Cíl: zabít Kim Čong-una. Producenti filmu čelí palbě hackerů

Úniky ze soukromé konverzace

Cíl: zabít Kim Čong-una. Producenti filmu čelí palbě hackerůNOVÉ
Seth Rogen a severokorejští příslušníci. Foto: FOTO: Printscreen YT/SonyPicturesEntertainment
2
Panorama
Echo24
Sdílet:

Nefungující servery, výhružné emaily, odtajněné soukromá konverzace. Už déle než dva týdny je filmová a televizní společnost Sony Pictures pod palbou hackerských útoků. Ty se začaly množit před blížícím se termínem premiéry snímku Interview, který si utahuje z politiky Severní Koreji. Dva ústřední protagonisté v něm totiž mají za úkol zabít Kim Čong-una.

V rámci jednoho z posledních útoků hackeři rozeslali zaměstnancům Sony Pictures zprávu, ve kterém je nabádali k veřejné kritice svého zaměstnance. „Pokud tak neučiníte, nejen vy, ale i vaše rodiny budou v nebezpečí,“ stálo ve zprávě. Celou situaci, kterou má na svědomí skupina, nazývající se Guardians of Peace (Strážci míru), začala okamžitě vyšetřovat FBI.

Zveřejněné platy i soukromé informace

Během prvního útoku z 24. listopadu letošního roku se hackerům povedlo ukrást neobvykle velké množství materiálu. Zmocnili se doposud nezveřejněných filmů, stejně jako firemních dokumentů nebo soukromých informací o téměř čtyřech tisících zaměstnancích, včetně seznamů s platy herců, režisérů a dalších členů štábů.

O výši svých platů se tak mohli mj. v novinách dozvědět herci James Franco nebo Seth Rogen, kteří stojí za výše zmíněným filmem Interview. Ten vypráví příběh dvou amerických televizních hvězd, jejichž pořad si oblíbil sám severokorejský diktátor Kim Čong-un. Ti se rozhodnou situace okamžitě využít a vydávají se do Severní Koreji. Plány jim ale naruší CIA, která má pro dvě celebrity prostý úkol – diktátora zabít. 

Ačkoliv by byl útok ze strany Severní Koreje logický, představitelé země jakýkoliv podíl na těchto napadeních odmítají. I přes to ale útok označují za oprávněný, píše Variety. „Je to pokus o další výmysl útočící na naši zemi,“ řekl nejmenovaný severokorejský diplomat pro deník Voice.

Podle informací deníku Wall Street Journal ale nástroje použité k hackerskému útoku napovídají tomu, že se mohlo jednat o útok ze Severní Koreje. Velmi podobný systém totiž země již dříve využila pro útek na jihokorejské televizní stanice a bankomaty.

Jolie ukradla Finchera

Jedním z posledních útoků, kterým se hackeři můžou chlubit, je zveřejnění osobní komunikace jedné z předsedkyň Sony Pictures Amy Pascalová a filmového producenta Scotta Rudina. Ti ve svých zprávách nazývají Angelinu Jolie netalentovaným, rozmazleným spratkem nebo jí dávají za vinu, že režisér David Fincher odešel od nového filmového zpracování života Steva Jobse. Jolie jej údajně chtěla pro svůj nový projekt Cleopatra. 

Vtípky o Obamovi

Na paškál si vzali i amerického prezidenta Baracka Obamu. Vtipkovali, jaké má asi první muž USA oblíbené filmy. Padaly jména jako Nespoutaný Django nebo 12 let v řetězech, tedy snímky s otrokářskou tématikou. Na konec konverzace si nezapomněli odpustit: „Vsadím se, že má rád Kevina Harta (americký černošský komik, pozn. red.).“ Mnozí Rudina i Pascalovou za jejich nevhodné výroky odsoudili, veřejně tak učinila třeba Shonda Rhimes, tvůrkyně seriálu Chirurgové.

Film Interview zamíří do amerických kin 25. prosince 2014. Na česká plátna by se měl dostat v průběhu roku 2015.

Sdílet:

Hlavní zprávy