NOVÉ

Česko vyzvalo Rusko k propuštění pilotky Savčenkové

,

Vězněná pilotka

Česká republika vyzvala k okamžitému propuštění ukrajinské letkyně a poslankyně Naděždy Savčenkové vězněné v Rusku. Její zadržování považuje česká diplomacie za protiprávní a středeční rozhodnutí moskevského soudu nepustit ji na zasedání Parlamentního shromáždění Rady Evropy (RE), jehož je delegátkou, vnímá jako politováníhodné a v rozporu se závazky Ruska vůči RE. V prohlášení to ve čtvrtek uvedlo ministerstvo zahraničí. 

„Zadržování Nadi Savčenkové považuje Česká republika za protiprávní a s odvoláním na její imunitu jako členky Parlamentního shromáždění Rady Evropy a humanitární důvody vyzývá k jejímu okamžitému propuštění,“ apelovala česká diplomacie na Rusko.

Třiatřicetiletá Savčenková je v ruské vazbě od loňského června, kdy byla zadržena na ruské straně hranic s Ukrajinou. Ještě jako příslušnice dobrovolnického praporu na Donbasu prý úmyslně navedla palbu ukrajinských minometů na neozbrojené ruské novináře, z nichž dva zahynuli. Následně podle Moskvy přešla hranice jako uprchlice s padělanými doklady. Ukrajinská vězenkyně jakékoli provinění odmítá a tvrdí, že byla do Ruska zavlečena násilím. 
    
Také česká diplomacie je přesvědčena, že Savčenková byla „zajata a unesena do Ruska“, jak uvedla v prohlášení. Savčenková od poloviny prosince drží hladovku, výživu jí zajišťují pouze tekutiny a glukóza. Podle lékařů je její stav zatím uspokojivý, hladovění jí ale brzy může způsobit nevratné poškození organismu. 

Se Savčenkovou propusťte i Sencova

Ministerstvo zahraničí v prohlášení vyzvalo Rusko i k propuštění vězněného ukrajinského režiséra Olega Sencova a dalších zadržovaných Ukrajinců. „Osvobození všech zajatců předpokládá také Soubor opatření pro naplňování Minských dohod podepsaný Ruskem 12. února 2015 v Minsku,“ připomněl Černínský palác. 

K propuštění Savčenkové vyzvala Moskvu už dříve také Evropská unie a o její osvobození se zasazoval ukrajinský prezident Petro Porošenko. Za ukrajinskou letkyni se přimlouvali rovněž poslanci Evropského parlamentu. 

Sencova zadržela ruská tajná služba loni v květnu na anektovaném Krymu a obvinila z přípravy teroristických útoků. Režisér obvinění odmítá. K jeho propuštění vyzvala organizace Amnesty International i filmové svazy na Ukrajině a v Rusku. Osobně za Sencova intervenovali dopisem do Kremlu režiséři Pedro Almodóvar, Wim Wenders, Agnieszka Hollandová, Krzysztof Zanussi a Andrzej Wajda. 

Čtěte více: Hrdinka Ukrajiny. Porošenko ocenil vězněnou pilotku Savčenkovou

‚Neuvidím jaro ani slunce‘. Vězněná pilotka zhubla 17 kg

Rusko odmítlo, že v Minsku slíbilo propustit Savčenkovou

Přejít na diskusi