky je také velká vzdálenost mezi Pekingem a horskými středisky Jen-čching a Čang-ťia-kchou, která činí 160 kilometrů, i přestože organizátoři slibují, že rychlovlakem se vzdálenost překoná za 50 minut.

Původně o ZOH 2022 usilovali i čtyři evropští kandidáti: Oslo, Stockholm, Lvov i polsko-slovenský projekt pod hlavičkou Krakova. Po zimních hrách 2018 v korejském Pchjongčchangu a letní olympiádě 2020 v Tokiu se největší sportovní událost světa potřetí za sebou uskuteční v Asii.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články