1 Vězněná pilotka

Česko vyzvalo Rusko k propuštění pilotky Savčenkové

, NOVÉ

Česká republika vyzvala k okamžitému propuštění ukrajinské letkyně a poslankyně Naděždy Savčenkové vězněné v Rusku. Její zadržování považuje česká diplomacie za protiprávní a středeční rozhodnutí moskevského soudu nepustit ji na zasedání Parlamentního shromáždění Rady Evropy (RE), jehož je delegátkou, vnímá jako politováníhodné a v rozporu se závazky Ruska vůči RE. V prohlášení to ve čtvrtek uvedlo ministerstvo zahraničí. 

„Zadržování Nadi Savčenkové považuje Česká republika za protiprávní a s odvoláním na její imunitu jako členky Parlamentního shromáždění Rady Evropy a humanitární důvody vyzývá k jejímu okamžitému propuštění,“ apelovala česká diplomacie na Rusko.

Třiatřicetiletá Savčenková je v ruské vazbě od loňského června, kdy byla zadržena na ruské straně hranic s Ukrajinou. Ještě jako příslušnice dobrovolnického praporu na Donbasu prý úmyslně navedla palbu ukrajinských minometů na neozbrojené ruské novináře, z nichž dva zahynuli. Následně podle Moskvy přešla hranice jako uprchlice s padělanými doklady. Ukrajinská vězenkyně jakékoli provinění odmítá a tvrdí, že byla do Ruska zavlečena násilím. 
    
Také česká diplomacie je přesvědčena, že Savčenková byla „zajata a unesena do Ruska“, jak uvedla v prohlášení. Savčenková od poloviny prosince drží hladovku, výživu jí zajišťují pouze tekutiny a glukóza. Podle lékařů je její stav zatím uspokojivý, hladovění jí ale brzy může způsobit nevratné poškození organismu. 

Se Savčenkovou propusťte i Sencova

Ministerstvo zahraničí v prohlášení vyzvalo Rusko i k propuštění vězněného ukrajinského režiséra Olega Sencova a dalších zadržovaných Ukrajinců. „Osvobození všech zajatců předpokládá také Soubor opatření pro naplňování Minských dohod podepsaný Ruskem 12. února 2015 v Minsku,“ připomněl Černínský palác. 

K propuštění Savčenkové vyzvala Moskvu už dříve také Evropská unie a o její osvobození se zasazoval ukrajinský prezident Petro Porošenko. Za ukrajinskou letkyni se přimlouvali rovněž poslanci Evropského parlamentu. 

Sencova zadržela ruská tajná služba loni v květnu na anektovaném Krymu a obvinila z přípravy teroristických útoků. Režisér obvinění odmítá. K jeho propuštění vyzvala organizace Amnesty International i filmové svazy na Ukrajině a v Rusku. Osobně za Sencova intervenovali dopisem do Kremlu režiséři Pedro Almodóvar, Wim Wenders, Agnieszka Hollandová, Krzysztof Zanussi a Andrzej Wajda. 

Čtěte více: Hrdinka Ukrajiny. Porošenko ocenil vězněnou pilotku Savčenkovou

‚Neuvidím jaro ani slunce‘. Vězněná pilotka zhubla 17 kg

Rusko odmítlo, že v Minsku slíbilo propustit Savčenkovou

,

Vážení diskutující, před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní či takové, které odporují obecné lidské slušnosti.